Zamknij

To trzeba było widzieć. Artyści z Wojska Polskiego w zabytkowym kościółku [FOTO]

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 16:17, 06.01.2025 Aktualizacja: 16:21, 06.01.2025
Fot. Przemysław Cynkier Fot. Przemysław Cynkier

Zabytkowy kościół z XVIII wieku w Zgórsku był miejsce kolędowania w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Chętnych do udziału w tym widowisku było więcej niż mogła pomieścić świątynia. Portal hej.mielec.pl był patronem medialnym koncertu. 

[FOTORELACJANOWA]12203[/FOTORELACJANOWA]

Do tego niezwykłego wydarzenia doszło w niedzielne popołudnie 5 stycznia 2025. Zgórsko gościło muzyków orkiestry, solistów i chórzystów największej i najstarszej formacji artystycznej Wojska Polskiego. 

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w kraju i za granicą. Zespół odbył ponad 200 tournée, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czech, Korei Południowej, Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Występował także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku. W kraju brał udział w ponad 60 tys. koncertów.

RZAWP dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej.

Na program koncertu w Zgórsku złożyły się aż 21 utworów – kolęd i pastorałek. Artyści zaprezentowali się w historycznych kostiumach. Publiczność entuzjastycznie przyjęła ten występ, także włączając się do wspólnego śpiewu.

ZOBACZ WIDEO Z FRAGMENTEM KONCERTU:

Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek gminy Radomyśl Wielki w ten sposób podtrzymało wieloletnią już inicjatywę kolędowania w zabytkowym kościele pw. Świętego Mikołaja w Zgórsku. 

W minionych latach, przy cudownym obrazie Matki Boskiej Zgórskiej muzykowali górale z Pienin oraz członkowie kapeli ludowej Swojacy z gminy Wadowice Górne. 

Przyjazd do Zgórska zespołu wojskowego jednak przyciągnął tłum nieporównywalnie większy niż wcześniejsze wydarzenia. Wizyta wojskowych w zgórskiej świątyni symbolicznie nawiązuję także do historycznych podań o wizycie w tej miejscowości króla Jana II Sobieskiego ze swoim wojskiem.

Na lewej ścianie prezbiterium kościoła w Zgórsku umieszczony jest monumentalny obraz przedstawiający pobyt Jana Sobieskiego w Zgórsku w 1665 roku na tle drewnianego kościoła. Namalowany został w 2001 r. przez H. i A. Kazberuk.


ZOBACZ WIDEO Z FRAGMENTEM KONCERTU:


Kościół w Zgórsku to wyjątkowe miejsce na mapie powiatu mieleckiego. Został zbudowany z drzewa modrzewiowego w 1781 roku z fundacji Michała Ossolińskiego. 

Jest to kościół późnobarokowy, drewniany, konstrukcji zrębowej, szalowany, kryty blachą, trzynawowy z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, przy którym od północy (od końca XIX w.) znajduje się przybudówka zakrystyjna. Przy korpusie nawowym od południa i zachodu znajdują się dwie niewielkie kruchty. Od strony północnej niekomunikująca się z wnętrzem przeszklona przybudówka z ołtarzem. Wnętrze korpusu nawowego podzielone jest słupami o charakterze kolumn z rzeźbionymi barokowymi kapitelami. Dachy siodłowe. Nad nawą znajduje się barokowa wieżyczka na sygnaturkę z latarnią.

Pod koniec II wojny światowej tutejszy kościół został przez wojska sowieckie zamieniony (przez pół roku) na wojskową kuźnię, ale mimo, że drewniany – nie spłonął.

Trud odbudowy po wojnie podjął proboszcz ks. Kazimierz Dziurzycki a następnie od roku 1947 do 1980 ks. Bronisław Pałys. Kolejne lata to czas stopniowych remontów.  Cały kościół, jego wnętrze w latach 90-tych ubiegłego wieku zostało odnowione. Odnowiono polichromię ścian, wszystkie ołtarze oraz położono nową marmurową posadzkę. Pomalowano również elewację kościoła i odnowiono ogrodzenie. Większość prac konserwatorskich w tutejszym kościele wykonywała pracownia Andrzeja Kazberuka. Nad pracami czuwał ówczesny proboszcz – ksiądz Stanisław Niemiec.

Duchowym skarbem kościoła w Zgórsku jest łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie tzw. Śnieżnej. Ma wymiary: 113 x 80 cm. Jest namalowany na płótnie farbami olejnymi. Według znawców sztuki należy do szkoły włoskiej i pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. 

Przy kościele w Zgórsku niemal razem z parafią powstało Bractwo Różańca Św., które miało specjalną kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej i swojego kapelana. W tej to właśnie kaplicy umieszczony był obraz Matki Boskiej Śnieżnej, który do dziś czczony jest w tutejszym kościele. Poprzedni długoletni Proboszcz Ksiądz Bronisław Pałys (+1980) utrzymywał, że obraz Matki Boskiej Zgórskiej jest kopią obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, który miał przywieźć do Zgórska któryś z mieszkających tutaj Ossolińskich. Wydaje się, że najprawdopodobniej przywieźli go pierwsi duszpasterze ks. Adam i ks. Maciej Gulczewiusowie, którzy przybyli tu z Wielkopolski.

Publikacja „Sztuka Sakralna w Polsce – Malarstwo” zamieszcza reprodukcje obrazów Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła św. Małgorzaty z Gostynia z roku 1644 i z kościoła św. Józefa w Kicinie z roku 1650. Oba te płótna mają wiele wspólnych cech z obrazem Matki Bożej Zgórskiej.

Istnienie tego obrazu stwierdza jasno dokument z wizytacji dekanalnej w parafii Zgórsko z roku 1782. Wymienia on kościół nowo zbudowany z roku 1781, kaplicę murowaną Różańca św. „in cornu Evangelii” oraz w ołtarzu „imago gratiosa NMP” czyli cudowny obraz Matki Boskiej w Zgórsku.

Materiał historyczny na podstawie opracowania ks. Sylwestra Dziedzica.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%