Jak informuje Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich, mieleccy Joannici swoją działalność rozpoczęli już w 2010 roku. Zadanie, jakie postawili sobie na początku aktywności to odtwórstwo kultury materialnej Zakonu Szpitala Św. Jana Chrzciciela z Jerozolimy z początku XIII wieku, zwanego właśnie Joannitami.
Kultura materialna zakonu rycerskiego to nie tylko ubiór i uzbrojenie rycerza, ale również stroje cywilne, organizacja i wyposażenie obozu, kuchni, sposób wytwarzania i użytkowania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku, słowem wszystko to, co się wiąże z codziennym życiem ludzi tamtej epoki.
Wraz z rozwojem i nowymi członkami i członkiniami grupa rozszerzyła krąg zainteresowań o takie elementy jak: łucznictwo tradycyjne i konne, skryptorium, warsztaty katowskie, benedyktyni z XIII wieku, mieleccy trynitarze z XVIII wieku, czy teatr ognia.
Głównym tematem ich zainteresowania pozostaje jednak nadal Zakon Joannitów, stąd Joannici w nazwie bractwa, którą przyjęli oficjalnie w 2021 roku.
W minioną sobotę Bractwo Rycerskie Ziemi Mieleckiej wraz z Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich w Mielcu przygotowało kameralny piknik w parku przy Pałacyku. W ten sposób mielczanie mogli poznać Joannitów, a najmłodsi mieli okazję, by zmierzyć się z zadaniami sprawnościowymi czy przywdziać elementy odzieży bądź uzbrojenia Joannitów.
[FOTORELACJA]8829[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz