Zamknij

Historia orła polskiego na płaskorzeźbie. Wystawa otwarta [FOTO]

20:09, 08.11.2024 Aktualizacja: 20:13, 08.11.2024

W Galerii ESCEK przez miesiąc oglądać można płaskorzeźby przedstawiające polskiego orła. To dzieła autorstwa Tadeusza Płeszki.

[FOTORELACJANOWA]11980[/FOTORELACJANOWA]

„Historia polskiego orła” to kolekcja 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. To ukazanie zmian w godle na przestrzeni wieków. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. Tadeusz Płeszka wizerunki te tworzył przez 10 lat.

- Ta wystawa jest z okazji naszego Święta Niepodległości. Musimy być patriotami, musimy znać naszą historię od zarania - mówił na wernisażu Tadeusz Płeszka. - Kocham swój kraj i kocham orły. Zainteresowałem się sztuką już jako dziecko, robiłem zabawki w drewnie. Pierwszego orła zacząłem rzeźbić w 1970 roku. Później przyjaciół zobaczyłem książkę „Znak ziemi naszej” wydanej przez WSK i tam właśnie była historia orła polskiego. I tak zacząłem tworzyć od pierwszego orła do ostatniego.

Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji.

Wystawę „Historia polskiego orła” w Galerii ESCEK można oglądać do 8 grudnia.

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%