Zamknij
REKLAMA

Uwagi do ścieżek w parku na Smoczce. "Taki projekt"

09:50, 14.10.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Radny miejski Robert Wójcik, w reakcji na zapytania mieszkańców, złożył do prezydenta Mielca interpelacje w sprawie ścieżek w parku na terenie dawnego wysypiska śmieci na Smoczce.

Ciągle trwa budowa parku na terenach po byłym wysypisku śmieci na Smoczce. Są już też pierwsze zastrzeżenia, co do wykonania tej inwestycji. Wielu mieszkańców zwraca uwagę na parkowe ścieżki. Działania w tej właśnie sprawie podjął Robert Wójcik. - Ścieżki z kamienia rzecznego nie są należycie utwardzone, co utrudnia sprawne poruszanie się po nich, szczególnym jest to utrudnieniem dla osób na wózkach inwalidzkich czy też dla rodziców z wózkami dziecięcymi - napisał w interpelacji Wójcik.

- Bezwzględnie należy tą nawierzchnię utwardzić poprzez posadowienia na tych ścieżkach na przykład kostki brukowej - czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta. - Proszę o niezwłoczne rozwiązanie tego problemu albowiem park ten nie spełnia należycie swej roli.

Radnemu już na sesji odpowiedział prezydent Jacek Wiśniewski, podkreślając, że taki był projekt dla tego parku i obecnie inwestycja objęta jest okresem tzw. trwałości projektu ze względu na uzyskane dofinansowanie.

Do radnego Wójcika trafiła też obszerna pisemna odpowiedź magistratu. - Projekt parku na Smoczce był wykonywany w 2016 roku. Od początku założeniem koncepcyjnym było przeznaczenie tej części parku na ogród sensoryczny (zmysłów). Ogród sensoryczny ma w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle - napisał Urząd Miejski w Mielcu. - Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną ma spełniać także funkcje terapii oraz nauki dla osób niepełnosprawnych i dzieci.

Jak zaznacza magistrat część parku ma być podzielona na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową i dotykową. - Prace na terenie parku cały czas trwają, ich zakończenie zaplanowano w przyszłym roku - podkreśla magistrat. - Docelowo ta część parku zostanie oznaczona tabliczkami z informacjami o jego funkcjach, które dodatkowo będą pełniły rolę edukacyjną.

- Nawierzchnia ścieżek celowo została wyłożona gładkim i sypkim żwirem rzecznym, ponieważ ma on umożliwić spacerowanie nawet bosą stopą, a chodzenie po nim może przejawiać właściwości terapeutyczne i zdrowotne - napisano. - Ścieżki te nie są przeznaczone do jazdy rowerami i/lub wózkami. Ponadto porządkują one poruszanie się po ogrodzie sensorycznym.

- Taka konstrukcja ścieżek jest więc ściśle związana z rolą ogrodu sensorycznego i stanowi uzupełnienie różnorodnych funkcji, jakie ma spełniać nowo wybudowany park. W innej części parku zostały wybudowane ścieżki z utwardzoną nawierzchnią - z kostki betonowej oraz ciąg pieszo-jezdny z nawierzchnią asfaltową, gdzie w komfortowy sposób można poruszać się rowerami oraz spacerować z wózkami - przekazuje urząd.

Magistrat podkreśla też, że propozycja realizacji parku sensorycznego zawierająca wskazanie nawierzchni żwirowych ścieżek została przedstawiona i zaakceptowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska na etapie opiniowania wniosku o dofinansowanie. Podpisana umowa o dofinansowanie zobowiązuje miasto do osiągnięcia założonych we wniosku wskaźników - jednym z nich jest właśnie dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna.

- Ewentualna zmiana nawierzchni ścieżek jest sprzeczna z koncepcją projektu i funkcją, jakie mają pełnić, będąc elementem ogrodu sensorycznego. Dodatkowo taka zmiana spowoduje obniżenie wartości wskaźnika, co będzie się wiązało z koniecznością zwrotu dofinansowania kosztów poniesionych na wykonanie tychże ścieżek w kwocie około 161 tys. zł oraz wydatkowaniem środków własnych w kwocie około 280 tys. zł na ich utwardzenie - informuje w piśmie magistrat. - Podsumowując, ścieżki żwirowe zostały wykonane zgonie z założeniami projektowymi, jako element parku sensorycznego.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (19)

Twój nickTwój nick

8 14

Drzewa wyciąć, wylać fundamenty, postawić biurowce, hotele, galerię handlową, wesołe miasteczko - miejsce dla drzew i zieleni jest w lesie. 10:39, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MielcokMielcok

23 3

kostka brukowa to dla was wsiury inwestycja , parking to podstawowa potrzeba społeczna , gazete ma się oglądać nie czytać a komentarz wstawiacie emotikony ...wiem że dla 95 procent to czytających nogi to kończyny które nie służą do chodzenia , co najwyżej do wciskania sprzęgła , pedałowania czy pokazywania na instagramie i wiem że te kamienie wam przeszkadzają , ale coś Wam napiszę i was to zszokuje ...chodzenie jest przyjemnością , miłego dnia wsiury.. 11:13, 14.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

APAP

2 3

A próbowałeś chodzic po tych ścieżkach. Pewnie NIE ( a warto po nich pospacerowac i zobaczyc jak jest ciężko chodzic) , a wsiurem jesteś sam skoro tak piszesz i obrażasz innych. Owszem powinna byc taka ścieżka , ale NIE WSZYSTKIE. 13:09, 14.10.2019


BoloBolo

4 1

Do AP. Po tych ścieżkach MA SIĘ CIĘŻKO CHODZIĆ. Po to one są. Masz czuć, że idziesz, że używasz mięśni. Czy w urządzeniach na siłowni też trzeba silniczki montować, bo ciężko ciężar podnieść? 17:38, 14.10.2019


NickNick

16 4

Część zapachowa to ta na szczycie góry Śmieci gdzie za pomocą studzienek wyprowadzanie są wyziewy z głębi. 12:43, 14.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ee

8 4

może przestań produkować śmieci - nie będzie potrzeby ich przykrywania. 13:07, 14.10.2019


CoJaPaczeCoJaPacze

20 5

Zapraszam Panów z Magistratu na wspólną przechadzkę gołą stopą po tej sensorycznej ścieżce, będę liczyć metry, który dalej zajdzie.. Rozumie że można zrobić odcinek taki, ale nie prawie cały park. Skoro nie dla matek z wózkami, nie dla rowerów dzieci i dorosłych, to dla kogo ten park? Dla Was nie liczą się ludzie, tylko dofinansowanie z uni i podział środków między sobą. 13:10, 14.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MoniaMonia

1 1

Dla matek z dziećmi bez wózków ;) dzieci chodzących 22:33, 14.10.2019


Android Android

11 1

Na co komu kostka?
Jakiemuś kolesiowi marzy się zarobek za publiczne pieniądze! 13:25, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Whata fuk?Whata fuk?

13 9

"Nawierzchnia ścieżek celowo została wyłożona gładkim i sypkim żwirem rzecznym, ponieważ ma on umożliwić spacerowanie nawet bosą stopą, a chodzenie po nim może przejawiać właściwości terapeutyczne i zdrowotne - napisano. - Ścieżki te nie są przeznaczone do jazdy rowerami i/lub wózkami. Ponadto porządkują one poruszanie się po ogrodzie sensorycznym...."
Czy ktoś się czasem nie nawdychał jakiegoś zielska za dużo w tym UM ?
Albo za dużo Cejrowskiego się naoglądał?
W sensie że ja tam mam chodzić po tych kamieniach na bosaka i że to mają być niezapomniane doznania sensoryczne dla mnie i dla moich stóp?
Czy Was już do końca pop.ie.rni.czył.o ? w tym UM. To może ustawcie od razu na wejściu/wyjściu tabliczki z reklamami Podologa i Ortopedy żeby ludzie po wyjściu z Waszego sensorycznego parku mieli do kogo dzwonić po pomoc !
Wydawanie pieniędzy w błoto - kamieniste ale jednak błoto !!! 13:31, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikNik

4 3

Wygląda to tak - nie ważne czy sciezka się będzie nadawać do chodzenia. Ważne ze jest dofinansowanie. Możemy dostać kupę kasy z uni czy innych instytucji. A czy ktoś pomyślał ze pomimo tej kasy wydaliśmy też sporo naszej na rzecz nikomu i do niczego nie potrzebna skoro nie da się z niej korzystać. Władz moja trochę myślenia, to nie są pieniądze zaoszczędzone tylko niepotrzebnie wydane. 18:10, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Johnny0045Johnny0045

9 0

Madki z bombelkami nie mogą przejechac... 19:41, 14.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

hej johnnyhej johnny

2 2

Sam też kiedyś byłeś takim bombelkiem..a może wyszedłeś gotowy, taki duży i dorodny? Natomiast Twoja madka pewnie nie miała na wózek, dlatego tak kurczowo trzymałeś się jej nogi.
Podejrzewam, że nie masz ani żony, ani dziewczyny i się nawet na to nie zanosi.. a swój gen co najwyżej zostawisz w kiblu. 06:25, 15.10.2019


Johnny0045Johnny0045

0 0

Uuu madka alert?
Są matki z dziećmi i madki z bombelkami. Różnią się tym ze te drugie przyjmują postawę roszczeniowa, wszystko im przeszkadza (na ten przykład ścieżki w parku) i wszystko musi być pod nie bo przecież one mają tak ciężko. Pozdrawiam bombelka?
20:28, 15.10.2019


EwciaEwcia

5 0

Ławki są tam potrzebne, kosza na śmieci nie ma a pełno puszek i butelek po piwie porozrzucanych. Chyba ktos kto robił projekt nie ma pojęcia o sensoryce. Wizualnie tez porażka- wygląda paskudnie brak wyrównanej powierzchni, jakieś krzaczki i drzewka powsadzane bez ładu i składu między rosnące tam drzewa. 21:18, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnettAnett

0 0

A dlaczego nie można w parku przejść dookoła 12:07, 15.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oapaoapa

0 0

od pewnego momentu kawałek lasu jest prywatny i po prostu tam ścieżki mogli nie zrobić 21:06, 15.10.2019


REKLAMA

o_Oo_O

0 0

Taaaaak.. pochodzicie sobie boso po tej ścieżce. Do pierwszego rozbicia jakiejś butelki przez jakiegoś delikwenta. A potem zwykła miotła, tak jak na Bulwarach, tego nie posprząta. Magistrat będzie ręcznie wyciągał z tego rozbite szkło? 15:50, 15.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Namarin.Namarin.

0 0

Póki co to ja jestem sensorycznie zdegustowany, tym co się nie tylko tam ale w całym Mielcu *%#)!& 00:33, 16.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA