Zamknij
REKLAMA

Czy zakupy spożywcze online się opłacają? Policzmy!

12:05, 24.10.2019 |

Robienie zakupów spożywczych online zyskuje na popularności w dużych miastach. Wiele osób jest jednak wciąż nieprzekonanych do tego typu rozwiązań, ponieważ mają wrażenie, że dodatkowe opłaty za transport sprawiają, że cała transakcja staje się nieopłacalna. W tym artykule przedstawimy wszystkie "za" i "przeciw" zamawianiu produktów żywnościowych przez internet oraz przeliczymy, jakie koszty wiążą się z zakupami online.

(Nie)opłacalność zakupów spożywczych online

Kwestia opłacalności czy nieopłacalności zamawiania zakupów spożywczych przez internet zależy od kilku czynników. Są to:

 • regularne ceny produktów spożywczych w danym sklepie,
 • promocje na produkty w sklepie,
 • ilość produktów, które chcemy nabyć,
 • regularna cena za dostawę zakupów,
 • koszt dojazdu do sklepu i powrotu do domu na własną rękę (cena paliwa, koszt biletu komunikacji miejskiej).

Cały rachunek zrobienia zakupów online rozbija się więc na kilka drobnych kosztów. Podstawowe pytanie, które warto sobie zadać, brzmi: jak duże będą moje zakupy? Jeśli planujemy zrobić zapas wody, mąki, cukru, do tego zgrzewka mleka, 5l oleju i zapas ziemniaków czy marchwi, co łącznie wyniesie np. 200 zł, to dodatkowy koszt transportu staje się niewielką częścią sumy. Jeśli brakuje nam w domu pieczywa, wędliny czy papryki, to pieniądze wydane na transport mogą stanowić aż 1/3 ceny zamówienia.

Jeśli dysponujemy własnym samochodem lub poruszamy się komunikacją miejską, również ponosimy koszty dojazdu do sklepu i powrotu z zakupami do domu, choć często pomijamy tego typu wydatki, uznając, że zakupy wyniosły tyle, ile widzimy finalnie na paragonie. To nie jest do końca prawda. Jeśli przeliczymy koszt jazdy autem, może się okazać, że do wybranego marketu i z powrotem płacimy około 3 zł. Wobec tego, jeśli mamy możliwość rezerwacji dowozu za 10 zł, to tracimy 7 zł, zyskując jednocześnie czas, który spędzilibyśmy w samochodzie oraz sklepie. Warto indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas cenniejsze w takiej sytuacji - stracić 7 zł i zyskać komfort, czy zaoszczędzić pieniądze i stracić godzinę w ciągu dnia.

Ile kosztuje dowóz zakupów do domu?

Koszt dowozu zależy od sklepu, w którym robimy zakupy i ich stawek, a także od pory dnia. Jak pisze w artykule o zakupach spożywczych online autor bloga ZaradnyFinansowo.pl - W godzinach, gdy większość osób jest w pracy i zleceń jest mniej, cena jest niższa i może wynieść poniżej 10 zł. W godzinach szczytu czy w weekendy stawka rośnie nawet do około 20-30 zł. Przy zakupach za 100 zł, dodatkowy koszt 30 zł za transport staje się nieopłacalny

Z dowozu zakupów do domu często korzystają osoby wspólnie wynajmujące stancje czy akademiki. Jeśli jest np. 5 osób, które razem dokonują zamówienia, to koszt przeciętnych 15 zł, dzielony na ilość osób jest równy 3 zł. Warto więc rozważyć zrobienie wspólnych zakupów z lokatorami. Oczywiście wraz z dostawą otrzymujemy rachunek, więc podział produktów i pieniędzy nie powinien być problemem.

Plusy zakupów spożywczych online

W robieniu zakupów spożywczych przez internet jest zarówno wiele plusów, jak i minusów. Zacznijmy od tych pierwszych. 

 1. Nie musimy wychodzić z domu, by zaopatrzyć się w niezbędne produkty spożywcze czy zapasy do spiżarni.
 2. Nie tracimy czasu na dojazd i powrót, a także krążenie z wózkiem po alejkach sklepowych.
 3. Unikamy dojazdów, więc nie wydajemy pieniędzy na paliwo, nie ryzykujemy kolizji, stania w korkach etc.
 4. Otrzymujemy zapakowane produkty, wniesione pod drzwi domu czy mieszkania, dzięki czemu unikamy noszenia ciężkich siatek czy pudeł.
 5. Robiąc zamówienie online kupujemy to, czego potrzebujemy i unikamy dokupywania produktów, które dodatkowo znalazłyby się w naszym koszyku.

Warto również wskazać plusy, które nie dotyczą bezpośrednio nas, jednak pozytywnie oddziałują na społeczeństwo czy środowisko. Zamiast 10 osób jadących samochodami na zakupy, na drodze jest jeden samochód, który rozwozi towar. Dzięki temu prawdopodobnie zmniejszamy zużycie paliwa, a do tego odkorkowujemy ulice. Dodatkowo dajemy pracę osobie, która dowozi paczki z zakupami.

Minusy zakupów online

Niestety zamawianie dostaw przez internet ma także kilka istotnych minusów.

 1. Nigdy nie mamy pewności, jakiej jakości produkty dostaniemy w przesyłce i z jakim terminem ważności. Jest to ważne szczególnie przy pieczywie, owocach i warzywach. Lubiąc twarde jabłka czy dobrze wypieczony chleb, nie mamy gwarancji, że właśnie taką żywność dostaniemy.
 2. Zamienniki to słowo, którego nie znoszą wszyscy zamawiający zakupy spożywcze online. Jeśli np. zamówimy małe jogurty o smaku wiśniowym, lecz dostępne w magazynie są tylko duże brzoskwiniowe, prawdopodobnie właśnie takie przywiezie nam kurier. 
 3. Koszt transportu, który musimy ponieść.
 4. Oczekując na dostawę, musimy być w domu z gotową kartą płatniczą w określonym przedziale godzin, np. między 15-17, co może nieco ograniczać nasze plany.

Zakupy spożywcze online - podsumowanie

Zakupy spożywcze online to z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie, które - po podsumowaniu wszelkich kosztów - nie jest dużo drożdże niż osobiste udanie się do sklepu. Oczywiście decyzja dotycząca zamówienia zależy od nas, naszych indywidualnych preferencji, możliwości czasowych i budżetu, jaki mamy przeznaczony na zakupy. Zamówienie produktów przez internet jest korzystniejsze przy większej sumie produktów, szczególnie ciężkich, dużych, których zapakowanie, transport i wniesienie do domu bywa problematyczne. Najbardziej opłacalne jest więc robienie zakupów online, gdy chcemy zaopatrzyć się w zapasy produktów typu woda, mąka, olej, mleko. Mają one z reguły długi termin przydatności, ich jakość nie spadnie przy transporcie i nie ma znaczenia, który konkretnie karton weźmiemy. Zlecenie takich zakupów dostawcom jest więc po prostu wygodne.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA