Zamknij
REKLAMA

Burzliwa dyskusja o podwyżce podatków. Co na to radni?

14:41, 02.12.2021 | mb
Skomentuj
REKLAMA

Większością głosów przyjęto uchwałę o podwyżce podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2022 roku. Głosowanie poprzedziła szeroka dyskusja głównie radnych Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem Mielca Jackiem Wiśniewskim.

Jak już informowaliśmy, do nowego roku mieszkańcy i przedsiębiorcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości.

[ZT]66601[/ZT]

Prezydent Jacek Wiśniewski mówił o trudnej decyzji. Pierwotnie zaproponował 7-procentową podwyżkę stawek, jednak w dniu sesji zmienił zdanie i przekazał uchwałę wprowadzającą 3,6-procentowy wzrost opłat.

[ZT]66649[/ZT]

Jeszcze zanim radni zaczęli dyskusję, szeroko o obecnej sytuacji finansowej miasta i o planach na kolejne lata mówiła skarbnik miasta Anna Kobylarz. Podkreślała, że miasto musi zwiększyć dochody, by móc spłacać zadłużenie, a jednocześnie nie rezygnować z rozwoju miasta i wsparcia mieszkańców.

[ZT]66650[/ZT]

Radni ostro o prezydenturze

Od początku przeciwni wszelkim podwyżkom byli radni Prawa i Sprawiedliwości. – Pani skarbnik mówiła o stracie na poziomie 18 mln zł, ale powoływanie się na prognozę sprzed 5 lat jest niepoważne i obraża inteligencję radnych. Któż mógł przewidzieć w 2017 roku co się wydarzy w 2021? – mówił Radosław Swół. - Była to jedynie prognoza, my jesteśmy cztery uchwały budżetowe dalej, a dalej nawiązujecie do 2017 roku, by wykazać stratę. Świadczy to o pewnego rodzaju desperacji i próbie na siłę pokazania tego, co chcę się pokazać.

- W 2018 rok mieliśmy wybory prezydenckie i mamy chyba najsłabszego prezydenta Mielca w historii. Tego chyba nie był w stanie przewidzieć nikt – dodawał.

Radny Robert Wójcik mówił z kolei o „łupieniu mieszkańców”. - Nigdy nie podniosę ręki, by po raz kolejny łupić mieszkańców Mielca podnosząc i tak bardzo wysokie w skali kraju podatki lokalne – zapewnił. - Pan Wiśniewski z koalicją, która go wspiera, nie umie rządzić. Jedyne co potraficie, to pozyskiwanie środków od mieszkańców i to w możliwie jak najwyższym wymiarze. Przypominam sobie obietnice pana prezydenta zgłaszane w kampanii wyborczej, że nigdy podatków nie podniesie. Przypominam sobie, ile to środków z funduszy norweskich miał pozyskać – gdzie one są?

- Znakiem tej kadencji są nietrafione inwestycje, jak poidełka czy szalet miejski w cenie mieszkania. Pewnie zapytacie skąd wziąć pieniądze? Ano właśnie z tych nietrafionych inwestycji. Trzeba się zastanowić, gdzie bez sensu wydajemy – zaznaczał, podając przykład targowiska przy ul. Sandomierskiej, które mimo tego, że nie działało, to generowało koszty wywozu odpadów. Te wyniosły 100 tys. zł. - Ile jeszcze takich kwiatków za kadencji pana Wiśniewskiego wyrosło? – pytał.

- Jeśli ta uchwała nie przejdzie, to zmotywujemy pana prezydenta do tego, by znalazł te pieniądze. Jestem przekonany, że gdyby ktoś kompetentny przejął władzę w mieście, to byłaby uchwała nie podwyższająca podatki, a obniżająca. Jeśli pan prezydent powie, że nie potrafi tego zrobić, to może czas pomyśleć nad tym, że nie ma obowiązku być prezydentem Mielca – kończył swoją wypowiedź Robert Wójcik.

