Zamknij
REKLAMA

Koronawirus: w kościołach ma być więcej mszy, odwołane bierzmowania

11:48, 11.03.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Na stronie Diecezji Tarnowskiej ukazały się dwa komunikaty związane z epidemią korona wirusa.

- W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

Podkreślił jednocześnie, że szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha. - Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

- Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni – napisał.

Abp Gądecki poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa. - Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją +Święty Boże, Święty Mocny…+  – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Treść komunikatu:

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

W związku z zagrożeniem powodowanym przez koronawirus oraz podjętymi decyzjami władz państwowych, w diecezji tarnowskiej zawieszono bierzmowania od 12 marca br. do odwołania. Ponadto nie będą organizowane rekolekcje szkolne oraz wszelkiego rodzaju spotkania rejonowe czy dekanalne.

Z kolei rząd zapowiada, że dzisiaj (11 marca) odbyć ma się spotkanie z przedstawicielami związków wyznaniowych.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

Koronkiewicz12Koronkiewicz12

17 6

Proponuję zamiast procedur na lotniskach posadzić księdza z kropidłem... Co za ciemnogród, masakra. 12:23, 11.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PatPat

13 4

Ci to nigdy nie odpuszczą. Zamiast zamknąć kościoły to ci więcej mszy, żeby ludzi było mniej :) 12:45, 11.03.2020


Drogi Pat! Drogi Pat!

2 0

Jestes nielogiczny. Caly czas slysze z Waszej strony, ze KK jest przeciw aborcji, bo potrzebuje wiecej dzieci do gwaltow, skubania z kasy itp. Teraz jednak twierdzisz, ze ten sam KK chce ludzi unicestwiac. No moze ale wtedy zabraknie mu owieczek do strzyzenia ! To w koncu, drogie dzieci lewicy zdecydujcie sie. KK chce miec wiecej czy mniej wiernych..... 14:16, 13.03.2020


GrabarzGrabarz

5 3

Zapraszam serdecznie na msze.
Osoby starsze i schorowane mile widziane.
Zakład pogrzebowy. 21:24, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

10 1

Obecna sytuacja jest wyjątkowa. Społeczeństwo nie powinno się gromadzić nie tylko w galeriach, szkołach, kinach, ale i w kościołach. Księża mogliby sami modlić się w kościołach o pomoc Bożą dla społeczeństwa. My możemy modlić się w domach. Nawet można ustalić jedną modlitwę i konkretny czas, aby modlitwa miała lepszy skutek. 04:25, 12.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikośNikoś

3 2

M - na pewno, może lepiej nie bo jak się cały świat pomodli w tym samym czasie to moc będzie tak olbrzymia że martwi z grobów wstaną ??

Biznes to biznes - ludzie nie przyjdą do kościoła to kasa nie będzie wpływać. Czarno na białym widać że to największe przedsiębiorstwo na świecie, sprzedają *%#)!& historyjkę za monety. Jak klient nie przyjdzie ,,do punktu usług'' to pieniędzy nie przyniesie. Proste jak drut ? 13:14, 12.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pikuśpikuś

0 0

:-) coś w tym jest 22:29, 12.03.2020


SzokSzok

4 1

Te dodatkowe msze to aby nas szybciej wykończyć? Czy chodzi o coś innego? 13:56, 13.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA