Miejskim radnym przedstawiono propozycję zmiany planistycznej polegającej na poszerzeniu terenu Cmentarza Komunalnego położonego przy ul. Królowej Jadwigi. - Chcemy zabezpieczyć potrzeby mielczan na najbliższe lata. Obecne zasoby terenu pochówku na terenie cmentarza się kurczą, jest tam jeszcze jakiś procent w obecnych zasobach i pustostany, niemniej problem poszerzenia cmentarza prędzej czy później stanie przed naszym samorządem - mówił na wstępie Waldemar Wiącek, naczelnik wydziału urbanistyki Urzędu Miejskiego w Mielcu.
W 2014 roku urzędnicy przeprowadzali analizę pod kątem lokalizacji nowego cmentarza. Pod uwagę brane były tereny na osiedlu Rzochów oraz działki w rejonie lotniska (od strony Trześni). Sprawdzano też, czy możliwe będzie poszerzenie obecnej nekropolii.
Warunki lokalizacji nowych i poszerzania cmentarzy obwarowane są przepisami. Mówią one, że nekropolie należy lokalizować w obrzeżach miast, w sposób żeby przeważający kierunek wiatru był w stronę cmentarza a nie miasta. Zapisy wskazują też, że cmentarze nie mogą być lokowane w strefie ochrony ujęć wód. - Wyklucza nam to możliwość lokalizacji w strefie wschodniej, tam gdzie są wszystkie cieki w postaci rowu Trześń Główna, a także wzdłuż ul. Grabiowej czy obszar Rzochowa, Wojsławia, gdzie wody odpadowe odprowadzane są do Wisłoki - wyjaśniał Wiącek. Lokalizację przy lotnisku wyklucza odległość od zabudowań oraz głębokość wód podziemnych, których minimalny poziom to 2 m.
Magistrat wykonał więc analizę poszerzenia Cmentarza Komunalnego. - Okazuje się, że zachowuje on odpowiednią odległość od projektowanego ujęcia wody w lesie, a wymagana przepisem odległość to 500 metrów. Teren przyległy do obecnego cmentarza - ten las po stronie wschodniej cmentarza do obwodnicy i w stronę północną do Królowej Jadwigi, stanowi własność miasta - informował Waldemar Wiącek. - Poziom wód gruntowych jest korzystny. Najmniejsze wartości to 4,6 m.
- Orzecznictwo w sprawie planów do cmentarza mówi, że powinien on obejmować nie tylko sam cmentarz, ale także strefę oddziaływania cmentarza na otoczenie. Nie należy lokalizować cmentarza w miejscach, gdzie w promieniu 150 metrów mogą się pojawiać obiekty przeznaczone na pobyt ludzi lub do składowania produktów spożywczych, chyba że jest wodociąg, wtedy strefa ta może wynosić 50 m. My zakładamy strefę 50 metrów - dodawał naczelnik wydziału urbanistyki.
- Jesteśmy skazani na ten obszar w części północnej przy obwodnicy. Można rozmawiać o kolejnym terenie leśny, ale w tej lokalizacji. Na południe nie pójdziemy, bo są tam projektowane ujęcia wody w studniach głębinowych - podkreślał Waldemar Wiącek.
Szary obszar pokazuje zakres poszerzenia Cmentarza Komunalnego
Magistrat przewiduje, że poszerzony obszar Cmentarza Komunalnego pozwoli na prowadzenie pochówków przez kolejne 10 lat. - Teren obecnego cmentarzach - ta jego zasadnicza część, która funkcjonuje od roku 1974 jest powierzchniowo mniej więcej równa temu terenowi, o który chcemy poszerzyć nekropolię - wyjaśniał Wiącek. - Nie wiem, jak bardzo zmieniła się dynamika pochówków w Mielcu, ale to oznacza, że skoro ten cmentarz funkcjonał blisko 25 lat i tam jeszcze są pustostany, to mówimy o zabezpieczeniu potrzeb na 10 lat przy takiej dynamice pochówków w gruncie, jaki dzisiaj jest.
Waldemar Wiącek zaznaczał jeszcze, że w Polsce rośnie liczba pochówków w kolumbariach. - U nas ciągle nie ma nawału wniosków o pochowanie w kolumbarium. Miasta w Polsce za to notują znaczący wzrost takich pochówków - mówi. - Zakładam, że u nas to zjawisko prędzej czy później będzie wzrastać i będzie nam to zmieniało strukturę pochówków na terenie Cmentarza Komunalnego.
:/10:53, 03.02.2020
Uff... Władzio może znów podpisywać
Smolen11:16, 03.02.2020
Palic i do puszki po kawie
alo11:22, 03.02.2020
zezwolić na chowanie głębiej w ziemi po prostu głębsze piwniczki , pozwoli to na chowanie więcej osób w jednym miejscu !
Ja11:30, 03.02.2020
Może czas pomyslec nad innym rozwiazaniem...urna z prochami zakopana mala tabliczka do okola trawka zielona i po problemie...cmentarze w Polsce zajmuja naprawdę dużo miejsca...a ludzi wciąż umiera więcej niz sie rodzi...
MarWo12:10, 03.02.2020
Kremacja i po problemie {słoik na segment)
Dziobak13:05, 03.02.2020
Wspaniała decyzja panie prezydencie.
Mielec pana kocha
boryna 14:26, 03.02.2020
cmentarz powinien powstać w rzochowie to najlepsza decyzja
Herbu19:11, 03.02.2020
Zwłoki powinny być kremowane bo obawiałbym się apokalipsy zombie.
mnb19:43, 03.02.2020
Wszytko fajnie, ktoś pomyślał o parkingach? Już teraz na 1 listopada jest masakra.
Ludu Polan..........20:13, 03.02.2020
W Niemczech i na Białorusi oraz obecnie w Polsce prochy można pochować wyłącznie na cmentarzu. W innych krajach urny stoją na kominku w salonie i nie ma potrzeby jakichś cmentarzy , które zajmują tak olbrzymie obszary. Takim rozwiązaniom sprzeciwia się kościół katolicki czerpiący z tego krociowe zyski .
zawisza00:10, 04.02.2020
No i sypnął . W okolicy lotniska poziom wód podziemnych sięga głębokości dwóch metrów. Składowiska kronospanu zaś w niczym nie przeszkadzają z niczym nie kolidują.Wiatry też wieją nie w stronę ''ekologicznej,, firmy.No i odległość od najbliższych zabudowań gdzie pracują ludzie 24h/24h jest zdecydowanie mniejsza niż 150 m
el.pl08:44, 04.02.2020
Kremacja to zaledwie niewielki odsetek pochówków na terenie Mielca. Nie wiem skąd ten "opór materii". Jest tańsza od tradycyjnego pochówku, a przy okazji idealnie rozwiązałaby problem braku miejsca na cmentarzu.
Mielczanka!00:10, 05.02.2020
Opór wynika pewnie z wysokich opłat za pochówek w kolumbarium. Wystarczyłoby dać zgodę na pochówki urn w standardowych grobach na zasadzie ile urn się zmieści. Obecnie grób dwuosobowy to tylko dwie trumny lub dwie urny. To marnowanie miejsca. To kiedyś się skończy. 10 lat to niewiele.
jak22:23, 05.02.2020
byś był -a wierzący-a to byś wiedział-a że taki pochówek jest niezgodny z wyznaniem rzymskokatolickim
7 7
Zaczniemy od ciebie *%#)!&