W podobnym tonie wyrażał się Jakub Blicharczyk. - Uwzględniamy obie strony budżetu - wydatki i dochody. Tu był dzisiaj nacisk na dochody, a zabrakło mi dzisiaj uzasadnienia nieracjonalnych wydatków, które koalicja rządząca podjęła. Od 2019 roku – od początku tej kadencji – prosiłem o bardziej rygorystyczne podjęcie do spraw wydatków bieżących, do budżetu, bo rozpoczęliśmy szereg potrzebnych miastu inwestycji. Niestety nie zostało to zrobione – mówił. - Rok temu pytałem prezydenta czy podniesienie podatków będzie miało miejsce w następnych latach, mijał się z odpowiedzią, nie poradził sobie z rygorystką budżetową. Trzeci rok z rzędu proszę, aby przyjrzeć się wydatkom. Najłatwiej zabrać mieszkańcom z podatków.

- Powiedział pan, że to ciężka decyzja – zgadzam się, ale nikt pana na siłę nie trzyma. Pan jest sportowcem, powinien pan w duchu sportowym wiedzieć, kiedy zejść ze sceny. Jeśli pan sobie nie daje rady, może przyjdą osoby, które sobie poradzą – dodawał. - Proszę o przemyślenie czy sięganie do kieszeni mieszkańców jest jedynym rozwiązaniem.

"Jesteśmy teraz w innym miejscu"

Przewodniczący rady miejskiej Bogdan Bieniek zwracał uwagę na sytuację w całym kraju, wracał też do wydarzeń z 1995 roku. - Zabolało mnie „łupienie podatkami mieszkańców”. Chcę przypomnieć, że 1995 roku, aby ratować miasto po upadku WSK, czego owocami było 22-procentowe bezrobocie – powstała SSE. To wtedy rada miejska podjęła decyzję o rezygnacji z podatku od nieruchomości – przypominał. - Celem było zbudowanie miejsc pracy i zastąpienie podatków od nieruchomości, dochodami od wynagrodzeń pracowników. Dzisiaj jest tak, że każda złotówka płacona przez pracownika w 50 procentach trafia do budżetu gminy. Cały ten czas wydawaliśmy pieniądze jako samorząd na uzbrojenie terenów, drogi, park przemysłowy, a wszystko po to, by ludzie mieli pracę, a miasto dochody z PIT.

- W 2020 roku rząd zdecydował o zwolnieniu ludzi młodych z podatku. I dobrze. W 2022 r. w ramach Polskiego Ładu podniesiono kwotę wolną od podatku – i też dobrze. Tylko te dwie decyzje, za którymi nie poszły rekompensaty w kierunku samorządów w Polsce, sprawiają - według Ministra Finansów, że w ciągu najbliższych 10 lat dochody samorządów spadną o 145 mld zł – zaznaczał.

- My czekamy na rekompensaty w dalszym ciągu, mając nadzieję, że nie zostaniemy pozbawieni tak dużej kwoty dochodów. W tym samym czasie w zawiązku z tym, że Polakom zostanie więcej pieniędzy w kieszeni i kupią za to towary, to budżet państwa zasilą wpływy z VAT-u. My jako samorząd nie mamy takiego klucza. W roku 2017 patrzyliśmy na perspektywę lat następnych, mówiąc, że damy radę wybudować halę przy założeniu, że poziom dochodów będzie taki sam, jak w 2017 roku. Dzisiaj jesteśmy w innym miejscu i stąd kłopot naszego budżetu – przyznawał Bogdan Bieniek. - Oczywiście wydatki bieżące, inwestycje trzeba kontrolować i obniżać. Zmienił się czas i od nowa trzeba patrzeć na budżet.

- Nie pozwolę sobie zgodzić z panem. Gospodarne podejście do budżetu pozwoliłoby jednak na uniknięcie dzisiejszej sytuacji. Ja bym również i pana obarczał i pana stowarzyszenie. To wy głosowaliście za bzdurnymi wydatkami miasta, gdzie można było te pieniądze zaoszczędzić – odpowiadał na te słowa Jakub Blicharczyk.

