Zamknij

Debiut Bartłomieja Zięby - wernisaż „Sztuka z odzysku”

00:27, 08.01.2024 jk Aktualizacja: 12:51, 09.01.2024
Fot. Joanna Krupa Fot. Joanna Krupa

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Galerii MBP odbył się pierwszy wernisaż w 2024 roku. Tym razem Galeria MBP gościła mieleckiego artystę, Bartłomieja Ziębę wraz z wystawą „Sztuka z odzysku”, czyli malarstwo abstrakcyjne i rzeźbę współczesną.

[FOTORELACJA]10702[/FOTORELACJA]

Wystawa Bartłomieja Zięby, jest pierwszą jego wystawą w Mielcu. „Sztuka z odzysku” miała już swoje wernisaże w Zakopanem, Bielsku-Białej, a także w pobliskim Połańcu. Bartłomiej Zięba tworzy malarstwo, rzeźbę, rysunek oraz fotografię.

Podczas wystawy można było również podziwiać jego pracę dyplomową, były to płaszcze inspirowane sztuką powstającą na ulicy, często nielegalnie, które są symbolem buntu. Praca polegała na przeciwstawieniu się surowym regułom ubioru, mundurom wojskowym.

- Zajmuję się głównie malarstwem. Moją inspiracją jest również sztuka ulicy. Do tego zmierzam, że nawet chaos, który gdzieś się mija, wulgaryzmy, graffiti, obdarta ściana z cegieł, by to wsadzić w ramy i traktować jako dzieło sztuki, które można wyeksponować w sterylnej, białej galerii. W tego typu malarstwie nie ma dosłowności. Na każdym z obrazów jest jeden element z demobilu - tak o swoich dziełach mówił Bartłomiej Zięba.

Na jednym z obrazów można było nawet zobaczyć prawdziwy fragment samolotu Dromader wyprodukowanego w Mielcu.

- Ten samolot ma charakter. Jest wiekową konstrukcją, ale warto jest z niego pobrać taki element, który zreorganizuje obraz. Każdy z tych elementów na nowo definiuje obraz, daje mu swoją historię. W tym momencie nie jestem już w stanie malować bez wklejenia takiego elementu - mówił artysta.

Inne przedmioty zawarte w obrazach to między innymi fragmenty auta, czy elementy wbite w opony. Taką sztukę autor definiuje jako neoekspresjonizm. Płótna, które stosuje do malarstwa to worki wojskowe z recyklingu, co wyróżnia Bartłomieja Ziębę z pośród innych artystów.

- Sztuka jest we współczesnym świecie jak najbardziej potrzebna - podsumował artysta.

Podczas niedzielnego wernisażu wystawy, 7 stycznia, nie zabrakło również pytań ze strony zainteresowanych gości, rozmów z artystą, pamiątkowych zdjęć oraz poczęstunku.

Bartłomiej Zięba jest mielczaninem urodzonym w 1983 r. W latach 2002-2007 studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Krakowskiej na Kierunku Architektura i Urbanistyka. Następnie w latach 2013-2017 odbył studia licencjackie z malarstwa o specjalności grafika użytkowa na wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W latach 2017-2019 studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uzyskał tytuł magistra sztuki na wydziale Architektury Wnętrz, na kierunku Architektura Wnętrz w Zakresie Projektowania Tkaniny i Ubiory.

Dyplom magisterski polegał na zaprojektowaniu i uszyciu kolekcji męskich płaszczy. Jego dyplom wziął udział w pokazie mody z udziałem modeli i modelek, jaki odbył się w 2022 r. w Hali Forum w Krakowie i został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Malarstwa uczył się u prof. Jacka Dłużewskiego i prof. Ewy Kutermak-Madej, a rysunku u dr hab. Beata Bigaj-Zwonek. Jego mistrzami w dziedzinie rzeźby byli: prof. Stanisław Hryń i dr hab. Marek Kordyaczny.

Wystawa potrwa do 25 lutego w Galerii MBP.

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%