Zamknij
REKLAMA

Czy w Mielcu będą badania powietrza z drona? [FOTO]

12:11, 16.09.2020 | P.C

Samorządowcy z Mielca i okolic poznali system do pomiaru jakości powietrza z wykorzystaniem drona. Sprzęt dostępny jest na Podkarpaciu, w Mielcu odbyła się jego prezentacja.

Wczoraj restauracja Miastova - RegBenz Mielec gościła grupę blisko trzydziestu samorządowców: przedstawicieli magistratu, starostwa, gmin, radnych miejskich, powiatowych czy osiedlowych. Przyszli by poznać propozycję podkarpackiej firmy FOTOACC Warsztat Produktowy. To system o nazwie Dronika - jak sama nazwa już wskazuje, wykorzystuje drona do pomiaru jakości powietrza. 

Zebrani wysłuchali informacji o możliwościach systemu, zobaczyli też drona w locie, poznali zasady badania powietrza i generowania raportów z miejsca pomiarów. Dopytywali o prawne możliwości wykorzystania tego sprzętu, szczególnie na terenie Mielca.

Część samorządowców lub urzędników podkreśliła sensowność zastosowania drona do pomiaru powietrza na terenie Mielca, także do działań edukacyjnych czy profilaktycznych. Nie zapadły jednak żadne decyzje, samo spotkanie miało charakter informacyjny, zapoznawczy. 

[FOTORELACJA]8268[/FOTORELACJA]

Sercem tego systemu jest nowoczesny dron wyposażony w zasobniki, które mierzą skład powietrza. 

- Zasobniki te są wyposażone w wysokiej jakości sensory, które wykrywają obecność zanieczyszczenia, dając rzeczywisty obraz stężenia szkodliwych substancji w badanej próbce wraz z dokładną informacją o czasie i miejscu badania. Zasobniki mogą pracować jako samodzielny moduł, jednak przeprowadzanie pomiarów wypada zdecydowanie bardziej efektywnie, kiedy nośnikiem zasobnika jest dron - informują twórcy systemu Dronika z firmy Fotoacc Warsztat Produktowy, która działa na Podkarpaciu! 

Instalacja zasobników na dronie pozwoli na dotarcie w trudno dostępne miejsca oraz jednoczesne pobieranie próbek zarówno punktowo jak i z dużego obszaru. Dane z pobieranych próbek są jednocześnie zapisywane na karcie pamięci i przekazywane bezpośrednio z drona do stacji naziemnej, gdzie program poddaje je analizie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, możliwe jest bardzo dokładne określenie zanieczyszczeń występujących w powietrzu, a tym samym podjęcie działań zapobiegawczych w celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia ludzkiego.

Dlaczego to interesujące rozwiązanie dla samorządów? Gminy mogą system zakupić lub wynająć. W efekcie bardzo łatwe staną się inspekcje chociażby Straży Miejskiej. Funkcjonariusze dzięki danym zgromadzonym przez dron błyskawicznie poznają zawartość dymu wydobywającego się z konkretnego komina i mogą rozpocząć właściwą kontrolę takiego domowego paleniska.

Dron ułatwi także na ewentualne lokalizowanie źródła niebezpiecznego zadymienia z instalacji przemysłowej oraz szybkie rozpoznanie substancji, które są w ten sposób emitowane. Wśród możliwych pomiarów jest możliwy odczyt poziomu formaldehydu, na który często narzekają mielczanie.

Fakt, że system Dronika powstaje na Podkarpaciu to dobra wiadomość dla gmin z regionu, bo oznacza łatwą dostępność i dobry kontakt z dostawcą ewentualnej usługi. Na skorzystanie z możliwości Droniki zdecydowali się już samorządowcy ze Śląska, gdzie kłopoty z powietrzem są poważniejsze. 

Więcej informacji w tej sprawie można już teraz uzyskać dzwoniąc: 605307950. 


 

(Autopromocja)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA