Zamknij

Pięć samorządów pracuje nad systemami zarządzania energią

06:27, 08.05.2025

W ramach unijnego projektu pięć podkarpackich samorządów wraz z ekspertami pracuje nad systemami zarządzania energią. Wypracowane rozwiązania pozwolą m.in. zmniejszyć zużycie energii, a tym samym obniżyć rachunki za prąd i ciepło.

Unijny projekt Life "Podkarpackie - żyj i oddychaj" realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego (UMWP). Uczestniczy w nim ok. 60 podkarpackich samorządów, spośród nich pięć zostało wybranych do energetycznego pilotażu. Są to Rzeszów, Dębica, Mielec, Krosno i Zagórz.

Jak podkreślił dyrektor departamentu ochrony środowiska w UMWP Andrzej Kulig, pilotażowe gminy są na początkowym etapie projektu. - Wszystkie skupiają się głównie na zarządzaniu energią w swoich jednostkach, aby obniżyć koszty, ale chcemy, by wypracowały również rozwiązania, które dostarczą tańszej energii mieszkańcom - dodał.

Gminy, które zostały wybrane do pilotażu mają odmienne specyfiki, dzięki czemu wypracowane zostaną różnorodne rozwiązania dotyczące energetyki. W efekcie na zakończenie projektu ma powstać pięć indywidualnych koncepcji zarządzania energią, które będą mogły zostać wdrożone w innych podkarpackich samorządach.

W każdej pilotażowej gminie został powołany zespół ds. zarządzania energią, który ma w ramach projektu dodatkowy budżet na ekspertyzy i analizy np. audyty energetyczne. Zespołom pomagają specjaliści ze Stowarzyszenia im. prof. K. Żmijewskiego oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Jednym z samorządów biorących udział w pilotażu jest gmina Zagórz, która chce utworzyć spółdzielnię energetyczną. Jest już gotowy statut spółdzielni oraz inne dokumenty niezbędne do jej utworzenia. Gmina chce powołać spółdzielnię jeszcze w tym roku. Jej członkami będą m.in. gmina, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, a także miejscowa przychodnia zdrowia. Członkowie będą mogli liczyć na szereg ulg i upustów, co obniży koszty, będą mogli również dzielić się energią, którą gmina produkuje z farm fotowoltaicznych zamontowanych na swoich budynkach.

Z kolei gmina Dębica planuje w ramach pilotażu m.in. przeprowadzić audyt energetyczny obiektów należących do samorządu.

Natomiast zespół działający w Rzeszowie zajmuje się m.in. analizą faktur za energię zużywaną w obiektach miejskich. Pomaga w tym specjalna aplikacja, która automatycznie pobiera faktury, analizuje zużycie mediów i wysokość opłat, ostrzega w przypadku nagłego wzrostu zużycia prądu lub kosztów w danej jednostce. Umożliwia także generowanie innych szczegółowych raportów.

Jak zaznaczył kierownik oddziału ds. energetyki w Urzędzie Miasta Rzeszowa Andrzej Bołdak, dzięki aplikacji samorząd wie, gdzie warto zainwestować, np. w urządzenia do kompensacji mocy biernej. - Takie instalacje pojawiły się już w dziewięciu szkołach, które generowały najwyższe opłaty z tego tytułu. Szacujemy, że przyniesie to oszczędności rzędu 250 tys. zł rocznie - dodał. Rzeszów planuje również przeprowadzić audyty energetyczne w miejskich jednostkach.

Z kolei samorząd Mielca, który również bierze udział w pilotażu, sprawdza stan techniczny miejskich obiektów i w jakie systemy są one wyposażone. Powstać ma aplikacja, która pozwoli na monitoring zapotrzebowania, zużycia oraz produkcji energii w poszczególnych obiektach. Umożliwi to lepsze zarządzanie zasobami, a w przyszłości aplikacja ma być udostępniona mieszkańcom i przedsiębiorcom.

Z kolei w Krośnie w ramach projektu LIFE trwa analiza stanu miejskich budynków i przyjętych w nich rozwiązań technicznych. Na jej podstawie wytypowane zostaną pierwsze budynki, w których będą wykonane audyty energetyczne. Dzięki udziałowi w pilotażu samorząd zatrudnił dwie dodatkowe osoby, doradców ds. powietrza i zarzadzania energią. (PAP)

huk/ drag/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%