Zamknij

To już tradycja! Mamy galerię zdjęć mieleckich żłóbków!

12:36, 25.12.2021 PAP Aktualizacja: 16:21, 26.12.2021
Skomentuj Szopka bożonarodzeniowa. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Szopka bożonarodzeniowa. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Jak co roku mieleckie parafie przygotowały szopki bożonarodzeniowe. Jak wyglądają? Przygotowaliśmy tradycyjną już w portalu hej.mielec.pl galerię zdjęć!

[FOTORELACJA]9034[/FOTORELACJA]

Kościół katolicki obchodzi 25 grudnia uroczystość Narodzenia Pańskiego, jedno z najważniejszych - po Wielkanocy - świąt w roku. Wprowadzone zostało dopiero w IV wieku. Po raz pierwszy świętowano je w Betlejem w 328 roku, a w 335 roku dotarło do Rzymu, a stamtąd do innych regionów Cesarstwa Rzymskiego.

Kościół od początku czcił przyjście Zbawiciela na świat, ale czynił to razem z tajemnicą ukrzyżowania Chrystusa, Jego śmierci i zmartwychwstania. Sytuacja zmieniła się na początku IV wieku wraz z otrzymaniem przez chrześcijaństwo wolności.

Na polecenie cesarza Konstantyna nad grotą narodzenia Jezusa w Betlejem wybudowano bazylikę. Pierwsza liturgia odbyła się w 328 roku. Kiedy świątynia uległa spaleniu, cesarz Justynian I odbudował ją VI wieku. Pewne zmiany wprowadzili do bazyliki krzyżowcy i taką pozostała po nasze czasy.

Wraz z powstaniem bazyliki Narodzenia Pańskiego ustalił się zwyczaj, że patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem, odległego o ok. 8 km i tam w Grocie Narodzenia odprawiał w nocy mszę św. Liturgia Kościoła jerozolimskiego związana była z obchodami Epifanii, czyli "Objawienie".

W Rzymie święto Bożego Narodzenia od wieku IV obchodzono 25 grudnia. Z tego także czasu istnieje fragment homilii papieża św. Liberiusza (+ 366) na Boże Narodzenie. Najdawniejsza wzmianka o tym święcie w Kościele syryjskim pochodzi od św. Jana Chryzostoma.

W IV wieku obchody uroczystości Bożego Narodzenia spotykamy w Jerozolimie, w Antiochii, w Konstantynopolu, w Rzymie i w Hiszpanii. Po mszy św. odprawionej w Betlejem o północy, powracano do Jerozolimy i odprawiano drugą liturgię w godzinach porannych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie w południe odprawiano trzecią eucharystię w kościele katedralnym. W Rzymie zwyczaj ten znany był już za czasów papieża św. Grzegorza I Wielkiego (+ 604). Odprawiano tam nocą pasterkę przy żłóbku Chrystusa w bazylice Matki Bożej Większej; drugą liturgię w godzinach porannych w kościele Zmartwychwstania, gdzie miał rezydencję swoją przedstawiciel cesarza wschodniego, zaś trzecią koło południa w bazylice św. Piotra.

Pierwotnie obchodzone w Betlejem święto narodzenia nosiło nazwę "Epifania", czyli "Objawienie", które miało bardzo szeroki charakter. Obejmowało zarówno fakt przyjścia Syna Bożego na świat jak i objawienia tego faktu pasterzom będącym przedstawicielami Narodu Wybranego jak i mędrcom ze Wschodu, reprezentującym świat pogański. Nazwa mogła odnosić się także do chrztu Jezusa nad Jordanem czy cudu w Kanie Galilejskiej. Z tego względu Rzym zaproponował konkretne określenie święta: Narodzenie (Natale lub Nativitas), które przyjęło się niemal powszechnie.

Po niemiecku Boże Narodzenie nazywane jest Święta Noc (Weihnachten), po angielsku Święto Narodzenia (Feast of the Nativity) lub częściej Święto Chrystusa (dosłownie Christmas jest skrótem określenia Christ’s mass czy Msza Chrystusa.

Natomiast uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w Polsce potocznie świętem Trzech Króli obchodzona jest 6 stycznia i skupia się na pokłonie mędrców ze Wschodu, zaś w Kościołach Wschodnich na chrzcie Jezusa w Jordanie.

W kalendarzu rzymskim 25 grudnia jest dniem przesilenia zimowego, czyli począwszy od tego dnia - noce stają się coraz krótsze a dni dłuższe, aż do przesilenia czerwcowego. W związku z tym, wybrano ten dzień na obchody tajemnicy Narodzenia Syna Bożego chcąc symbolicznie ukazywać, że spełnia się tajemnica przyjścia zapowiadanego przez Biblię Mesjasza.

Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego przez unię osobową (hipostatyczną) Syn Boży połączył w sobie dwie natury: boską i ludzką, tak, że zachowały one swoją odrębność w swojej Osobie Bożej. W swojej naturze Bożej Syn Boży jest wieczny. W ludzkiej naturze, którą przyjął z dziewiczego ciała Maryi, rozpoczął istnienie w pierwszym roku naszej ery i otrzymał imię Jezus.

W związku z postanowieniami Soboru Watykańskiego II i reformą kalendarza liturgicznego w roku 1969 okres Bożego Narodzenia trwa od nieszporów 24 grudnia do uroczystości Chrztu Pańskiego, która obchodzona jest w pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskim, która przypada 6 stycznia.

Przed południem o godz. 11.00 w sobotę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Podczas liturgii skieruje życzenia świąteczne i noworoczne. Natomiast po południu, o godz. 15.00 spotka się z ubogimi i bezdomnymi w parafii św. Barbary w Warszawie, dla których Wspólnota Sant’Egidio wraz z wolontariuszami, co roku przygotowuje bożonarodzeniowy obiad. "Święta z Ubogimi" z powodu pandemii odbędą się w formie dostosowanej do sytuacji epidemicznej.

Ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński 25 grudnia o godz. 11.00 będzie przewodniczył liturgii w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana.

(PAP) Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

PostaciePostacie

5 15

Dam tysiąc złotych temu każdemu kto mi wskaże w Biblii że należy modlić się do.figurek. proszę o cytat. Zapłacę. 1000 czeka 15:50, 25.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DivinaDivina

3 2

Wybieram jednak inną formę zarabiania pieniędzy. Dzisiaj uwielbiam Nowonarodzonego Chrystusa. 21:29, 25.12.2021


reo

astroastro

3 9

Najważniejsza jest ta figurka z tacą , ale co tam robi bocian ? 22:15, 25.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

0 0

Ave Sol Invictus Aeternae! 23:22, 25.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StalowyStalowy

10 4

Poziom powyższych komentarzy odzwierciedla intelekt społeczeństwa - co specjalnie nie dziwi, że w dzisiejszych czasach jest on drastycznie niski.
Wszystkim dużo zdrowia, radości w tym Świątecznym czasie - Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. 07:46, 26.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

astroastro

3 8

Więc wesołych świąt! Dokazujmy, kuksajmy się w boki, zaśmiewajmy z pobożnych dowcipów, padajmy sobie w ramiona! Niech nam opłatek ze wzruszenia w gardle uwięźnie, a dom kipi ciepłem, światłem i tradycją. Hej, kolęda, kolęda. Niech w tę świętą noc zapomniani będą zdychający w lesie, bici na komisariatach, dogorywający pod respiratorami. Byle stół był suty, byle kolęda grała, byle Kevin sam był w domu. Wesołych świąt, wesołki boże! 10:02, 26.12.2021


:):)

8 1

Ktoś tu zapomniał jak wyglądał stan wojenny i inne czasy... wtedy Kevina nie było... - teraz każdy mądrzejszy od drugiego bo ma internet w domu i tylko sarkazm i wyśmianie drugiego człowieka jest ważniejsze. Aż dziw że Świetujesz i siedziałeś przy wigilijnym stole skoro tyle jadu w Tobie, chyba byłeś tam tylko z przyzwyczajenia
Na tym poprzestanę. 11:07, 26.12.2021


astroastro

3 3

Radość Bożego Narodzenia to świętych obcowanie. To święta komunia wszystkich chrześcijan pospołu chwalących Pana. To czas wiernych, a nie niewiernych. Wolne miejsce przy stole jest dla nierozpoznanego mesjasza, ewentualnie dla współwyznawcy. Na pewno nie dla niewiernego. Nie dla śniadego uchodźcy, Saracena, a tym bardziej dla Żyda. Och, co by to było, gdyby chrześcijanin odryglował drzwi i ujrzał na progu czarnobrodego Żyda Józefa z płonącymi oczami, jego żonę w chuście, z dzieckiem u piersi! Chrześcijanin zadzwoniłby po Bohaterów Narodu strzegących Naszych Granic. Spełniłby swój chrześcijańsko-obywatelski obowiązek, aby nic nie zakłóciło świąt tych, którzy nad wszystkie ludy świata miłują bliźniego swego. 13:10, 26.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AbcAbc

0 1

O sprawach ważnych, nic. A o żłóbkach niemal powieść. Kto tam pracuje w tym heju??? 23:30, 27.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hahahaha

2 0

Wiecie co pisowcy by dzisiaj zrobili przybyszom ze wschodu 11:41, 31.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ad Postaciead Postacie

0 0

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bałwochwalstwo - to Ci moze pomoc. 13:22, 31.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%