Zamknij
REKLAMA

Motywacja to podstawa! Jak skutecznie zmotywować swoich pracowników?

17:14, 28.04.2021 | Materiał partnera

Skuteczne motywowanie pracowników to jedno z bardziej wymagających zadań, z jakimi przychodzi zmierzyć się pracodawcom. Trudno jednoznacznie wskazać niezawodny sposób na to, by zmotywować każdego – to także kwestia charakteru zatrudnionych. Istnieją jednak metody, które w kontekście długotrwałej motywacji wypadają lepiej niż inne. Jak podnieść poziom zaangażowania w firmie? Sprawdź, co możesz zrobić, by osiągnąć lepsze rezultaty.

Motywacja – poznaj jej rodzaje

Czym jest motywacja? Według definicji jest to poziom zaangażowania i podejmowania aktywności dotyczący konkretnych dziedzin życia. W zależności od sytuacji i potrzeby może przybierać różne formy i kieruje naszymi działaniami w taki sposób, byśmy mogli osiągnąć wyznaczony cel.

Motywację możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  •         wewnętrzną – to dodatkowe zaangażowanie, które wykazujemy przede wszystkim z własnej woli i przekonań. Dotyczy głównie kwestii, co do których odczuwamy wewnętrzną potrzebę podjęcia inicjatywy. Może wynikać m.in. z chęci samorozwoju, realizacji, zdobycia doświadczenia itp.
  •         zewnętrzna – dotyczy zaangażowania warunkowanego przez czynniki zewnętrzne, np. nagroda lub kara. Wynika przede wszystkim z chęci osiągnięcia czegoś lub obawy, niż z rzeczywistej wewnętrznej potrzeby. 

Która z nich jest skuteczniejsza? Najlepszym rozwiązaniem jest wzmacnianie zarówno motywacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Ta druga jest zdecydowanie trwalsza i daje długotrwałe efekty. 

Dbaj o potrzeby i doceniaj 

Czy istnieje sposób, by wesprzeć zarówno motywację zewnętrzną, jak i wewnętrzną? Podstawą jest nie tylko zaoferowanie atrakcyjnych dodatków pracowniczych, ale także poznanie potrzeb zatrudnionych. Zastosowany benefit musi być bowiem dopasowany do grupy docelowej, do której go kierujemy.

Takim rozwiązaniem mogą być np. przedpłacone bony dla pracowników. Przede wszystkim jest to wygodna i elegancka forma prezentu i uznania. Biznesowe podziękowanie dla zatrudnionych za dodatkową pracę włożoną w wykonywanie zadań. Taki benefit może stanowić zarówno dodatkową formę wsparcia, jak i bonus do podstawowego wynagrodzenia.

Sam bon dla pracownika może oddziaływać także na jego wewnętrzne potrzeby i dążenia. Przede wszystkim oferuje swobodę w wyborze satysfakcjonującej nagrody. Bony Sodexo są akceptowane przez blisko 50 tysięcy największych marek dostępnych w Polsce. Takie środki można przeznaczyć nie tylko na zakupy, ale także rozwój osobisty, hobby, spędzanie wolnego czasu z rodziną. Dzięki temu w efekcie wzrasta nie tylko motywacja w zespole, ale podnoszą się również kompetencje i umiejętności zatrudnionych.

Reasumując, pracodawca, który rozważa wsparcie motywacji swoich pracowników powinien postawić na wygodne oraz sprawdzone rozwiązania. Aby oferowane benefity odnosiły skutek, powinny realnie cieszyć i spełniać wymagania pracowników. Dzięki firmie Sodexo, każdy przedsiębiorca może wybierać spośród szerokiej gamy sprawdzonych i skutecznych rozwiązań.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%