Zamknij
REKLAMA

Starostwo ws. Elektryka: kontrole nic nie wykazały. Problem? Artykuły prasowe

16:01, 05.12.2019 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Wicestarosta powiatu mieleckiego Andrzej Bryła zabrał głos w sprawie sytuacji w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. W publikacjach portalu hej.mielec.pl ujawniliśmy szereg wątpliwości i skargi nauczycieli na zachowanie obecnej dyrekcji placówki. Bryła przyznał, że problemy są mu znane już od maja. Od tego czasu przeprowadzono kontrole, które… nie wykazały żadnych większych nieprawidłowości - poza „niedociągnięciami na drodze komunikacji dyrekcja - nauczyciele”. 

Ujawniona na łamach portalu hej.mielec.pl sprawa możliwego mobbingu, a także anonimowych zarzutów o popełnienie przestępstwa związanego z naciskami na nauczycieli – członków komisji egzaminacyjnych tegorocznych matur na terenie Zespołu Szkół im. prof. Groszkowskiego w Mielcu najpierw doczekała się oficjalnego stanowiska ze strony Starostwa Powiatowego w Mielcu, a teraz specjalnej konferencji prasowej zwołanej przez Andrzeja Bryłę – wicestarostę, który od wielu lat zajmuje się oświatą w powiecie mieleckim.

Dzisiaj okazuje się, że na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy – od maja do 4 grudnia – do mieleckiego starostwa wpłynęło łącznie 11 pism alarmujących o nieprawidłowościach w Elektryku. W większości były to pisma anonimowe, ale pojawiły się też podpisane dokumenty. 

Bryła kontrolował i… „żaden z czterech zarzutów się nie potwierdził”

Już w czerwcu tego roku po pismach, jakie trafiały do starostwa, urząd podjął działania w postaci przeprowadzenia kontroli w szkole. Odpowiedzialny za to był Andrzej Bryła, wicestarosta powiatu mieleckiego i Grzegorz Piechota z wydziału edukacji. Wspomniana kontrola odbyła się w dniach 10-14 czerwca. Kontrolowane były cztery aspekty: samodzielne przyznawanie sobie zastępstw przez dyrektor i wicedyrektor szkoły, możliwość wpływania na wynik ustnej matury z języka angielskiego, błędy proceduralne w zgłaszaniu uczniów do przystąpienia do egzaminów poprawkowych w kwalifikacjach zawodowych i kwestia mobbingu.

[ZT]54379[/ZT]

- Były to rozmowy z nauczycielami zainteresowanymi poszczególnymi tematami. Była to analiza dokumentów szkolnych – mówi dzisiaj Andrzej Bryła, który osobiście rozmawiał z nauczycielami na temat ewentualnych nacisków przy egzaminach maturalnych oraz kwestii mobbingu.

- Pragnę jednoznacznie podkreślić: żaden z tych czterech zarzutów się nie potwierdził w sposób jednoznaczny, abyśmy mogli mówić o problemie w szkole i ewentualnie zgłaszaniu go stosownym organom – powiedział na konferencji prasowej 5 grudnia wicestarosta.

- We wnioskach z kontroli wskazaliśmy niedociągnięcia na drodze: komunikacja dyrekcja - nauczyciel, na drodze właściwego stosowania przepisów prawa oświatowego, żeby proces dydaktyczny mógł przebiegać prawidłowo i żeby była pełna informacja i zabezpieczenie dzieci w szkole - dodał Andrzej Bryła.

Kontrolowało nie tylko starostwo

Wnioskiem po przeprowadzonych kontrolach starostwa było sierpniowe spotkanie dyrekcji szkoły ze starostą Stanisławem Lonczakiem w obecności Andrzeja Bryły. Podczas tego spotkania – jak relacjonuje dzisiaj Bryła – omówiono sytuację włącznie z wynikami i wnioskami wynikającymi z kontroli. – Mieliśmy swoje przemyślenia i uważaliśmy, że będzie to dobry moment restartu. Szkoła zaczynała pracę po przerwie wakacyjnej, a pani dyrektor okrzepła po trzech miesiącach sprawowania swojej funkcji – ocenił Bryła.

Na tym historia kontroli się jednak nie kończy - swoje prowadził też Podkarpacki Kurator Oświaty. Pierwsza jeszcze na przełomie czerwca i lipca dotyczyła błędów w podejmowaniu uchwały kwalifikacyjnej uczniów. Kolejna kontrola odbyła się we wrześniu, gdzie obszar badania był już szerszy i obejmował relacje personalne między nauczycielem a dyrektorem. Jak twierdzi Bryła, te kontrole również nie potwierdziły żadnych poważniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu szkoły.

A jednak w ostatnich dniach starostwo zdecydowało się wszcząć kolejną kontrolę – dokładnie 27 listopada, a więc dzień po publikacji na łamach portalu hej.mielec.pl artykułu opisującego spór w Elektryku. Ta procedura jest obecnie realizowana.

[ZT]54378[/ZT]

Dzisiaj Andrzej Bryła jest jednak przekonany, że zalecenia po dotychczasowych kontrolach są realizowane. – Będziemy to monitorować. Jesteśmy przekonani, że właściwa realizacja tych zaleceń powinna zdecydowanie poprawić funkcjonowanie tej placówki – powiedział.

Czy stanowcze rozwiązania są brane pod uwagę?

Problem w tym, że od września, a więc już po kontrolach i rozmowach z dyrekcją, do starostwa zaczęły napływać kolejne pisma i skargi obciążające dyrektor szkoły Lidię Gereło. Czy zatem w starostwie ktokolwiek bierze w ogóle pod uwagę bardziej stanowcze rozwiązania?

Jak mówi Bryła, na razie działania mają się skoncentrować na „obudowie relacji na linii: dyrektor – nauczyciele poprzez wspólne wypracowanie procedur i trybu stosowania podstawowych przepisów oświatowych”.

- Oczywiście zdaje sobie sprawę, że eskalacja jest duża. W przypadku, kiedy stwierdzimy, że sytuacja jest szczególnie uzasadniona i nagła, która budziłaby naprawdę poważne obawy o funkcjonowanie szkoły, to mamy mechanizm rozpoczęcia trybu o odwołanie dyrektora. Chcę podkreślić w imieniu zarządu, że z rozwagą, ale bez strachu będziemy ten mechanizm również stosować, jeżeli zajdzie taka konieczność - powiedział Bryła dodając jednak, że „jak na razie takiej konieczności nie stwierdzono”.  

Problemem są artykuły na temat Elektryka?

Podczas konferencji prasowej Andrzej Bryła odniósł się także do samego faktu doniesień prasowych dotyczących sprawy Elektryka. Przekonywał przy tym, że działania starostwa nie są podyktowane doniesieniami medialnymi. Ocenił też, że „to, co stało się poprzez media, bardzo źle pokazuje środowisko nauczycielskie”.  

- Analizowaliśmy, przyglądaliśmy się, monitorowaliśmy sytuację od maja, tylko robiliśmy to nie w świetle kamer i nie poprzez media, bo ponad tym wszystkim jest proces dydaktyczny, realizacja podstawy programowej, przygotowanie uczniów do matur i szeroko pojęte dobro dziecka – ocenił Andrzej Bryła.

- To, co się w tej chwili stało poprzez media, bardzo źle pokazuje środowisko nauczycielskie. Niestety tego typu artykuły powodują pokazanie się kolejnej fali hejtu i widzimy tam, w jakim świetle stawiane jest środowisko nauczycielskie. To jest zbyt poważny zawód, żeby zasługiwał na taką krytykę – ocenił.

Całą konferencję prasową zobaczysz tutaj:

[ZT]54235[/ZT]

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (55)

WW

36 12

Proponuje monitoring nie tylko na korytarzach ale też w klasach i nauczycieli wynagradzać za wyniki uczniów im lepsze to premia. 16:18, 05.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

iiiiii

9 2

I w Twoim kibelku :P 21:36, 05.12.2019


AspikAspik

10 1

W gabinecie dyrektora szkoły,bryly, wtedy bedzie wiadomo duzo więcej 08:37, 06.12.2019


PatrzacyPatrzacy

49 16

Czyli udajemy ze wszysyltko jest OK? ciekawe co beda mowic jak im sie TVN. I Gazeta Wyborcza zwala na glowe. I co za piekny zwrot..... Niedociagniecia na linii dyrekcja nauczyciele.... Niedociagniecia... Dobre to.... 16:19, 05.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

CzytającaCzytająca

26 3

A może tak TVN wyborcza itp aby skontrolowały nie tylko dyrekcję, ale też nauczycielki, może tak uczniów i rodziców o opinię zapytać? 17:43, 05.12.2019


NiepiśmiennaNiepiśmienna

7 1

Skontrolować rodziców! I uczniów - nie tylko książki są w plecakach;) 21:42, 05.12.2019


bo takbo tak

31 2

Wszyscy absolwenci tej szkoly z ktorymi rozmawialem wskazuja winnych jednoznacznie.... nie jest to 1 lub 2 osoby. 16:24, 05.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

