Zamknij

Trzy gminy z dotacjami. Cel: ochrona powietrza

09:51, 04.07.2024 hm Aktualizacja: 09:55, 04.07.2024

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego zostały podpisane umowy z partnerami projektu: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Na jego realizację samorząd województwa pozyskał unijne dofinansowanie z programu LIFE oraz dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie - na działania w ramach projektu - jest ponad 100 mln złotych. Środki trafią do trzech gmin z powiatu mieleckiego.

Projekt będzie realizowany przez Departament Ochrony Środowiska UMWP w latach 2024-2033. Jego celem jest wdrożenie kompleksowego programu ochrony powietrza, poprzez usunięcie lokalnych barier, wprowadzenie dobrych praktyk i mobilizację środków publicznych oraz prywatnych. W projekcie weźmie udział 66 partnerów - będą to przede wszystkim podkarpackie samorządy w liczbie 61 oraz pięciu innych partnerów z organizacji i instytucji.

W ramach projektu planowane jest: fachowe doradztwo, a także dostarczenie wiedzy eksperckiej i wsparcia dla mieszkańców w zakresie wyboru źródeł dofinansowania, składania wniosków o dotację i ich rozliczeń. Doradcy zatrudnieni w ramach projektu będą oferować również pomoc techniczną w wyborze odpowiednich źródeł ogrzewania, termomodernizacji oraz odnawialnych źródeł energii.

Gminy biorące udział w projekcie uzyskają dofinansowanie na przeszkolenie pracownika i kilkuletnie finansowanie jego etatu, jako doradcy ds. powietrza i energii. Gminni doradcy będą wspierać mieszkańców województwa podkarpackiego w różnych kwestiach: pomogą na przykład z wymianą tak zwanych „kopciuchów”, podpowiedzą, jak najlepiej przeprowadzić termomodernizację budynku, gdzie zdobyć na nią dofinansowanie, jaką instalację OZE zamontować w domu czy gminie. Dodatkowo doradca finansowany z projektu LIFE zdobędzie podczas studiów podyplomowych potrzebne kwalifikacje w zakresie wykonywania audytów energetycznych oraz świadectw energetycznych budynków, które są wymagane w obecnym systemie prawnym.

Ważnym aspektem projektu jest również to, że gminy partnerskie otrzymają wsparcie w realizacji uchwał sejmiku województwa czyli z zakresu Programu Ochrony Powietrza oraz uchwały antysmogowej. Uchwały te obligują samorządy do realizacji działań naprawczych zmierzających do poprawy jakości powietrza.

Udział w projekcie łączy się także z korzyściami przy pozyskiwaniu środków z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Gminy uczestniczące w projekcie, podczas oceny wniosku o dofinansowanie, otrzymają dodatkowe punkty.

Dodatkowo, projekt zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma przyczynić się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną. W tym obszarze przeprowadzony zostanie program pilotażowy, w którym wezmą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz. Nacisk zostanie położony na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, jej magazynowania i rozwój klastrów energii czy spółdzielni energetycznych.

Projekt „Podkarpackie - żyj i oddychaj” będzie się wiązał z licznymi kampaniami informacyjno-edukacyjnymi, które mają podnieść świadomość mieszkańców na temat problemów związanych z jakością powietrza i koniecznością podejmowania działań na rzecz ich rozwiązania.

LIFE Podkarpackie wesprze również samych samorządowców - poprzez liczne działania  edukacyjne oraz fachowe doradztwo świadczone przez ekspertów. Planowane są różnego rodzaju konferencje, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Istotnym elementem projektu będzie także wymiana dobrych praktyk, które znacząco przyczynią się do efektywnej realizacji zakładanych celów.

Wartość zadań realizowanych przez gminę partnerską w ramach projektu szacowana jest na 882 tys. zł, zaś kwota dofinansowania wynosi ponad 838 tys. , co oznacza, że partnerskie gminy na realizowane zadania aż w 95% otrzymają wsparcie z projektu „Podkarpackie - żyj i oddychaj”.

Partnerzy Województwa Podkarpackiego w projekcie „Podkarpackie – żyj i oddychaj”

Powiat bieszczadzki

Gmina Ustrzyki Dolne

Powiat brzozowski

Gmina Brzozów

Powiat dębicki

Gmina Miasta Dębica

Gmina Dębica

Gmina Pilzno

Gmina Żyraków

Powiat jarosławski

Gmina Miejska Jarosław

Gmina Jarosław

Gmina Laszki

Gmina Pruchnik

Powiat jasielski

Gmina Kołaczyce

Gmina Skołyszyn

Powiat kolbuszowski

Gmina Kolbuszowa

Gmina Raniżów

Powiat krośnieński

Gmina Miasto Krosno

Gmina Chorkówka

Gmina Jedlicze

Gmina Krościenko Wyżne

Gmina Miejsce Piastowe

Gmina Rymanów

Powiat leżajski

Gmina Leżajsk

Gmina Grodzisko Dolne

Gmina Kuryłówka

Powiat lubaczowski

Gmina Narol

Gmina Wielkie Oczy

Gmina Horyniec-Zdrój

Powiat mielecki

Gmina Miejska Mielec

Gmina Padew Narodowa

Gmina Radomyśl Wielki

Powiat niżański

Gmina i Miasto Nisko

Powiat przemyski

Gmina Fredropol

Gmina Krzywcza

Gmina Medyka

Gmina Orły

Gmina Żurawica

Powiat przeworski

Gmina Miejska Przeworsk

Gmina Gać

Miasto i Gmina Kańczuga

Gmina Miejska Przeworsk

Miasto i Gmina Sieniawa

Powiat ropczycko-sędziszowski

Gmina Ropczyce

Gmina Sędziszów Małopolski

Powiat rzeszowski

Gmina Miasto Rzeszów

Gmina Miejska Dynów

Gmina Chmielnik

Gmina Sokołów Małopolski

Gmina Świlcza

Gmina Tyczyn

Powiat sanocki

Gmina Miasta Sanoka

Gmina Sanok

Gmina Besko

Gmina Tyrawa Wołoska

Gmina Zagórz

Gmina Zarszyn

Powiat stalowowolski

Gmina Zaklików

Gmina Zaleszany

Powiat strzyżowski

Gmina Frysztak

Gmina Strzyżów

Gmina Wiśniowa

Powiat tarnobrzeski

Gmina Baranów Sandomierski

Gmina Gorzyce

Instytut Technologii Paliw i Energii

Stowarzyszenie „EKOSKOP

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego

Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego

Innovacne Partnerske Centrum z siedzibą w Hlavna (Słowcja)

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%