Konieczne oszczędności

Radny Marian Kokoszka apelował o szukanie oszczędności. - W tej kadencji to już druga podwyżka podatków. Jak sobie przypominam dyskusję za pierwszym razem, to wtedy zmobilizowany pan prezydent znalazł oszczędności na około 20 mln zł. Widać, że motywacja wynikająca z trudnej sytuacji miasta powoduje, że uzyskujemy większe efekty – mówił. - W tegorocznym budżecie również były oszczędności. Widać, że jak jest taka konieczność, to zmotywowani znajdujemy znacznie więcej oszczędności. To jest dobry moment do tego, żebyśmy w tym kierunku szli. Szukajmy oszczędności na wydatkach, a nie sięgajmy do kieszeni mieszkańców i przedsiębiorców.

Radni Krzysztof Szostak i Jakub Cena poruszali z kolei problem gospodarki mieszkaniowej. - Mówiłem już, że gospodarka mieszkaniowa nie jest taka jak powinna być. Tereny są sztucznie wstrzymywane, jest ich mało, ceny rosną – mówił radny Szostak. - Dużo ludzi nie stać na realizację domu w Mielcu i przez to co roku ubywa nam mieszkańców, a to przekłada się na dochody z PIT. Pan prezydent swoimi działaniami do tego doprowadził, a teraz chce tę całą odpowiedzialność zrzucić na mieszkańców. Dość takiej błędnej polityki.

- Zgadzam się w tym, że brak przypływu mieszkańców to efekt błędnej polityki mieszkaniowej, kontynuowanej z roku na rok. Od 2015 roku moglibyśmy być w tym miejscu, gdzie ponad 200 mieszkań byłoby oddanych do użytku, a co za tym idzie te 500 osób płaciłoby PIT – przyznawał Jakub Cena. - Ważna rzecz to dokładanie do kosztów spółek miejskich. Transport publiczny obliczony na dopłaty, optymalizowany w taki sposób, że trzeba dokładać. Do tego gospodarka odpadowa, większa próba podniesienia podatków w różnych obszarach – podniesienie opłat za śmieci, teraz od nieruchomości, od działalność gospodarczej.

- Jest to takie systematyczne skubanie mieszkańca Mielca, a właśnie tradycje Mielca, jeśli chodzi o ulgę podatkową, powinny być kontynuowane – dodawał. - Trzeba się zastanowić, zanim podniesiemy podatki, usiąść i dyskutować nad budżetem i inwestycjami. Koszty utrzymania inwestycji się pojawiają, a to obciąża nasz budżet. To kolejny zamach na zwiększenie podatków w Mielcu. Nie przychylajmy się do tej decyzji.

"Jeden pomysł - podwyżka podatków"

- W czasie prezentacji chcieliśmy przedstawić ciężką sytuację finansową, by uzmysłowić, co może się zdarzyć w kolejnych latach. Mnie tutaj może nie być, ale chciałbym, by finanse były na dobrym poziomie, by miasto się rozwijało – odpowiadał Jacek Wiśniewski. - Nie chce się wchodzić w polemikę, kiedy nie mam partnera po drugiej stronie. Nie wyobrażam sobie z kimś współpracować, negocjować, gdy ktoś mnie obraża. Panowie z PiS przyjęliście taką socjotechnikę, że mówicie, że prezydent jest niekompetentny.

- W 2021 dokonaliśmy cięć na 9 mln zł. Mimo wszystko udało nam się funkcjonować, żyć i pomagać. W moim odczuciu, jeśli nie dokonamy korekt, to w 2023 roku może nastąpić zła sytuacja, kiedy będzie narzucany budżet miasta przez Regionalną Izbę Obrachunkową– dodawał.

- Nie zgodzę się, że radni pana obrażają. Proszę tego do siebie nie dobierać, nie każdy powinien i nie każdy będzie dobrym prezydentem – i to nic złego – reagował na słowa prezydenta Radosław Swół. - Nie każdy jest predysponowany do pewnych stanowisk. Ta sama osoba będzie jednak świetna w innym zawodzie. Świadomość własnych słabości jest ważna.