3 0

a więc kto ? ciekawi mnie a nie znam nikogo z tej szkoły.. 11:57, 06.12.2019


john holmesjohn holmes

51 24

nauczyciele to grupa ludzi bardzo rozpuszczonych zabrac im przywileje i do roboty jak kazdy normalny obywatel Polski 16:35, 05.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

załamanyzałamany

12 6

oj chłopie - mylisz sie. Sądze, że o szkole masz tyle pojecia co chodziłes, jak byłes uczniem 21:15, 05.12.2019


mickmick

13 10

LGBT? 16:42, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do P. Bryły do P. Bryły

54 27

pogonić te 2 baby co tam zamęt sieją. Przenieść gdzieś na wieś albo do innej roboty zagonić:) 16:44, 05.12.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

jwjw

24 9

oczywiście te 2 co te donosy piszą:) 16:44, 05.12.2019


asdasd

30 11

do roboty zagonić - dyrektorka próbuje, to księżniczki poszły do heja ;D 16:49, 05.12.2019


Al8cjaAl8cja

16 1

My na wsi takich nauczycielek nie chcemy!!!!!!!! 19:03, 05.12.2019


adiadi

50 13

2 histeryczko nauczycielki będą się musiały teraz za robotę wziąć albo zawód zmienić:) 16:46, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tonytony

27 9

Nauczycielki maja gula ;D ja bym z niezapowiedzianą kontrolą do nich na lekcje wpadł.
Inna sprawa, że gdy chodziło o jej wyjście z lekcji na 3 minuty to się nic nie stało, ale że w ostatniej chwili wyznaczają zastępstwa to wielkie ajwaj. To co, lepiej wyjść z klasy czy wyznaczyć zastępstwo na ostatnią chwilę?
16:51, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nachonacho

38 9

wszystkim paniom ktorym krzywda w szkole w styczniu moga jechac na Jersey farmerzy potrzebuja do sadzenia ziemniakow praca na okres 6 miesiecy z mozliwoscia przedluzenia 17:25, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Do HaregoDo Harego

30 3

Brawo! Brawo! I jeszcze raz brawo. To jest sedno problemu. A jaki dziś pokorny. 19:04, 05.12.2019


Znow bryla?Znow bryla?

5 0

Zygam bryla i tecza, a tu znow on 23:41, 05.12.2019


REKLAMA

KEDUDKEDUD

53 2

Szkoła na K.Jadwigi , Elektryk, PoradniaPP ...Panie Andrzeju B. ???? 18:07, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZstZst

38 4

I ZST jeszcze..... 18:23, 05.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pani GPani G

4 0

Pani G z zst to jest dopiero mobbing 23:42, 05.12.2019


TenTen

37 12

Jakaś babka poczuła wiat w żaglach, więc zaczęła pisać anonimy, czuje się taka ważna teraz, jakby od niej zależały losy edukacji w mieście:) Panie Bryła tu akurat brawo, dać jasno do zrozumienia, że właściwym miejscem dla tego typu pseudo donosów jest śmietnik. 18:45, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KolaKola

40 3

Teraz się wybiela bo partyjny koledzy zobaczyli co wyprawia. 19:06, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikoMiko

43 3

Ale Was drogie Panie Bryła wypuścił. Teraz podkulił ogon i ma Was w powarzaniu. 19:09, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlaAla

41 20

Współczuję Pani Dyrektor takiego grona. To też nie wina mediów że nagłośniły sprawę. Wina starostwa, że upubliczniły donosy no i oczywiście tych Pań pseudonauczycielek. Dyrektor zarządza a nauczyciel ma wypełniać obowiązki i polecenia. Co to znaczy że do 11.30 nauczycielka pracowała. Przecież mamy 40 godzinny tydzień pracy. Do 11.30 były godz dydaktyczne dalej do dyspozycji dyrektora. Popieram Panią Dyrektor, wyplenić wszystkie chwasty, zostawić tylko tych, którym się chce pracować. A Pan, Panie Bryła kończ-wstydu oszczędź. 19:12, 05.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

niknik

6 3

A Ty Ala do której pracujesz? Bo też Cię widać koło południa... 21:54, 05.12.2019


ZojaZoja

2 1

A Ja współczuje gronu takiej pani dyrektor 22:02, 07.12.2019


RankRank

54 1

Oj kłamczuszku kierujesz hejt na nauczycieli. A zapominasz, że głównie dotyczył ciebie 19:35, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KokoKoko

37 4

Jak już was tak wypuścił to opowiedzcie na heju jak było naprwdę. 19:37, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Media winne????Media winne????

