Zamknij
REKLAMA

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy zagrała dla mielczan [FOTO]

19.46, 05.10.2022 ks Aktualizacja: 11.22, 06.10.2022
REKLAMA

Artyści Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy wystąpili w Mielcu w ramach serii koncertów charytatywnych w Europie pod hasłem „Z Ukrainą w sercu”.

[FOTORELACJA]9581[/FOTORELACJA]

Występ w Mielcu był jednym z serii koncertуw charytatywnych w Europie, które odbywają się pod hasłem „Z Ukrainą w sercu”. Koncert był okazją do przeprowadzenia zbiórki funduszy dla ofiar rosyjskiej agresji i w ramach wsparcia kultury ukraińskiej. Organizatorem zarejestrowanej zbiórki publicznej jest polska Fundacja Pro Academia Narolense.

Na wyjazd z Ukrainy i występy w Polsce kapela ma pozwolenie od swoich władz, w tym Ministerstwa Obrony.

Zespół liczy 50 artystów, którzy śpiewają i grają na bandurach, czyli instrumentach strunowych wyrosłych z dawnej kobzy i liry. Zespół gra na bandurach kijowskich, najpopularniejszej obecnie wersji tego instrumentu. Kapela rozpoczęła działalność w 1918 r. z inicjatywy hetmana Pavlo Skoropadskiego. W 1995 r. została nazwana imieniem Georgy Maiboroda, w 1997 r. otrzymała status „Narodowej”.

Występy Kapeli zachwycają precyzyjnym opracowaniem i wykonaniem każdego utworu, błyskotliwym humorem, ciekawymi aranżacjami, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. Z pewnością mocną stroną zespołu są głębokie męskie głosy (basy i barytony), przywołujące skojarzenia z wielogłosowymi śpiewami cerkiewnymi Podczas koncertu usłyszymy zarówno solistów jak i chóralne partie wokalne.

Z Kapelą współpracowali artyści znani także poza granicami Ukrainy. Przez 33 lata (1977-2010) zespołem kierował Narodowy Artysta Ukrainy Mykoła Hvozd. To era aktywnych poszukiwań twórczych i rozwoju zespołu do poziomu wiodącej grupy artystycznej, która godnie reprezentuje narodową muzykę i kulturę chóralną w Ukrainie i za granicą. We wrześniu 2013 r. dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu został słynny chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog, Narodowy Artysta Ukrainy, Jurij Kurach.

W ostatnim czasie zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i Ługańskiego, podnosząc patriotycznego ducha żołnierzy i mieszkańców obszarуw frontowych. - W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu narodowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%