- Czy jest to budżet dobrze przygotowany? Mam pewne wątpliwości. Na 88 pozycji majątkowych, tylko 9 jest z dofinansowaniem. Dwie pozyskane jeszcze przez Fryderyka Kapinosa, koleje dwie przy jego wsparciu. Państwa jest pięć na blisko 90. Za tę nieskuteczność próbuje się obciążyć mieszkańców – dodawał radny Swół.  - Wystarczy racjonalne gospodarować środkami które są. Gdy mówiliśmy o nieracjonalności - zakrywaliście uszy. Dzisiaj jesteśmy, gdzie jesteśmy. Mieliście pomysł na rządzenie jeden – podwyżka podatków, bez myślenia o dotacjach i oszczędnościach, bo podatki łatwiej podnieść przy zgodzie koalicji. Pan prezydent powinien wziąć się do pracy, przygotować propozycję, która nie będzie uderzać w mielczan.

Dyskusję kończył Zdzisław Nowakowski. - Zdecydowanie jestem daleki od różnego ucieczek personalnych i oceniania kompetencji. Ja naprawdę widzę, jak trudna jest sytuacja finansowa miasta. Dyskusja o podatkach powinna biec równolegle z budżetem, jednak tak formalne jest to zorganizowane, że najpierw głosowana jest uchwała podatkowa i przekazana do wojewody, a dopiero potem uchwalamy budżet – mówił. - Gdyby Ministerstwo Finansów uznało, że nie należy podnosić podatków, to co roku nie waloryzowałoby stawek. Jeśli się ona pojawiła, to ministerstwo uznało, że to rozsądna propozycja dla samorządów. Nawet jeśli dokonamy oszczędności, to nadal sytuacja tego budżetu będzie wyjątkowo ciężka. Wydaje mi się, że rokrocznie powinniśmy prowadzić debatę o podatkach. Widzę, że jeśli zamrozimy na stałe podatki, to chyba to też nie jest do końca dobre rozwiązanie.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (47)

BorysBorys

33 6

Ciekaw jestem czy jak będą podwyżki uposażenia diety radnego, to wszyscy pseudo obrońcy z PIS, tak bardzo martwiący się o mieszkańców, że niby są mega łupieni przez miasto... też będą przeciw ??? Czy zagłosują wtedy na dwie ręce na TAK... 15:40, 02.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A MOŻE TAK ?A MOŻE TAK ?

1 4

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! ???????? 10:23, 03.12.2021


vicvic

32 14

Za ograbienie samorządów podziękujcie pisowi, ich nowy ład i spychanie dodatkowych obciążeń finansowych na samorządy to ich dzieło. Jeżeli miasto ma się rozwijać to skąd brać pieniądze, które pis ma tylko dale swoich? 16:08, 02.12.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Zawisza1Zawisza1

13 4

No już czeki rozdawali gminom ,teraz wyjdzie za hale 200mil a Szumowski ,obajtki ,sasiny i wielu inny forsy nie oddało a teraz inflacja 15%brawo dojna zmiano 16:29, 02.12.2021


unouno

2 9

Nie jest źle,Tusk zasilił konto z mandatów. 17:43, 02.12.2021


poko-srokopoko-sroko

0 0

no przecież :) :) :) 15:52, 09.12.2021


wisniewskiwisniewski

14 8

dopiero żeś podniósł podatki o 30% to jeszcze ci mało? 16:59, 02.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jhsudjhsud

11 7

te podatki są podniesione dzięki polityce pisu, jeżeli tego nie ogarniasz to naucz się podstaw ekonomii.
17:36, 02.12.2021