47 4

Oj dobre panie Baryła, jest sprawa w Elektryku, a pan winisz dziennikarzy, że ujawnili sprawę. No tak - kowal zawinił, szewca powiesili. 19:52, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlikKlik

35 1

Ciekawe jakie jeszcze kontrole tam nasłał, że ma nadzieję na procedury. 20:02, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

ZniecierpliwionyZniecierpliwiony

30 8

Media nie docierają do reszty nauczycieli. Nawet ich to nie interesuje co pozostali mają do powiedzenia na ten temat. Złapali ciekawy temat i hejtują. Sztucznie podtrzymywany temat, którego nie ma. 2 nauczycielki to nie całe grono, a ono ma wiele do powiedzenia dobrego i o szkole i o p. dyrektor. 20:04, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kazda okazja jest doKazda okazja jest do

14 36

Zeby dowalic Panu Bryle! Nie wazne o co chodzi, czy szewc czy kowal, byle winny byl Bryla. Skupcie sie na faktach, problemach i szukajcie rozwiazan, bo to ciagle ujadanie jest juz nudne. Panie powinny pojsc do sadu w sprawie o mobbing, jesli oczywiscie chodzilo o faktyczne ukaranie win?nego. Teraz to tylko bicie piany. 20:12, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZZ

33 10

Taki poważny urząd, a anonimami się zasłania, jeśli ktoś boi się podpisać to znaczy, że pisze nieprawdę, oskarża bo kogoś nie akceptuje. Zarzuty się nie potwierdziły, bo nie miały miejsca, dyscyplina to nie mobbing. Kontrola za kontrolą i nic? Ktoś ma bujną wyobraźnię i nie widzi problemu w swojej osobie. 21:04, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator Obserwator

132 2

Zaraz zaraz... czy ja dobrze kojarzę że pan o którym kontrolował panią o której mowa:

https://i.ibb.co/hys876j/2-B71-A13-B-B674-4-AD9-982-B-424-DC32-DB0-E4.jpg

Jeśli tak to się nie dziwie że kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości ? 21:05, 05.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZZ

7 17

nie wykazały, bo nie miały miejsca 21:37, 05.12.2019


nktnkt

12 0

"Przez trudy do gwiazd" :):):):) 22:03, 05.12.2019


niknik

9 3

A może skontrolować rodziców. I uczniów - nie tylko książki są w plecakach;) 21:39, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Piku pikuPiku piku

21 17

Może byście już dali sobie spokój z tą szkołą. Pani dyr jest nowicjuszem na stanowisku i popełnia błędy to widać. Pani dyr chce poprawić dyscyplinę i to nie wszystkim nauczycielem pasuje to widać. Media o tym piszą bo o czymś muszą pisac i taka ich rola. Pozdrawiam 22:16, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hh

24 2

człowiek bez kręgosłupa 09:05, 06.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

i jaji jaj

3 0

aj aj 16:43, 07.12.2019


MielcokMielcok

19 2

Ale mały oszust i kłamca. Niech opowie jsk wymusił odszkodowanie z PZU na wykończenie domu. Kłamca 09:42, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeniekHeniek

18 8

Dlaczego nie zrobić konkursu na nowego dyrektora tylko ciągną tą farsę tyle czasu. Wiadomo, że znajomości. 11:03, 06.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

**********

5 0

Masz całkowitą rację, poczekajmy i zobaczymy kto zostanie drugim v-ce dyrektorem tej szkoły. 17:22, 06.12.2019


TotoToto

22 3

Jeszcze raz powtórzę - coś za dużo tych tłumaczeń, to jest conajmniej dziwne.

11:29, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

KajaKaja

21 3

Cyt. " To jest zbyt poważny zawód, żeby zasługiwał na taką krytykę – ocenił Bryła ". Wniosek z tego prosty, że są jakieś zawody ( profesje ) które wg. tego faceta nie są poważne. I te można śmiało krytykować. Natomiast nauczycieli - Broń Boże ?
PS. Panie Bryła : niech pan publicznie wymieni zawody które wg. pana nie są poważne. Czekamy ? 14:41, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JA JAJA JA

15 7

NO TO SĄ JAKIEŚ JAJA NIE MA SPRAWY ZAMIATAMY WSZYSTKO POD DYWAN A PANI DYREKTOR I JEJ KOLEŻANKA pEDAGOG NIECH *%#)!& NA SWOJE BYŁE KOLEŻANKI DALEJ ( LIDKA ZNASZ PRZYSŁOWIE - ZAPOMNIAŁ WÓŁ JAK CIELĘCIEM BYŁ) 08:27, 07.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

0 0

i bez jaj 13:23, 07.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Giana sistersGiana sisters

12 0

Z samego ry*..ja wygląda na łgarza 17:12, 07.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolipoliPolipoli

5 0

Jak zatrzepocze uszami to może poleci 22:04, 07.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA