Zamknij

Wierni z Mielca i okolic pielgrzymowali do lokalnych sanktuariów

18:29, 13.09.2023 Aktualizacja: 11:47, 15.09.2023

Chorzelów, Zawada, Odporyszów – do tych miejscowości pielgrzymowali wierni z powiatu mieleckiego na początku września. Przybywali pieszo i rowerami. Modlili się także samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

Chorzelów – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin

Trzydniowe uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin Pani Ziemi Mieleckiej odbyły się w chorzelowskim sanktuarium już tradycyjnie w pierwszych dniach września. Poprzedziły je też intensywne rekolekcje.

Już od wielu lat w pierwszy dzień odpustu do Chorzelowa zmierzają pieszo z okolicznych parafii, także z Mielca. Parafialna Piesza Pielgrzymka wyszła z kościoła pw. Ducha Świętego, a jej uczestnikami przede wszystkimi byli młodzi oraz pątnicy, którzy latem uczestniczyli w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę.

W tym roku przypada jubileusz 45-lecia intronizacji cudami słynącego obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin. Z tej okazji odpust w Chorzelowie był też celem wizyty młodych z całej dekanatu, którzy przyjechali na zjazd wspólnot modlitewnych.

W sobotę 9 września Kustosz sanktuarium w Chorzelowie ks. Andrzej Rams otrzymał odznaczenie za szczególne zasługi na polu pracy z rodzinami i krzewienia prorodzinnych wartości przyznane przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. W imieniu minister dekoracji odznaczeniem dokonał poseł Fryderyk Kapinos. 

Tradycyjnie już podczas uroczystości w Chorzelowie odprawiana jest msza święta w intencji samorządowców i służb mundurowych

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Mielcu, w uroczystości udział wzięli zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, insp. Stanisław Sekuła i mł. insp. Jacek Juwa, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Straży Miejskiej, Wojska, Lasów Państwowych oraz zaproszeni parlamentarzyści i urzędnicy państwowi.

Nie zabrakło również przedstawicieli samorządu lokalnego i instytucji współpracujących z Policją oraz kapelana mieleckiej policji księdza Jana Tomczyka. W nabożeństwie uczestniczyła kadra kierownicza, policjanci i pracownicy mieleckiej jednostki na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Mielcu podinsp. Tomaszem Grazdą i jego zastępcami, nadkom. Pawłem Lesiem i kom. Ryszardem Łabajem. Do Chorzelowa licznie przybyły poczty sztandarowe, które wystawiły służby mundurowe.


Odporyszów – Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej

We wschodniej części Małopolski, w gminie Żabno funkcjonuje znane w całym regonie sanktuarium w Odporyszowie, które przeżywa wielki odpust. Uroczystości rozpoczęły się 7 września i potrwają do 15 września.

W sobotę 9 września po raz 43. odbyła się Piesza Pielgrzymka Dekanatu Radomyskiego do Odporyszowa. Jest to najliczniejsza pielgrzymka z tych, które przychodzą do sanktuarium na odpust. Pielgrzymka rodziła się na fali wydarzeń w Polsce we wczesnych latach 80-tych XX wieku. 

W tym roku z Radomyśla Wielkiego i okolic do Odporyszowa wyszły dwie grupy, w sumie ponad pół tysiąca osób. Trasa pielgrzymki do sanktuarium liczy 30 kilometrów.

Obraz Matki Bożej Odporyszowskiej jest namalowany na desce lipowej o wymiarach 240×130 cm. Z którego wieku ten obraz pochodzi i kto go namalował, trudno dziś dociec. Nie dająca się dostatecznie udokumentować źródłami pisanymi miejscowa tradycja przekazuje, że co najmniej od 400 lat obraz ten jest znany i nadzwyczaj czczony w Odporyszowie. Przedstawia on Matkę Bożą trzymającą Dzieciątko na ręku, został utrwalony w tutejszej tradycji jako obraz słynący z trzech objawień.

Pierwsze objawienie miało dokonać się w 1572 roku, podczas napadu Kozaków i Tatarów na tamtejszą okolicę. Mała garstka mieszkańców okolicznych wiosek uszła do lasu w Odporyszowie, gdzie stał dębowy krzyż. Modlącym się i proszącym o łaskę odporyszowianom ukazał się na krzyżu obraz Matki Bożej. Polacy odczytali go jako znak i uderzyli na wroga odnosząc zwycięstwo.

Drugie objawienie Matki Bożej miało miejsce w Odporyszowie podczas najazdu kozacko – tatarskiego w 1654 roku. Strwożeni zbliżającymi się grupami najeźdźców mieszkańcy zebrali się w pobliżu lokalnego kościoła, by prosić Maryję o wstawiennictwo. Tu ujęła się po raz kolejny za mieszkańcami ziemi odporyszowskiej, a blask bijący ponad kościołem, z którego wyłonił się cudowny obraz był sygnałem, że odparcie ataku jest możliwe, co według tradycji się wydarzyło.

Trzecie ukazanie się Matki Bożej miało miejsce podczas „potopu szwedzkiego”, kiedy to ludność odporyszowska szukając schronienia w wałach obronnych doznała objawienia, dającego im wolę walki.

Zawada – Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wielki odpust odbył się także w poddębickiej miejscowości Zawada, w kolejnym znany w regionie maryjnym sanktuarium.

Obraz Matki Bożej Zawadzkiej kilkaset lat temu był prywatną własnością rodziny Ligęzów, którzy często się przy nim modlili i wiele łask wyprosili. Kult Maryi w Zawadzie zaczął się już w XVI wieku.

Jak wskazują historyczne zapiski, kiedy w XIX wieku wybuchła epidemia cholery jej ofiarą padały setki osób w całej okolicy Matka Boża ochroniła parafię Zawada, gdzie na skutek tej choroby zmarły nieliczne osoby. 

W 1874 roku także w Bobrowej, wiosce należącej do parafii Nagoszyn, szalała cholera i w zastraszający sposób dziesiątkowała mieszkańców. Wówczas doszło do dwóch pielgrzymek do Zawady, do Cudownej Matki Bożej z prośbą o ratunek. Choroba ustała, a jej zniknięcie uznano za opiekuńczą ingerencję Matki Boskiej. Odtąd parafia Nagoszyn organizuje corocznie w maju pielgrzymkę dziękczynną do Zawady.

Wierni z powiatu mieleckiego wyruszają do Zawady we wrześniu, w czasie odpustu. I chętnie robią to na swoich jednośladach. Tak zrobili członkowie Stowarzyszenia Trasy Rowerowe Mielec. Na urodziny matki Bożej do Zawady, jak popularnie mówi się na tamtejsze uroczystości odpustowe, pojechało z Mielca kilkadziesiąt osób.

Po raz pierwszy natomiast rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wyjechała z parafii Mielec – Rzochów. Na taką formę modlitwy w drodze zdecydowało się kilkunastu parafian z Rzochowa.

Zdjęcia: Sanktuarium w Chorzelowie, parafia Radomyśl Wielki, parafia Mielec - Rzochów, Stowarzyszenie Trasy Rowerowe Mielec.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%