JEDYNE WYJŚCIEJEDYNE WYJŚCIE

1 2

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! 09:53, 03.12.2021


achaacha

32 2

Kochani diety,diety podwyżki płac ,rozrost administracji to nas łupie. 17:42, 02.12.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

vicvic

7 5

Łupie nas rozdawanie i mnożenie stołków dal kolesi z pisu z niemałymi stawkami, łupie nas tworzenie pisowskich funduszy aby wydawać miliardy poza budżetem, łupie nas bark odpowiedzialności za wydawanie i marnowanie publicznych pieniędzy bez żadnych konsekwencji, można tak w nieskończoność 20:56, 02.12.2021


INFOINFO

4 0

MOPS i UP do likwidacji a w oświacie reforma kosztów 09:52, 03.12.2021


dziobakdziobak

0 0

w oświacie nie ma już co oszczędzać bo i tak ją bardzo ograniczono; PUP to starostwo ale należy natychmiast zlikwidować, MOPS to miasto i natychmiast do likwidacji; oczywiście pracownicy PUP i MOPS niech szukają zatrudnienia na strefie lub u znajomych przedsiębiorców 23:13, 03.12.2021


dziobakdziobak

22 6

Kubuś Blicharczyk o bezsensownych wydatkach. A czy on nie jest autorem tych najgłupszych jak nieużyteczna ławeczka czy progi na drogach. Dodajmy na kocich łbach na Kościuszki. Niech Pan radny zrobi rachunek sumienia i uderzy się w pierś. 17:54, 02.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Po CO ?Po CO ?

1 6

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

A tak ???? 09:50, 03.12.2021


EloElo

19 11

Żadna partia tak nas nie łoiła, jak łoi nas PIS, nieudolna polityka tej partii niedługo doprowadzi do rekordowych stop procentowych, kretybiorcy wyjdą milionami na ulicę i tak skończy się epizod niekompetencji i braku odpowiedzialności za finanse publiczne przez ostatnie lata 21:33, 02.12.2021

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

ElaEla

7 2

To święta prawda. 23:31, 02.12.2021


KafkaKafka

2 7

To g...o prawda! 09:48, 03.12.2021


ZOSTAJE TYLKO TAK?ZOSTAJE TYLKO TAK?

2 0

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

Może tak ???? I żyć bez tylu problemów co w tym kraju ???? 09:49, 03.12.2021


pierwpierw

0 7

W Mielcu to akurat nie PiS rządzi. A PiS jest tu przeciwne podnoszeniu podatków. OPOzycja właśnie o to ma pretensje że PiS nie łoi podatkami i dlatego miasto ma tak mało pieniędzy. 10:44, 03.12.2021


do pierwdo pierw

10 0

Tak , tam gdzie PIS rządzi (władza państwowa), nie ma żadnych zahamowań w podnoszeniu opłat, akcyz, podatków, a przede wszystkim wynagrodzerń dla swojaków, tam gdzie nie rządzi, jest przeciwna podnoszeniu danin społecznych, zakłamanie i obłuda do szpiku kości 10:57, 03.12.2021


WiesiekWiesiek

24 2

Droga mieszkanko, drogi mieszkańcu. Zadam Ci pytanie. Kto ich wybrał ?. Ja, Ty, Twój sąsiad, Twój przyjaciel. Zobacz kto zasiada w radzie miasta czy radzie powiatu. Od ponad 30 lat trzon jest ten sam. Bogdan, Donek, józek, syn Marek i ich koledzy i koleżanki jako maszynki do głosowania. Kukiełka czy też marionetka stoi na czele tego cyrku. Kilka lat temu zrobili sobie Szkołę "młodych" liderów i kto w niej był ? W większości te osoby, a inne zajmują ważne stanowiska powiązane z administracją.
Może już czas, abyś zaryzykowała/zaryzykował i wybrał kogoś innego. Nie dam Ci gwarancji, że będzie lepszy, ale mogę w 99% zapewnić, że będzie inny, a szansa, że będzie lepszy wynosi 50%.
Daj sobie i innym szanse aby coś zmienić w swoim życiu. A jutro jak będziesz w sklepie to nie kupuj tego samego sera co zawsze, kup np. ser pleśniowy. Może jeszcze nie próbowałeś, chociaż nazwa nie brzmi ciekawie i zachęcająco. Zaryzykuj. Pozdrawiam Twój sąsiad i mieszkaniec Mielca.
21:40, 02.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Zaryzykować ???Zaryzykować ???

1 3

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

Może tak ?? 09:48, 03.12.2021


0707

3 1

Zgadzam się w 100%, najwyższy już czas na zmiany bo naprawdę od ponad 20 lat rządzą te same osoby tylko stanowiska zmieniają. I robią wszystko żeby nikogo nowego nie dopuścić. Czas na zmianę tylko czy mieszkańcy to zrozumieją? i zaczną działać czy tylko narzekać i czekać że ktoś za nich to zrobi?

09:49, 03.12.2021


NikitaNikita

9 5

Członkowie z partii PIS to wg nich wszystkie inwestycje sa nie trafione jeżeli w danej miejscowości rządzi wójt czy prezydent z innej partii niż PIS . Wszyscy o tym wiedzą. Tylko kłótnie i zwalnianie doświadczonych pracowników a przyjmowanie słabych , po znajomościach. 23:29, 02.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SeporSepor

4 2

A jaki pożytek mają mielczanie z poidełek ? Kto był twórcą tak drogiej inwestycji? Kto na tym zarobił ? Trafnie to ten Prezydent nie rządzi, stąd trafna krytyka. 09:46, 03.12.2021


zZzZ

0 0

Dotyczy wszystkich partyjniaków i nie tylko. W jednej z podmieleckich gmin panuje władza absolutna gdzie radny może popierać wójta albo przyjąć do wiadomości że nic nie może a jego pomysły nawet te po myśli włodarza nie będą zrealizowane. 11:06, 03.12.2021


JarkoJarko

3 3

A ja już skończyłem z wyborami. Niech zgnoja wszystko, a ja i tak na to nie łoże bo robię sam na siebie. Jak dla mnie kolejne wybory mogą wygrać lgbt. 00:14, 03.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A może inaczej?A może inaczej?

1 3

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

Może tak ? 09:46, 03.12.2021


znie.s.ma.coz.nyznie.s.ma.coz.ny

13 0

jak ktoś wyżej napisał - od lat trzon władzy w Mielcu stanowią te same twarze - tak się przyssały do władzy... no i te rządy tak wyglądają jak wyglądają - nic nowego , rozdmuchana biurokracja na maxa, zero rowzoju miasta 07:05, 03.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EMIGRACJA ?EMIGRACJA ?

1 2

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

Może tak ???? ??? 09:45, 03.12.2021


aaaaaa

0 0

Na buta i do gnoju 07:41, 04.12.2021


REKLAMA

nesyetynesyety

10 1

na miejsce doswiadczonych wchodza mlode cwaniaki... czas spolecznych dzialaczy minal i to jest najwiekszy problem. bedzie jeszcze gorzej po ostatnich aktualizacjach diet. pewien radny (inny samorzad) milczek ale o rodzine dba dobrze... 07:32, 03.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MOŻE TAK ???MOŻE TAK ???

1 2

EMIGRACJA NA STAŁE ???
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

Może tak ???? 09:44, 03.12.2021


SZWECJA SZUKASZWECJA SZUKA

2 5

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

Może tak ????
09:44, 03.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

akak

1 0

Czy to jest ogłoszenie z agencji pośrednictwa pracy? :-) Na tzw "zachodzie" zawsze płacili więcej i pewnie jeszcze długo się to nie zmieni. Jeśli ktoś lepiej czuje się na obczyźnie i nie przeszkadza mu traktowanie nas z góry, inna kultura i wartości, to pewnie będzie wyjeżdżał. Ale jak mawiał znany poeta pieniądze to nie wszystko :-) 11:32, 03.12.2021


A MOŻE TAK ? ??A MOŻE TAK ? ??

2 5

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! ? 09:55, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TYLKO TAK ???TYLKO TAK ???

2 4

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! ???? 10:07, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0707

8 0

Zgadzam się w 100%, najwyższy już czas na zmiany bo naprawdę od ponad 20 lat rządzą te same osoby tylko stanowiska zmieniają. I robią wszystko żeby nikogo nowego nie dopuścić. Czas na zmianę tylko czy mieszkańcy to zrozumieją? i zaczną działać czy tylko narzekać i czekać że ktoś za nich to zrobi?

12:37, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kazekkazek

3 7

Kuba blicharczyk to najlepszy radny w mieście - piszecie przeciwnicy i lewacy bo go nie lubicie . to nic ale my mieszkańcy znamy go wiemy jak dobrze działa dla ludzi Mielca . Kuba rób swoje . tym twoim adwersarzom polityczym ujadaczo lewacko - platformiarski pokaż palec . 13:50, 03.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dziobakdziobak

1 0

bardzo źle oceniam jego pomysły typu progi i ławeczki, na minus też przynależność partyjna do komunistów spod znaku PiS 23:15, 03.12.2021


KAZEKKAZEK

5 9

PIS PRZECIW PODATKOM W MIELCU - -------KOMUNA I PO ZA ------PAMIĘTAJCIE WYBORCY KOGO WYBIERACIE NA PRZYSZŁOŚĆ . I NIE NARZEKAJCIE TERAZ. MYŚLEĆ WCZESNIEJ . 14:16, 03.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kazek 2kazek 2

7 1

Pis przeciwko podatkom w Mielcu, ale Pis za podatkami w Polsce, PIS za opodatkowaniem 90% wartości paliwa, PIS za opłata cukrową, PIS za wyższymi ratami kredytów, PIS za drukowaniem pieniędzy i rozdawnictwem w celu utrzymania władzy 15:27, 03.12.2021


PodatkiPodatki

1 0

pis podnosi podatki rękami samorządowców. W całej Polsce ten sam problem, wszystkie samorządy podnoszą bo nie mają wyjścia. Funkcjonowanie w obecnych realiach podrożało dla wszystkich, piep...na lampa świecąca koło twojego domu Kazku już nie świeci za 0,20 PLN tylko 1,20 PLN i odpowiedzialny jest za to PIS. Najlepiej kazać samorządom realizować droższe zadania i nie podnieść subwencji. 10:40, 05.12.2021


Tak Panie Cena trzymTak Panie Cena trzym

2 1

Podnoszenie podatków przy realnym spadku dochodów rodzinnych to zły pomysł , popieram tym razem Pana Cynę że budownictwo mieszkaniowe w Mielcu samorządowe , spółdzielcze i udział w tym państwa jest do przebudowy ,bo jest ono na dziś nijakie i nieefektywne , a przede wszystkim bardzo mafijne 19:22, 05.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kumaty prezydentkumaty prezydent

2 1

Mielczanie wybrali sobie prezydenta komuniste i w ten sposob strzelili sobie w kolano Stalowa Wola,wybrala sobie kumatego goscia z pisu ktory sciagnal do miasta od rzadu oraz z ue ok 400 mln.zl. a wisniewski dostal na otarcie lez 13 baniek ale to zaden sukces bo wszyscy tyle podostawali.Stalowa pobudowala sobie polaczenia kolejowe,drogi w miescie oraz calym regionie poprzez dobre konekcje prezydenta udalo im sie sciagnac potezne zamowienia rzadowe do huty tak ze pracownicy maja zapewniona prace na wiele,wiele lat a mielec co bida z nedza zadluzone miasto wyludniajace sie miasto z braku perspektyw i braku pracy. 04:52, 06.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DEMOGRAFIA KAPUTDEMOGRAFIA KAPUT

1 1

Naszym problemem nie są podatki tylko HARACZ zwany alimentami na dorosłego lenia udającego na 4 uczelni turystyki przestrzennej naukę a SĄDY I KOMORNICY tylko na nas ZARABIAJĄ i to jest PROBLEM !!!
Nigdy więcej dzieci w tym systemie = PROMOCJA LENISTWA !!! 12:33, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%