Zamknij

Sytuacja powodziowa 28 maja: kolejne ostrzeżenie

09:22, 28.05.2019 Aktualizacja: 11:43, 29.05.2019 ok. 4 min. czytania
5

- Napływ wód z miejscowości zalanych powiatu mieleckiego, szczególnie ciekiem Brnik, spowodował przyrosty wód w jego ujściu tzn. w Glinach Małych. Liczne podtopienia mieszkańców Glin Małych i w dalszym ciągu zagrożenie dla oczyszczalni ścieków w Sadkowej Górze - to fragment najnowszego raportu z nocy 27/28 maja dotyczącego gminy Borowa, w której utrzymuje się trudna sytuacja.

Choć na terenie powiatu mieleckiego alarm powodziowy został odwołany, w kilku gminach wciąż utrzymuje się stan pogotowia przeciwpowodziowego. Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminie Borowa. Podtopione są wciąż tereny rolnicze w kilku gminach. 

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie podobnie jak wczoraj, także na 28 maja wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad – przekazuje IMGW. Ostrzeżenie dotyczy okresu od godz. 11 do godz. 21 w dniu 28 maja.

Aktualna sytuacja w gminach powiatu mieleckiego:

Gmina Borowa
Sytuacja powodziowa bez zmian. Napływ wód z miejscowości zalanych powiatu mieleckiego, szczególnie ciekiem Brnik, spowodował przyrosty wód w jego ujściu tzn. w Glinach Małych. Liczne podtopienia mieszkańców Glin Małych i w dalszym ciągu zagrożenie dla oczyszczalni ścieków w Sadkowej Górze.

Powolny spadek poziomu wód na rzece Wiśle, powoduje spowolnienie ujścia wód na rzece Wisłoce. Konsekwencją tego stanu jest minimalny spadek jej dopływu rzeki Stary Breń . Istotnym elementem stanu wód w gminie jest ciek Brnik, a ściślej jego ujście na śluzie wałowej w Starego Brnia  w Glinach Małych. Śluza wałowa w dalszym ciągu zamknięta. Napływ wód powodziowych z wyżej położonych regionów powiatu, wymusza konieczność pompowanie mechanicznego wody.

Stan urządzeń: Uszkodzone śluzy wałowe, rzeka Breń Stary 3 śluzy.

Aktualne zagrożenia: Liczne podtopienia.

Gmina Mielec
Podtopienia spowodowane opadami: Wola Mielecka, Książnice, Goleszów, Podleszany, Rzędzianowice, Rydzów, Chorzelów, Złotniki, Trześń.

Stan urządzeń: Dobry. W miejscowości Złotniki przy przepuście Złotnicko-Berdechowskim wzdłuż kanału występuje przesiąkanie wału. Miejsce zabezpieczone workami z piaskiem. 

Gmina Radomyśl Wielki
Po opadach deszczu w dniach 21 22 maja utrzymuje się zalanie znacznych trenów rolniczych

Gmina Wadowice Górne
Rozlewiska powoli ustępują. Trwa wypompowywanie wody z zalanych posesji. Wykonano podstawowe zabezpieczenia na uszkodzonych odcinkach urządzeń i budowli przeciwpowodziowych.

Gmina Padew Narodowa
- Babulówka w korycie
-  Zaduszniki Wisła opada, 2-3 cm /h
-  Czerwony Upust- woda przybiera i rozlewa się na błoniach w Przykopie
-  Chorzelowski utrzymuje stan wód
-  Kozieniec w korycie

Gmina Czermin
w wyniku nawalnego deszczu : 
- tereny rolnicze podtopione: 700 ha
- tereny zabudowane – 15 ha
- budynki mieszkalne i gospodarcze – razem 800 szt, w tym: 
Mieszkalne – 300
Gospodarcze/ garaże , inwentarskie/ - 500 
Drogi –  30 km,
Oczyszczalnie ścieków – 1 sz. Wraz  z przepompowniami 
Stacja Uzdatniania wody w Trzciana szt. 1
Siedziby zakładów pracy/ firm - 10

Aktualne zagrożenia: Lokalne podtopienia, zalanie dróg lokalnych oraz gospodarstw domowych we wszystkich miejscowościach Gminy Czermin

Gmina Gawłuszowice
Zalany teren międzywale rzeki Wisłoki w miejscowościach Brzyście, Kliszów, Wola Zdakowska. Woda cofa się  do koryta rzeki.  Przejezdna droga powiatowa relacji Jaślany – Szczucin na odcinku pomiędzy wałem a mostem w Gawłuszowicach. Zalany teren między walami rzeki Wisły w miejscowości Wola Zdakowska. Zalane zostały piwnice w Szkole Podstawowej w Gawłuszowicach (kotłownia, szatnia), piwnice Ośrodka Zdrowia w Gawłuszowicach, 5 piwnic domu mieszkalnego (kotłownia).

Zgłoszone zostało uszkodzenie dachu i 2 pomieszczeń w Domu Strażaka w Kliszowie w wyniku przejścia nawalnych opadów deszczu. Występują lokalne podtopienia pól uprawnych we wszystkich miejscowościach Gminy spowodowane spływem wód opadowych (pow. 270 ha). Podmycie przez wody z rowu melioracyjnego drogi gminnej Wola Zdakowska – Młodochów (103358 R) -  podmycie i spękanie nawierzchni asfaltowej na odcinku o długości 1500m. Podmycie wodami Kanału Chorzelowskiego drogi gminnej Krzemienica Cegielnia – Ciejka Krzemienica (103356 R) – podmycie i spękanie nawierzchni na odcinku o długości 550 m. W związku z wysokim stanem wody na kanale Chorzelowskim i naporem wody na przepusty zostały podmyte i uszkodzone przepusty na tym kanale; przepust Krzemienica Małek (dz.129,928), przepust Krzemienica Cegielnia (dz.183,235), przepust Małe Górki Krzemienica (221, 272). Zalany stadion sportowy w miejscowości Krzemienica wodami kanału Chorzelowskiego. Uszkodzenie mostu na rzece Breń w miejscowości Gawłuszowice w ciągu drogi powiatowej Gawłuszowice – Ostrówek  wezbranymi wodami rzeki Breń. 

Aktualne zagrożenia: Możliwe podtopienia domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych, dróg.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [5]

komentarz(5)

ElaEla

2 2

A jak tam przejście przez kładkę na Wisłoce w Mielcu, jest już czynna?

09:45, 28.05.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eded

1 0

chyba w gumiokach

12:47, 28.05.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElaEla

0 1

Jak to, jak poziom rzeki w normie już jest ?

14:03, 28.05.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zozoa Zozoa

1 2

A gdzie w tym wszystkim zalane Gliny Wielkie. Tam też ludzie mieli wodę w domach. A Borowa niech zrobi sobie u siebie oczyszczalnię a nie nas truje.

15:57, 28.05.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zapora Zapora

0 0

A mówią, że nie ma wody w Polsce, że stany wód są w sanie niskiego poziomy. A wystarczy troszkę rozumu, i postawić zaporę o odpowiednik miejscach i woda jest. Ale podkreślam, że to nie jest lekarstwo na powódź. Bo ulewy występują na różnych odciekach rzek. Ale to neutralizuje powstanie fali na rzece i nie zamykanie się zasuw na dopływach np. Wisłoki. Ale wielcy ludzie lepiej wiedzą od nas zwykłych obywateli. Bo tylko jeden minus widzę postawienie zapór, wysiedlenia z terenów, a tak to same plusy.

18:24, 28.05.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%