Zamknij

20 lat Polski w UE: DK Przecław wyprodukował koncert w Filharmonii Podkarpackiej

12:01, 02.05.2024 PC Aktualizacja: 13:21, 03.05.2024

1 maja był dniem szczególnym dla Polski, ponieważ dokładnie 20 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej. To wydarzenie zapoczątkowało znaczące zmiany w całym kraju, również na Podkarpaciu, gdzie Fundusze Europejskie odegrały kluczową rolę.

[FOTORELACJANOWA]11177[/FOTORELACJANOWA]

Aby uczcić tę okazję, Województwo Podkarpackie zorganizowało 1 maja koncert, który odbył się w Filharmonii Podkarpackiej pod tytułem „Gratuluję Podkarpackie, czyli muzyczna podróż po Europie”. Wystąpili młodzi muzycy z różnych części regionu. 

 - Bardzo się cieszymy, że dziś możemy świętować to 20-lecie w tej naszej Filharmonii Podkarpackiej i mamy okazję wspominać ten czas, gdy nie byliśmy w Unii - powiedział marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl.

Miałem przyjemność i też obowiązki sprawowania funkcji członka zarządu pierwszej kadencji samorządu. To właśnie w tych czasach wyjeżdżaliśmy do Brukseli, zdobywaliśmy różne środki, które nas nauczyły i przygotowały schematów. Trzeba pamiętać, że wraz z członkostwem w Unii Europejskiej przyszła do nas pewna kultura jak planować, przygotowywać strategię, projekty i jak wpisywać się w skomplikowane zasady. Cieszę się, że Podkarpacie będzie dziś pokazywane na tle tych środków oraz na tle tego rozwoju, który się odbywał z wykorzystaniem funduszy europejskich – mówił Władysław Ortyl.

- Przez ten okres 20 lat dokonaliśmy olbrzymiego skoku cywilizacyjnego. Dzięki Funduszom Europejskim zmieniliśmy Polskę. Zmieniliśmy Podkarpacie – mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

- Ponad półtora biliona złotych to środki, które zostały zainwestowane w naszym kraju. Z tego ponad 900 miliardów złotych to środki, które popłynęły do nas z Funduszy Europejskich. Wiem, że często pojawiają się takie sygnały, że przecież wpłacamy składkę do wspólnego budżetu. Tak, ale jeżeli popatrzymy sobie na bilans, to ponad 275 miliardów euro to jest dodatni bilans, czyli tyle środków więcej do nas wpłynęło. Ale 20 lat w Unii Europejskiej to nie tylko Fundusze Europejskie. To przecież swobody, to swobodny przepływ osób, to swobodny przepływ towarów, usług i kapitału. 20 lat członkostwa Unii Europejskiej to również nasze bezpieczeństwo – kontynuowała Teresa Kubas-Hul.

Koncert wyprodukował Dom Kultury w Przecławiu (powiat mielecki). – Zaprosiliśmy młodzież z różnych stron regionu do udziału w tym wspólnym projekcie muzycznym – zapowiadał Władysław Ortyl.

W programie koncertu znalazło się kilkanaście znanych utworów muzycznych, w tym takie przeboje jak „Hey na na na” (Vaya con Dios), „Dziewczyna o perłowych włosach” (Omega), „Malovany dzbanku” (H. Vindrackova), „My Friend the wind” (D. Rusos) czy „Bailamos” (E. Iglesias).

- Wielu z nas wychowywało się na tych piosenkach, część z tych piosenek to standardy radiowe. Poznawaliśmy je we wczesnej młodości, mając do dyspozycji praktycznie tylko utwór wysłuchany gdzieś w radiu, często nagrywany na taśmie magnetofonowej i odtwarzany praktycznie bez znajomości języka. Dzisiaj, właśnie dzięki temu, że jesteśmy Europejczykami, mamy kontakt z tą muzyką europejską na co dzień – podkreśla Krzysztof Urbański, dyrektor Domu Kultury w Przecławiu.

– Ten repertuar jest bardziej wymagający chociażby pod względem językowym. Jest też źródłem inspiracji muzycznej, bo poszerza nasze horyzonty związane z muzyką i inspiruje do odwiedzania tych krajów, na przykład Italii. Włoska muzyka jest bardzo przyjemna, kojarzy się z tą atmosferą tam panującą, z uliczkami, więc gdzieś tam marzenia o Włoszech kłębią się w głowie – relacjonowała wokalistka Agata Chciuk-Rokosz.
 
Podczas koncertu wystąpili artyści znani z projektu realizowanego przez Dom Kultury w Przecławiu „Podkarpackie sięga po Największych”, który cieszy się dużą popularnością. Dodatkowo, publiczność miała okazję poznać historie czterech Europejczyków mieszkających na Podkarpaciu poprzez filmową prezentację.

– Unia Europejska zatarła granice. Tutaj, we wschodniej części Europy mamy już takie same możliwości, jak w krajach bardziej rozwiniętych – zauważa koordynator muzyczny koncertu Krzysztof Prucnal.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oznacza również rozwój kultury nad Wisłą czy Wisłokiem. – Fundusze Europejskie wpływają na to, że mamy coraz lepiej wyposażone szkoły muzyczne, coraz lepsze sale widowiskowe. Cała infrastruktura kulturalna osiągnęła dużo wyższy poziom, niż to było 20 lat temu – komentuje Prucnal.

W trakcie wydarzenia odbył się również quiz o Unii Europejskiej, w którym do wygrania były atrakcyjne nagrody. Koncert jubileuszowy w Rzeszowie był okazją do refleksji nad przeszłością i przyszłością Polski w Unii Europejskiej.
 
Zrealizowany 1 maja w Filharmonii koncert to nie koniec świętowania 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. 

- Przed nami kolejna edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które stanowią stały punkt w kalendarzu imprez regionu. To wyjątkowy czas, kiedy drzwi różnych instytucji wspartych przez unijne środki są otwarte dla zwiedzających. W dniach 10-12 maja region będzie pełen atrakcji, począwszy od programu warsztatów dla dzieci i młodzieży w kolbuszowskim skansenie oraz w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach, przez aktywny wypoczynek w Bieszczadach, po piknik kulturalny w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Beneficjenci z całego Podkarpacia przygotowali bogaty program, obejmujący warsztaty, koncerty, rajdy rowerowe, turnieje sportowe, wydarzenia edukacyjne i wiele innych atrakcji dla mieszkańców regionu – zapowiada Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Dom Kultury w Przecławiu natomiast zaprasza do siebie na początku czerwca, na kolejną odsłonę projektu „Podkarpackie sięga po Największych”, tym razem z repertuarem Krzysztofa Krawczyka. 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%