Zamknij

Mieleccy policjanci w hołdzie pierwszemu komendantowi. Odsłonięto grób [ZDJĘCIA]

13:46, 28.07.2021 za UMWP Aktualizacja: 11:20, 30.07.2021
Uroczystości na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu. Fot. Tomasz Leyko / UMWP Uroczystości na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu. Fot. Tomasz Leyko / UMWP

Franciszek Szczotkowski był pierwszym komendantem policji w Mielcu po odzyskaniu niepodległości. Dziś na cmentarzu parafialnym poświęcono odnowiony nagrobek komendanta. W uroczystości wziął udział Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Matusiak, marszałek Władysław Ortyl, samorządowcy oraz wnuk podkomisarza Franciszka Szczotkowskiego.

Dyrektor Muzeum Regionalnego dr Jerzy Skrzypczak, który jest autorem obszernej publikacji poświęconej historii mieleckiej Policji, przybliżył wszystkim gościom sylwetkę pierwszego, mieleckiego komendanta.

Starszy przodownik a później podkomisarz Franciszek Szczotkowski pracował w Mielcu od września 1918 roku. Komendantem był od grudnia 1919 do maja 1920 roku. W kwietniu 1922 roku odszedł na emeryturę, a 3 lata później zmarł. Został pochowany na cmentarzu parafialnym. Poświęcenia odnowionego nagrobka dokonał ksiądz prała Stanisław Jurek z Bazyliki Mniejszej w Mielcu wraz z kapelanem podkarpackich policjantów Markiem Buchmanem. Następnie na grobie złożono wiązanki kwiatów.

[FOTORELACJA]8738[/FOTORELACJA]

- Warto przypomnieć, że bierzemy udział w kolejnej już uroczystości organizowanej w Mielcu, która upamiętnia bohaterstwo i zasługi mieleckich funkcjonariuszy policji. Przed rokiem uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy upamiętniającej mieleckich policjantów zamordowanych na Wschodzie. Dzisiejsza uroczystość przybliża postać pierwszego komendanta policji w powiecie mieleckim po odzyskaniu niepodległości - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- W ten sposób składamy hołd i cześć formacji policyjnej z dwudziestolecia międzywojennego. Jej powstanie i odbudowa było prawnym fundamentem odradzającej się ojczyzny po 123 latach niewoli, wobec wielkiej potrzeby stabilizacji, ładu i porządku, których oczekiwali mieszkańcy II Rzeczypospolitej. Mimo wielu przeciwności zarówno finansowych, jak organizacyjnych, szczególnie w zakresie uzbrojenia, międzywojenna policja działała sprawnie, wypełniając swoje ustawowe zadania. Z początkiem II wojny światowej, duża część funkcjonariuszy stanęła do walki w obronie Ojczyzny - dodał marszałek.

(za UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%