Zamknij
REKLAMA

Prace Stanisława Szęszoła w Galerii ESCEK od 5 listopada

12:52, 02.11.2021 | mb
Skomentuj Rzeźba Stanisława Szęszoła.
REKLAMA

Od piątku, 5 listopada w Galerii ESCEK oglądać będzie można wystawę prac mieleckiego rzeźbiarza Stanisława Szęszoła. Organizatorzy wystawy nie zaplanowali wernisażu, będzie natomiast finisaż - ten zaplanowano na 5 grudnia.

Stanisław Tomasz Szęszoł urodzony 30 IV 1938 r. w Rudzie, pow. mielecki, syn Józefa i Anieli z domu Błoch. W 1956 r. ukończył szkołę zawodową ze specjalnością wiertacz szybуw, a następnie w latach 1956-1964 pracował jako wiertacz w Krakowskim Przedsiębiorstwie Geologicznym.

W 1964 r. przeszedł do pracy w WSK Mielec i jako ślusarz pracował na Wydziale 43 i hamowni. W 1998 r. przeszedł na emeryturę. Od lat dziecięcych zajmował się rzeźbieniem, wykonując szopki noworoczne. W późniejszych latach najchętniej rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy i tym tematom poświęca nadal najwięcej czasu.

W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej przy Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej w Mielcu i brał udział w organizowanych przez Poradnię wystawach i konkursach. Po likwidacji Poradni w 1975 r. i zakończeniu działalności Koła działał indywidualnie, m.in. wystawiając prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wykonał na zamówienie 14 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie.

W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośnikуw Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Łęczycy, Chrzanowie, Strzyżowie, Pińczowie, Dynowie, Kolbuszowej i Mielcu oraz plenerach organizowanych przez oba stowarzyszenia.

Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie oraz konkursie „Ptaszki – ptaki – ptaszyska” w Krakowie. Jego prace o tematyce religijnej umieszczone są w kościołach, m.in. w Chicago i Ostrowach Baranowskich oraz w Mielcu - krzyż przy kościele dolnym Ducha Świętego i figura Matki Bożej (Róża Duchowna) w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Odrestaurował też mocno podniszczone drewniane rzeźby świętych w kościele św. Mateusza. Rzeźby o tematyce świeckiej znajdują się w licznych muzeach, m.in. w Mielcu, Toruniu, Łęczycy, Rzeszowie i Kolbuszowej, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami. Wyróżniony m.in.: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką Jubileuszową z okazji 40-lecia TMZM i Nagrodą „ALBERTUS”.

W 2008 r. i 2010 r. został nagrodzony na Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Swoje prace rzeźbiarskie wystawiał indywidualnie i na wystawach zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Chorzelowie, Woli Mieleckiej, Rzemieniu, Chrząstowie, Kolbuszowej, Przecławiu i Podleszanach. Jego pracownia rzeźbiarska przy ul. Ogrodowej została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Wyróżniony w 2016 roku Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

DenoDeno

6 0

Często na tym portalu cudze prace chwalą, a swojego nie znają. Cieszę się, że Mielec ma tak wspaniałego artystę rzeźbiarza. 20:05, 02.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%