Zamknij

Mielczanie dla Ukrainy. Jak przebiega wsparcie dla uchodźców?

11:59, 08.03.2022 . Aktualizacja: 11:39, 09.03.2022

Każdego dnia tysiące Ukraińców ucieka z ogarniętej wojną ojczyzny. Przed bandycką napaścią Rosji ewakuują się głównie matki z dziećmi. Mężczyźni zostają, by walczyć. Mielec i powiat mielecki już przyjmują dziesiątki rodzin, zaczynają się też szykować na kolejną falę ludzi w potrzebie.

Oficjalny punkt pomocy humanitarnej utworzony przez miasto Mielec działa przy ulicy Cyranowskiej 66, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17. Magistrat uruchomił też dwa numery telefonów: 884 057 690 – INFORMACYJNY (dostępny od poniedziałku do soboty w godzinach 8-21) oraz 884 057 701 – POMOC HUMANITARNA (czynny w godzinach funkcjonowania punktu pomocy).

Wszystkie potrzeby, problemy czy oferty pomocy dla uchodźców najlepiej tam konsultować. Osoby działające na terenie innych gmin w podobnych sprawach powinny kontaktować się ze swoimi lokalnymi urzędami.

Bazę informacji o mieszkaniach dla uchodźców prowadzi Starostwo Powiatowe, które na swojej stronie internetowej udostępniło specjalne ankiety. 

Spora grupa uchodźców, przede wszystkim kobiet i dzieci, przebywa na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego w Rzemieniu - obecnie to prywatny Ośrodek JAWJA, który za pośrednictwem swojej strony na Facebooku (o takiej samej nazwie) przekazuje informacje o podjętych działaniach i aktualnych potrzebach wsparcia.

Grupa uchodźców trafiła też do hostelu pracowniczego w mieleckiej strefie ekonomicznej czy domu weselnego w osiedlu Rzochów. Matki z dziećmi zostały przyjęte także przez dziesiątki mieszkańców miasta i podmieleckich gmin. Tak jest chociażby w Czerminie czy Przecławiu

Urząd Miejski w Przecławiu prowadzi nabór wolontariuszy, którzy chcą wspierać ukraińskich uchodźców, akcję koordynuje miejscowy ośrodek pomocy społecznej.

W wielu miejscowościach nadal trwają zbiórki darów, także wysyłanych później na Ukrainę. Ważne, by udając się do takiego lokalnego punktu zbiórki sprawdzać, co jest w danym miejscu gromadzone, jakie przedmioty czy produkty są aktualnie potrzebne.

Obecnie jeszcze Mielec nie jest miejscem docelowym transportu dużych grup uchodźców, chociaż już w Tuszowie Narodowym powstał pierwszy punkt zapewniający czasowy nocleg, kolejny będzie tworzony przez samorządowców i wolontariuszy w Książnicach.

Od początku wojny na granicy z Ukrainą pracują wolontariusze z Mielca, teraz wyjechał tam także konwój strażaków OSP i PSP. Mieszkańcy Mielca angażowali się w kwesty, prowadzą zbiórki pieniędzy, przygotowują posiłki. 

W weekend Mielec stał się miejscem chwilowego przyjęcia kilkudziesięciu uchodźców jadących z granicy w głąb Polski - do Warszawy, Poznania czy na Opolszczyznę.

Akcję koordynował poseł Fryderyk Kapinos wraz z regionalnymi firmami: Emex - Wiraż, Taurus, Monis - Fediów, Fratelli, Xerima. Pomogli też wolontariusze, w tym lekarze Renata Celarek oraz Piotr Gembal z rodzinami. Akcję wsparło także OSP Wadowice Górne.

Biuro posłów Fryderyka Kapinosa i Tomasz Poręby stało się miejscem przyjęcia uciekających rodzin, gdzie zapewnione zostały posiłki oraz lekarskie badanie. W grupie były kilkumiesięczne dzieci. Z Mielca uchodźcy wyjechali przygotowanymi autokarami i busami do miejsc noclegów, których adresy otrzymali na granicy.

Miasto i powiat szykują się na kolejną falę uchodźców, wszyscy spodziewają się tym razem ludzi już bez kontaktów w Polsce, bez pieniędzy, nawet bez jakichkolwiek bagaży. Niewykluczone, że bardzo dużych grup. 

Ukraińcy mogą czasowo poruszać się bezpłatnie autobusami Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Mielecki Szpital Specjalistyczny deklaruje pomoc medyczną, Starostwo Powiatowe zapewnia pomoc psychologiczną.  

Magistrat organizuje też spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, by przygotować kolejne działania, także dla rodzin, które postanowią w Mielcu zamieszkać na stałe.

Przy Szkole Podstawowej numer 6 prowadzone są lekcje języka polskiego, Akademia Piłkarska PGE FKS Stal Mielec zaplanowała zajęcia piłkarskie prowadzone z wykorzystaniem języka ukraińskiego. Takich ofert będzie przybywać. 

Ważne informacje i linki do aktualnych, szczegółowych informacji:

Strona Urzędu Miejskiego: mielec.pl/mielec-dla-ukrainy

Strona Starostwa Powiatowego: powiat-mielecki.pl/biuro-promocji-i-informacji/pomoc-ukrainie

Ośrodek Rzemień: facebook.com/jawjarzemien

Zbiórka pieniędzy dla rodzin trafiających do Mielca: pomagam.pl/mielecukrainie

Strona Facebookowa posła Fryderyka Kapinosa: facebook.com/Kapinos.Fryderyk

Stowarzyszenie Szóstka: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Sz%C3%B3stka-Szko%C5%82a-Marze%C5%84-1441510265964045
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%