Zamknij
REKLAMA

Poznaliśmy Bractwo Rycerskie Ziemi Mieleckiej [FOTO]

15:30, 13.09.2021 | P.C
Skomentuj
REKLAMA

Dziesiątki mieleckich rodzin odwiedziło w sobotę park przy Pałacyku Oborskich. Czekali tam Joannici, czyli członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Mieleckiej. 

Jak informuje Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich, mieleccy Joannici swoją działalność rozpoczęli już w 2010 roku. Zadanie, jakie postawili sobie na początku aktywności to odtwórstwo kultury materialnej Zakonu Szpitala Św. Jana Chrzciciela z Jerozolimy z początku XIII wieku, zwanego właśnie Joannitami.

Kultura materialna zakonu rycerskiego to nie tylko ubiór i uzbrojenie rycerza, ale również stroje cywilne, organizacja i wyposażenie obozu, kuchni, sposób wytwarzania i użytkowania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku, słowem wszystko to, co się wiąże z codziennym życiem ludzi tamtej epoki.

Wraz z rozwojem i nowymi członkami i członkiniami grupa rozszerzyła krąg zainteresowań o takie elementy jak: łucznictwo tradycyjne i konne, skryptorium, warsztaty katowskie, benedyktyni z XIII wieku, mieleccy trynitarze z XVIII wieku, czy teatr ognia.

Głównym tematem ich zainteresowania pozostaje jednak nadal Zakon Joannitów, stąd Joannici w nazwie bractwa, którą przyjęli oficjalnie w 2021 roku.

W minioną sobotę Bractwo Rycerskie Ziemi Mieleckiej wraz z Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich w Mielcu przygotowało kameralny piknik w parku przy Pałacyku. W ten sposób mielczanie mogli poznać Joannitów, a najmłodsi mieli okazję, by zmierzyć się z zadaniami sprawnościowymi czy przywdziać elementy odzieży bądź uzbrojenia Joannitów. 

[FOTORELACJA]8829[/FOTORELACJA]


 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%