Zamknij
REKLAMA

Regionalny parlament obradował online [FOTO, WIDEO]

11:18, 08.04.2020 | Biuro prasowe UMWP / M.B
Skomentuj Fot. Biuro prasowe UMWP
REKLAMA

Po raz pierwszy w historii województwa regionalny parlament Podkarpacia czyli Sejmik Województwa Podkarpackiego obradował zdalnie. Debata radnych województwa odbyła się online, a wśród uchwał znalazło się stanowisko sejmiku województwa z wyrazami wdzięczności dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich pracowników ochrony zdrowia, a także przedstawicieli służb mundurowych i pracowników sanepidu za pełną heroizmu i odpowiedzialności postawę w czasie epidemii koronawirusa.

- To nieco nietypowa forma pracy na odległość, ale jesteśmy do niej przygotowani. W ubiegłym tygodniu jako klub Prawa i Sprawiedliwości obradowaliśmy w systemie zdalnym, odbyły się także dwie komisje sejmikowe, radni mogli już przećwiczyć te nowe procedury – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz prowadził sesję ze swojego gabinetu w siedzibie urzędu marszałkowskiego. Radni obradowali zdalnie - w swoich domach i miejscach swojego pobytu, część w różnych salach urzędu marszałkowskiego zdalnie także podejmowali decyzje. Oddawanie głosów umożliwiło specjalne oprogramowanie.

- Pierwotny termin sesji zaplanowany był na 30 marca. W związku z zaistniałą sytuacją zdecydowałem o przeniesieniu go na 6 kwietnia, tak aby przygotować się na zdalne przeprowadzenie tej debaty. Moje stanowisko przypomina nieco stację komputerową, ale tych kilka komputerów jest potrzebnych, aby móc sprawnie prowadzić sesję, udzielać radnym głosu, zliczać głosy w trakcie głosowania i reagować na bieżąco w czasie obrad. Czuję się trochę jak debiutant – mówi przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz - Chciałbym, aby to był pierwszy i ostatni sejmik prowadzony w taki sposób, ale nie wiem czy tak szybko uda się pokonać tę epidemię – dodaje przewodniczący Borcz.

W czasie sesji wiceprzewodniczący Klubu PIS Bogdan Romaniuk poinformował, że radni tego klubu zdecydowali się przekazaniu swych diet, pobieranych w ramach pełnienia obowiązków radnego - na potrzeby szpitala w Łańcucie. W odpowiedzi na te gest przekazanie swojej diety na potrzeby stowarzyszenia zbierającego na rzecz służby zdrowia zadeklarował także radny PO Piotr Tomański. - Widzę, że otwierają się serca i kieszenie – te gesty podsumował przewodniczący Jerzy Borcz.

- To ważny sejmik dlatego, że chcielibyśmy uruchomić finanse na inwestycje drogowe, na inwestycje w szpitalach. To wszystko jest ważne, aby gospodarka , aby system inwestycyjny nie stanął w tej trudnej sytuacji – zaznacza marszałek Ortyl.

Radni województwa zdecydowali o ujęciu w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego 2020-2045 nowego przedsięwzięcia „Budowa obwodnicy Narola w ciągu DW Nr 865”. Zadanie planowane do realizacji w ramach Programu RPO WP 2014-2020 przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Okres realizacji w latach 2020 - 2022. Cała inwestycja ma kosztować nico ponad 35 mln złotych, w tym finansowanie ze środków: UE ponad 29,7 mln złotych oraz ponad 5,3 ml zł z budżetu województwa podkarpackiego.

- To ważna droga prowadząca do powiatu lubaczowskiego i naszego pięknego Roztocza - powiedział marszałek Ortyl mówiąc o nowej inwestycji.

Radni wyrazili zgodę na udzielenie pomocy finansowej w kwocie 1,2 mln złotych na rzecz powiatu ropczycko – sędziszowskiego na budowę łącznika autostrady A4 (węzeł Sędziszów Małopolski) z drogą krajową nr 94 wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi – etap I.

Radni zdecydowali o dołożeniu środków na realizację kilku ważnych inwestycji drogowych. 4 mln złotych zostanie przeznaczone dla PZDW na wykupy gruntów pod przebudowy dróg wojewódzkich. 2,5 mln złotych zostało dołożone do rozbudowy drogi 893 Lesko-Baligród-Cisna a konkretnie na budowę mostu na rzece Hoczewka. Ponad 4,6 mln złotych dołożonych zostało do budowy obwodnicy Kolbuszowej i Weryni w ciągu drogi 875, a kolejne ponad 6,2 ml złotych zwiększyło tegoroczny budżet budowy obwodnicy Dynowa w ciągu drogi 835 Lublin – Przeworsk - Grabownica Starzeńska.

Zdalnie w sesji sejmiku województwa uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka oraz sesji Adam Sidor Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Wojewoda Ewa Leniart poinformowała, że wydała decyzję o możliwości ustawiania przed szpitalami, tam gdzie będzie taka potrzeba, namiotów do wstępnego oceniania stanu zdrowia pacjentów, tak by uniknąć sytuacji skażenia izb przyjęć w placówkach. - Bardzo proszę wszystkich Państwa o przestrzeganie zaleceń, jakie cały czas przekazuje minister zdrowia Łukasz Szumowski, chodzi o jak najbezpieczniejsze przejście przez ten trudny czas – podkreślała wojewoda Ewa Leniart.

Przedstawiając sytuację na Podkarpaciu inspektor Sidor podkreślał, że dziennie w regionie wykonywanych jest około 200 testów na obecność koronawirusa. Do tej pory zdiagnozowano 156 chorych. Pod względem liczby zachorowań statystycznie w regionie na koronawirusa choruje 7 osób na 100 tysięcy mieszkańców, co daje naszemu regionowi 5 miejsce wśród regionów z najmniejszym stopniem zakażenia mieszkańców (dane na dzień 6 kwietnia - przyp. red.).

(Biuro prasowe UMWP / M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

wacek`wacek`

0 0

Sukces. 15:44, 11.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA