Śp. Teofil Lenartowicz to postać niezwykle barwna i ceniona w mieleckim środowisku lotniczym. To wieloletni pracownik WSK PZL Mielec, z którym wiązał praktycznie całe życie zawodowe.
Przez dziesięciolecia pełnił funkcję eksperta w dziedzinie urządzeń radiolokacyjnych i mechanika lotniczego, pracując przy samolotach Lim 5 i Lim 5P - nie tylko w Mielcu, ale i w wielu krajach na świecie, gdzie latały mieleckie samoloty - chociażby w Indonezji, Indiach, Egipcie, Sudanie czy Algierii.
Choć od 1983 roku przebywał na emeryturze, lotnictwo pozostało jego pasją i zajęciem praktycznie każdego dnia. Mimo, że właśnie od tamtego czasu mieszkał we Wrocławiu, ciągle wracał do Mielca przy okazji wielu wydarzeń organizowanych przez mieleckie środowiska lotnicze i kulturalne - Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz Klub Miłośników Lotnictwa. Jak wskazuje TMZM, ostatni jego pobyt w Mielcu miał miejsce właśnie na jubileuszowym Spotkaniu Lotniczych Pokoleń w 2021 roku.
Teofil Lenartowicz to autor książki „100 lat przygody Mielca z lotnictwem”, która przedstawia najważniejsze wydarzenie dotyczące mieleckiego lotnictwa. Głównie związane ze sztandarowymi produktami WSK - PZL Mielec, które przez kilkadziesiąt lat obsługiwał w kraju oraz na licznych kontraktach zagranicznych.
Za swoje zasługi Teofil Lenartowicz został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był także aktywnym członkiem wrocławskich środowisk lotniczych, m.in. Klubu Lotników „Loteczka” i Dolnośląskiej Akademii Lotniczej.
Co ciekawe, Teofil Lenartowicz mimo sędziwego wieku, aktywnie prowadził bloga internetowego „Co wie mechanik o lotnictwie”, w którym systematycznie dzielił się swoją wiedzą, opowieściami, anegdotami, ale i przemyśleniami - finalnie nie tylko związanymi z lotnictwem, ale całym jego życiem. Ostatni wpis opublikowany został 19 listopada br. i poświęcony został refleksjom po dwutygodniowym pobycie w szpitalu.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 stycznia w Przecławiu, z którym śp. Teofil Lenartowicz był związany rodzinnie.
[NEKROLOG]7007[/NEKROLOG]