- Panie Stanisławie, smutny to dzień. Dziękujemy za wszystko i niech Twoja twórczość rozświetli teraz niebo - przekazali pracownicy Samorządowego Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie.
Głównymi tematami rękodzieła Stanisława Szęszoła były postaci świętych, mieszkańców wsi i diabłów. Podstawowym materiałem w jakim tworzył artysta było drewno lipowe.
- Teraz ludzie masowo wycinają lipy. Każdy woli pielęgnować trawę, a drzewa są usuwane, bo opadają z nich liście, których nikomu nie chce się grabić - mówił Stanisław Szęszoł w rozmowie z portalem hej.mielec.pl w 2014 roku - tuż po tym, jak obchodził 45-lecie działalności artystycznej.
[ZT]26104[/ZT]
- Na taką rzeźbę wcale nie potrzeba dużo drewna. Musi ono tylko schnąć jakieś dwa lata, najpierw w korze przez rok a później bez niej, ale z dostępem do powietrza, tak, by nie pękało. Rzeźba jest przeważnie robiona z jednego kawałka drewna. Dorabiane są wyłącznie drobne elementy jak na przykład smyczek u skrzypka - mówił pełen pasji Stanisław Szęszoł.
Artysta od zawsze związany był ze sztuką. Już w latach 70. należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej. Był zresztą współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu - to na początku lat 80. Przez lata był też członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.
Co ciekawe, jego prace rzeźbiarskie można było zobaczyć chociażby w... Watykanie. Były one także prezentowane w Chicago, ale i oczywiście lokalnie. Do dziś pozostają zresztą w wielu świątyniach: jak np. w Ostrowach Baranowskich czy w Mielcu - krzyż przy Kościele Dolnym Ducha Świętego i figura Matki Bożej w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Warto dodać, że pierwsza wystawa artysty miała miejsce dokładnie w 1968 r. Odbyła się w Sali Królewskiej obecnej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Kościuszki. W sumie rzeźbiarz miał na swoim koncie ponad 2 tys. rzeźb i 200 wystaw. Głównymi tematami rękodzieła Stanisława Szęszoła były postaci świętych, mieszkańców wsi i diabłów. Podstawowym materiałem w jakim tworzył było drewno lipowe.
[NEKROLOG]6767[/NEKROLOG]