Zamknij
REKLAMA

Kantata pastoralna zabrzmiała w kościele pw. Ducha Świętego [FOTO]

22:39, 20.06.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

W ramach jubileuszu 40-lecia parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w niedzielny wieczór odbył się uroczysty koncert „Przez Ciebie wszystko”.

Kantata pastoralna „Przez Ciebie wszystko” niejako zamyka obchody 40-lecia parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu. Koncert to efekt współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu.

Sama kantata jest niesceniczną formą muzyki wokalno-instrumentalnej wykorzystującą różne gatunki tekstów literackich mających różne funkcje. Ukształtowała się w epoce baroku, zaś określenie pastoralna znaczy również duszpasterska. Dotyczy dyscypliny teologii praktycznej, której przedmiotem jest relacja pomiędzy człowiekiem wierzącym a światem współczesnym i kościołem. Mówi o wartościach i postawach potrzebnych do budowania wspólnoty kościoła.

Co ciekawe autorem tekstów jest proboszcz Waldemar Ciosek. Muzykę skomponował Ryszard Kusek, dyrektor mieleckiej szkoły muzycznej.

[FOTORELACJA]8673[/FOTORELACJA]

- Kiedy trzy lata temu spotkałem księdza prałata, to zapytał, czy znam kogoś, kto napisałby tekst na jubileusz parafii, czy nie dałoby się też skomponować muzyki. Po paru tygodniach i moim przemyśleniu tej sprawy, zadzwoniłem do księdza mówiąc, że znam kogoś – zdradził Ryszard Kusek. - Proboszcz poprosił o numer telefonu. Kiedy go podałem powiedział: „przecież to mój telefon!”. Potwierdziłem i powiedziałem: „amen, niech się tak stanie” - wykorzystałem ten tekst, którym nasz proboszcz kończy kazania.

- Muzyka ma reprezentować sobą piękno, a także ma być pisana dla kogoś z dedykacją. Ja pisałem ją dla uczniów i nauczycieli PSM. Mam nadzieję, że ta muzyka i te słowa dzisiaj przemówią – dodawał.

Ksiądz Waldemar Ciosek zaznaczał, że teksty, które można było usłyszeć podczas koncertu, powstawały przez wiele lat. - Pomyślałem sobie, że muszą to być teksty wyrażające miłość do tej parafii. Bo kocham ją bardzo. 40-lecie było dobrą okazją, by tę miłość przelać na papier – mówił. - Próbowałem pisać nowe rzeczy, ale przypomniałem sobie, że w szufladzie i na dyskach moich komputerów są teksty, które pisałem już od czasów kleryckich.

- To teksty, które się rodziły gdzieś w górach, na wakacjach, przy uroczystościach rodzinnych, zawsze gdzieś na świeżym powietrzu. Wybraliśmy takie, które będą pasować na dzisiejszy wieczór – podkreślał proboszcz parafii pw. Ducha Świętego.

Na kantatę „Przez Ciebie wszystko” złożyło się siedem psalmów mówiących o wierze, relacjach międzyludzkich, wspólnocie i miłości Boga. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili chór oraz orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

FajneFajne

0 3

Generalnie fajna grupka i śpiew, ale otoczenie i miejsce to już niezbyt ;). 15:36, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qwertqwert

2 0

A dlaczego? O co chodzi? 16:25, 21.06.2021


qwertqwert

2 0

A dlaczego? O co chodzi? 16:30, 21.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%