W ramach Nocy Księgarń, w całej Polsce w miniony weekend na czytelników czekało prawie 200 bezpłatnych wydarzeń dla dzieci i dorosłych, m. in. maratony czytania wierszy Czesława Miłosza, dyskusje z tłumaczami, spotkania z autorami, warsztaty muzyczne, artystyczne i literackie, a także spacery szlakami pisarzy, konkursy oraz kiermasze.
Wydarzenie z okazji Nocy Księgarń w Mielcu przygotowała zasłużona Księgarnia Dębiccy działająca przy ulicy Mickiewicza, na starym mieście.
[FOTORELACJA]11848[/FOTORELACJA]
W piątek 4 października zaplanowane zostało spotkanie autorskie z uznanym mieleckim historykiem i regionalistą Stanisławem Wanatowiczem. Zaprezentował „Pitaval Mielecki” swojego autorstwa.
Pitaval, lub pitawal to ogólna nazwa wydanej drukiem publikacji, zawierającej publicystycznie opracowany zbiór sprawozdań z głośnych rozpraw sądowych w sprawach kryminalnych, rzadziej innych (np. cywilnych).
Nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego autora takiego zbioru – francuskiego adwokata F.G. de Pitavala, żyjącego w latach 1673–1743, który w 1734 wydał swój zbiór spraw kryminalnych zatytułowany Causes célèbres et intéressantes (Cause célèbre fr. słynna sprawa).
Z czasem zakres pojęcia rozszerzył się na opisy samych przestępstw, bez rozpraw. Pitawal zwykle opisuje wydarzenia stanowiące pewną całość tematyczną, np. najważniejsze wydarzenia na danym terenie, w określonym czasie, dotyczące konkretnych sprawców lub poszkodowanych, rodzajów przestępstw itp.
„Pitaval Mielecki” Stanisława Wanatowicza to już kolejna jego pozycja książkowa zrealizowana wspólnie z Księgarnią Dębickich. Podobnie jak poprzednie, ma niewielki format. Zawiera zbiór opowieści opartych na faktach z Mielca i powiatu o charakterze oczywiście kryminalnym i sądowym. Poczytać można o krwawych konfliktach małżeńskich, lubieżnym profesorze czy głośnym morderstwie na WSK Mielec.
Wanatowicz wykorzystał jednak Noc Księgarń do szerszej swojej opowieści o Mielcu sprzed stu lat, gdy powstawał tu sąd, kiedy również doszło do tragicznego pożaru.
Sama Księgarnia Dębickich przygotowała też kameralną wystawę poświęconą Czesławowi Miłoszowi, który był w tym roku bohaterem tej inicjatywy na poziomie krajowym.