Zamknij

Sukces drugiej odsłony akcji profilaktycznej dla mężczyzn w mieleckim szpitalu

09:00, 16.09.2024 jk Aktualizacja: 13:32, 16.09.2024

Druga odsłona akcji profilaktycznej, skierowanej do mężczyzn chcących zapobiegać rakowi jądra i prostaty, okazała się strzałem w dziesiątkę. Spotkanie zgromadziło wielu mężczyzn w różnym wieku, którzy szukali odpowiedzi na pytania dotyczące ich zdrowia. Chcieli dowiedzieć się m.in., czy symptomy, które ich stresują, są poważne i wymagają leczenia.

- Panowie zgłosili się bardzo licznie, co nas, lekarzy, niezwykle cieszy. Świetnie jest widzieć pacjenta, gdy sprawdza, czy jest zdrowy, lub w momencie, gdy choroba jest jeszcze do opanowania, a nie, gdy walczymy już o jego życie - mówi lek. urolog Alicja Knop z Oddziału Urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu.

Podczas spotkań pacjenci chętnie uczestniczyli w rozmowach z lekarzami, dowiadywali się, jakie badania należy wykonywać, jak obserwować własne ciało, a także co powinno ich zaniepokoić. Popularnością cieszyły się także badania USG, które pacjenci z zainteresowaniem analizowali.

Dyrekcja mieleckiego szpitala również nie kryje zadowolenia z sukcesu akcji.

- W każdym środowisku są określone potrzeby i luki, które warto wypełniać, także w zakresie profilaktyki. Kiedy zobaczyliśmy, że lista chętnych na pierwszy termin zapełniła się błyskawicznie, postanowiliśmy zorganizować kolejne spotkanie - mówi Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

Dyrektor dodaje, że zainteresowanie profilaktyką wśród pacjentów jest ogromne, co skłoniło szpital do organizowania kolejnych wydarzeń. Zapowiedział m.in. powtórzenie Dnia Otwartego Oddziałów Położniczego i Noworodkowego z powodu dużego zainteresowania mieszkańców.

Pacjenci, którzy wzięli udział w akcji, podkreślają, że dostęp do takich inicjatyw wciąż jest ograniczony.

- Lekarz rodzinny najczęściej zajmuje się bieżącymi problemami, takimi jak grypa, a do specjalistów, np. urologów, są długie kolejki. Trudno mówić o profilaktyce, kiedy inni pacjenci potrzebują pilnej pomocy - wyjaśnia pan Marcin, jeden z uczestników.

- Brakuje edukacji na temat samobadania i obserwacji organizmu. Szkoły tego nie uczą, więc takie akcje są jedyną szansą na zdobycie wiedzy - dodaje.

Takie akcje profilaktyczne są istotnym krokiem w kierunku zwiększenia świadomości zdrowotnej mężczyzn. Dzięki nim wielu pacjentów może w porę zauważyć niepokojące objawy i podjąć odpowiednie kroki, co może uratować im zdrowie, a nawet życie.

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%