Analiza techniczna i analiza fundamentalna to główne metody ustalania prawdopodobieństwa kształtowania się ceny jakiegoś instrumentu finansowego. Wyjaśniamy, na czym polegają, czym się różnią i kiedy można je stosować.
Na pozór inwestowanie to proste zajęcie. Chodzi w nim o to, żeby sprzedać coś po lepszej cenie, niż się kupiło. Sprawa się komplikuje, gdy wejdziemy w szczegóły. Skąd wiadomo, co i kiedy kupić i jak bardzo kurs tego aktywa może się zmienić?
Na te zasadnicze pytania odpowiedź próbują przynieść dwie najważniejsze metody inwestowania, czyli analiza techniczna i analiza fundamentalna.
Analiza techniczna to podejście do inwestowania, w którym decyzję o zajęciu pozycji podejmuje się na podstawie badania wykresu oraz informacji o wielkości obrotów (liczba i wartość zawartych transakcji). Posiłkować można się też odczytami różnych wskaźników, np. RSI, MACD, STS, średnie kroczące.
Na wykresie szuka się pewnych charakterystycznych schematów (formacji) oraz poziomów cenowych. Mogą być one wskazówką co do dalszego kształtowania się ceny i stanowić przewagę nad innymi uczestnikami rynku. Pozwalają bowiem dostrzec to, czego nie widzą inni inwestorzy, i wykorzystać to na swoją korzyść.
Analiza wykresu bardziej sprawdza się w inwestowaniu krótkoterminowym. Oczywiście nie daje to 100% pewności, że kurs będzie się zachowywać w zakładany sposób. Dlatego w inwestowaniu z użyciem tej metody zawsze należy mieć świadomość ryzyka niepomyślnego rozwoju sytuacji. Sceptycy twierdzą wręcz, że analiza techniczna jest niczym więcej jak ułudą, a wszystkie relewantne informacje są już zawarte w cenach – dlatego nie ma możliwości długoterminowego czerpania ponadprzeciętnych zysków z samej tylko analizy kursów i wykresów.
Analiza fundamentalna jest metodą selekcji aktywów w oparciu o dane finansowe i wskaźniki. Polega na próbie określenia wartości wewnętrznej (fundamentalnej) danego waloru i porównaniu jej z aktualną ceną rynkową tegoż. Oprócz tego uwzględnia otoczenie sektorowe i makroekonomiczne mogące istotnie wpływać na kształtowanie się kursu danego instrumentu. Nic nie funkcjonuje bowiem w próżni.
Analizę fundamentalną wykonuje się, aby znaleźć walory niedowartościowane (przecenione). Częściej sięgają po nią inwestorzy długoterminowi.
Analiza fundamentalna, podobnie jak techniczna, nie jest niezawodna. Pozwala jedynie na ustalenie prawdopodobieństwa jakiegoś zdarzenia, ale nie daje gwarancji, że zakładany scenariusz się zrealizuje. Ryzyko związane z analizą fundamentalną wyraża się w popularnym twierdzeniu, że rynek może pozostać nieracjonalny dłużej, niż inwestor pozostanie wypłacalny. Dlatego posługując się analizą fundamentalną, również należy zarządzać ryzykiem, a w szczególności podejmować odpowiedzialne decyzje co do wykorzystania dźwigni finansowej, która może doprowadzić do zamknięcia pozycji, zanim trader będzie sobie tego życzył.
Analiza techniczna i fundamentalna to całkiem odmienne filozofie inwestowania. Wykorzystują zupełnie inne rodzaje danych i wskaźników. Jednak to podejście fundamentalne jest bardziej czasochłonne.
Metody różnią się też założeniami, które trzeba poczynić, aby badanie miało sens. To na nich opiera się przekonanie, że notowania podążą w określonym kierunku.
Analiza techniczna bazuje na trzech paradygmatach:
Podstawą analizy fundamentalnej jest przeświadczenie, że w dłuższym horyzoncie cena dąży do wartości wewnętrznej.
Analiza techniczna jest często postrzegana jako bardziej uniwersalna. Można ją stosować w odniesieniu do wielu rodzajów instrumentów finansowych, np. kontraktów CFD, do których dostęp daje broker Ava Trade. Analiza fundamentalna sprawdza się głównie w handlu akcjami i obligacjami.
Wiedz też, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednej z tych metod. Możesz je łączyć – dzięki temu zyskasz szerszy obraz sytuacji i ograniczysz ryzyko polegania wyłącznie na jednym rodzaju analizy.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 63% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD za pośrednictwem tego usługodawcy. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.