Zamknij
REKLAMA

W Mielcu powstanie szkolny oddział przygotowania wojskowego

10:30, 25.03.2020 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Trwają przygotowania zmierzające do utworzenia oddziału przygotowania wojskowego w Technikum nr 4, wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu. Rada Powiatu przyjęła uchwałę w tej sprawie - teraz samorząd wystąpi do Ministra Obrony Narodowej o potrzebną zgodę.

Oddziały Przygotowania Wojskowego mają być nowym rodzajem oddziału w kształceniu ponadpodstawowym. O możliwość utworzenia takiej jednostki stara się samorząd powiatu mieleckiego na rzecz Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego, w którym od kilku lat funkcjonuje klasa technikum elektronicznego o profilu wojskowym. 

Radni powiatowi na niedawnej, znacznie skróconej ze względu na epidemię koronawirusa sesji, podjęli także uchwałę o wystąpieniu do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o wyrażenie zgody na otworzenie oddziału przygotowania wojskowego właśnie w Technikum nr 4, wchodzącego w skład Zespołu Szkół. Następnie MON wyda decyzję w tej sprawie.

Jak podaje serwis wojsko-polskie.pl, W oddziałach przygotowania wojskowego realizowane będzie kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową, a program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego stanowić będzie dodatkowe zajęcia edukacyjne. Nie ma możliwości ingerowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej w to, czego i w jakim wymiarze uczniowie będą się uczyć w takim oddziale, poza programem przygotowania wojskowego, nad którego realizacją MON będzie sprawował nadzór pedagogiczny.

Będą dodatkowe środki?

MON ma możliwość udzielania dotacji celowej organowi prowadzącemu szkołę, która prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawcza w dziedzinie obronności państwa, nie jest to jednak obligatoryjne działanie MON. Obecnie procedowane jest rozporządzenie w sprawie wsparcia dla tego typu placówki oświatowej.

W przypadku udzielenia dotacji w pełnym zakresie, dla oddziału liczącego minimum 22 uczniów, szacuje się że wyniesie ona 42 tys. złotych. Dotacja jednak udzielona będzie w roku otwarcia pierwszego oddziału (pakiet wyposażenia dla szkoły) a zakupione mienie służyć będzie dla placówki w następnych latach.

Jakie korzyści?

Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów konkretnych korzyści takich jak: możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji   pozostanie żołnierzem rezerw osobowych SZ RP lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej a także aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji). Siłom Zbrojnym RP zapewni to przede wszystkim zwiększenie rezerw osobowych.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMALodówki - zobacz na Ceneo.pl
REKLAMA

komentarz (11)

WOJSKO POTRZEBNEWOJSKO POTRZEBNE

6 5

WNIOSEK

WOJSKO JEST NIE DOFINANSOWANE JAK SZPITALE ALE POTRZEBUJE LUDZI

MŁODZIEŻ MASOWO EMIGRUJE DO INNYCH KRAJÓW TO CHCĄ JĄ ZATRZYMAĆ ZA WSZELKA CENĘ

ALE POWINNI ZASTANOWIĆ SIE NAD PODATKAMI OD PRACY BO TU JEST PROBLEM !!!

TRZEBA ZREFORMOWAĆ PAŃSTWO BY PODATKI SPADŁY I TO RADYKALNIE !!!!

SZKOŁY, URZĘDY, DZIWNE FUNDACJE, KOMERCYJNE KLUBY ITP.... MUSZĄ KOSZTOWAĆ 5X MNIEJ !!! 10:46, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WOJSKO POTRZEBNEWOJSKO POTRZEBNE

5 4

Na drogie szkoły i urzędy ktoś musi zapracować a w Polsce jest w tym sektorze skrajna niegospodarność i
ręka ręke myje więc gospodarka musi rosnąć i mieć pracowników. Myślę że Państwo szykuje się na przyjęcie kolejnych 3 -5 mln osób z Ukrainy by gospodarka rosła ale to jest związane z niebezpieczeństwem 'mniejszości narodowych" dla tego tworzą takie klasy by wojsko miało kiedyś rezerwy na ewentualność jakiegoś "powstania" kiedy Polaków w Polsce będzie 22 miliony a Ukraińców w Polsce jako stałych rezydentów 12-14 milionów np (w 2045), czyli w sumie będzie 36 milionów ludzi tylko tyle że 14 z Ukrainy ?????

TO JEST PRAWDOPODOBNE 11:10, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ResetReset

5 2

Wojsko nie jest potrzebne. Ukraińcy dają zyski . Są u nas gorsze pasożyty 11:51, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NIEGOSPODARNOŚĆNIEGOSPODARNOŚĆ

6 5

Stworzą młode wojsko :)

Jak ci młodzi ludzie zobaczą za co płacą podatki i ile z pracy Państwo zabiera to może tylko taka szkoła pomoże żeby kiedyś nie uciekli ?????

PRZECIEŻ UZDROWIĆ NP SZKOŁY TO MOŻNA W ROK ?
1.
30-40% podatku od korków na niedofinansowany szpital
Koniec z okradaniem Polaków i oszustwami podatkowymi
2.
zlikwidujmy kartę nauczyciela z przywilejami rodem z PRL gdzie wtedy nauczyciel nie zarabiał minimalnej krajowej,
Normalny etat, oczywiście wyrównać wszystko w podstawie nauczycielom ale jawny PIT oraz zeznanie podatkowe co rok
3.
Co rok podpisywany kontrakt nauczycielowi jak w Norwegii po analizie ocen w statystyce krajowej, jak nie umie uczyć to żegnamy
Ilu tu ukraińców by angielskiego chciało uczyć - tysiące !!!!
4.
40 godzin pracy które nie uwzględniają wycieczek i wyjść do kina itp...
(w tym 26-28 godzin przy tablicy jak to jest w Niemczech)
5.
Możliwość pracy w publicznych szkołach na jednym etacie, bez zgody władz wojewódzkich nie ma wypisywania nadgodzin "kolegom i koleżankom", tylko w specjalnych przypadkach (choroba itp)
6.
Szkoły "półprywatne" - bon oświatowy 500+ dla szkoły od Państwa
Nie będące typową budżetówką gdzie etaty załatwia się po "publicznie"
Prawo rynku, mniej dzieci chętnych do jakiejś szkoły = mniej klas
7.
Podstawówka 7 lat i tak wszyscy dziś się bardzo długo uczą
Połączyć przedmioty, po co tego tyle (J.Polski z Historią, Plastykę z Muzyką i rysunkiem)
Dzieci do szkoły od 6 roku życia za zgodą rodziców
Od 4 klasy podstawówki już kierunkować (języki, technika czy humanizm)
8.
Cyfryzować szkołę, tablety zamiast 15kg na plecach
9.
W każdej szkole obiad do koca podstawówki
W każdej szkole dentysta i pielęgniarka
Więcej sportu, walka z nie zdrowym jedzeniem

itd...............................................itp.................itd...... są setki pomysłów na NOWOCZESNA SZKOŁĘ

TO SĄ GIGANTYCZNE OSZCZĘDNOŚCI - PRZY TYM NIC SIĘ - NIE RÓWNA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12:18, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

boryna boryna

5 2

towarzysz z rzochowa na generała 13:40, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dddd

4 0

Co z tym Rzochowem ? O kogo to chodzi ? To jakiś radny ? 07:08, 26.03.2020


VectorVector

7 1

Serio?! To tylko polski urzędnik może takie mądrości wymyśleć! 🤣🤣🤣👍
Brakuje fachowców w zawodach zwyczajnie użytecznych i potrzebnych społeczeństwu oraz gospodarce takich jak fryzjer, mechanik, tynkarz, kucharz, kierowca, handlowiec, dekarz, hydraulik, spawacz, elektryk itp. i zwyczajnie nie ma kto wykonywać zawodów, które są dodatkowo dobrze płatne.
Za to tworzy się takie "potworki" edukacyjne produkujące przyszłych wojskowych w mieście, gdzie nie ma nawet jednostki wojskowej - WOW?!
A potem taki "jenerał" po zdaniu matury, wyląduje za najniższą krajową przy maszynie na strefie. Albo co gorsza, będzie brnął w tej swojej mądrości i zrobi studia na jakiejś prywatnej wyższej szkółce zarządzania bezpieczeństwem, taktyki parzenia kawy, strategii przybijania pieczątek i mnożenia biurokracji ku chwale Najjaśniejszej Rzeczypospolitej ... i wyląduje na maszynie obok swojego kolegi ze szkoły. 13:58, 25.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BRAKUJE?BRAKUJE?

3 2

NAPRAWDĘ?
Brakuje fachowców w zawodach zwyczajnie użytecznych i potrzebnych społeczeństwu oraz gospodarce takich jak fryzjer, mechanik, tynkarz, kucharz, kierowca, handlowiec, dekarz, hydraulik, spawacz, elektryk itp. - TY TO CZEMU PRAWIE MILION NAUCZYCIELI NIE ZMIENIA PRACY NA TE FUCHY O KTÓRYCH PISZESZ, PRZECIEŻ WYSTARCZY ICH W SZKOŁACH Z 100-150 000 ?????????? 17:50, 25.03.2020


ALEŚ MĄDRYALEŚ MĄDRY

3 2

zrobi studia na jakiejś prywatnej wyższej szkółce - na zachodzie większość najlepszych uczelni to uczelnie prywatne albo o specjalnym statusie - zobacz USA - a tu to jakieś dziwne?

a nie sądzisz że to niektóre publiczne studia to PIC NA WODĘ i FOTO MONTAŻ - zobacz studia nauczycielskie kończone za obecność?

PS; Znam wiele osób które kończyły WSIZ w Rzeszowie lub podobne prywatne uczelnie i dają radę a budżetówka = Państwówka ..... zazwyczaj

PS2; Jak takie świetne szkoły to podaj mi nasze marki sukcesu po za (WÓDKĄ i LOTEM, ORLENEM)
Zobacz Szewdów mają SAABA GRIPENA, ERIKSONA, JEDNE Z NAJLEPSZYCH ŁODZI PODWODNYCH NA ŚWIECIE, NAJNOWSZY INTERNET, MIELI I MAJA VOLVO, IKEA, HUZGWARNA, SKANSKA, ELECTROLUX, ITONG, NORDEA BANK, ZANUSSI i to z pamięci a ile jeszcze których ...... 18:01, 25.03.2020


witaminawitamina

1 3

Boryna - ty synu Grzmota i Balbiny przestań hejtować. 16:17, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do witaminaDo witamina

2 2

Nauczycielko siedź w tomu przed TV jak ci wygodnie i oglądaj sukces rządu w TV1 17:28, 25.03.2020


REKLAMA
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone