Zamknij

Warsztat Terapii Zajęciowej świętował 30-lecie [FOTO]

10:10, 08.11.2024 Aktualizacja: 08:54, 12.11.2024
Fot. Jerzy Żygadło, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie Fot. Jerzy Żygadło, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Warsztat Terapii Zajęciowej mieszczący się przy ul. Kocjana 15 w Mielcu świętuje swoje 30-lecie działalności. To miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z zajęć rehabilitacyjnych. Obecnie uczęszcza na nie 90 osób, korzystając z 16 pracowni tematycznych. Miejsce to stwarza też okazję do społecznej integracji.

[FOTORELACJANOWA]11975[/FOTORELACJANOWA]

Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielcu działa od 17 października 1994 roku w obiekcie znajdującym się przy ulicy Kocjana 15. Inicjatorem jego powstania był ówczesny dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu Jan Bury. Zajęcia rozpoczęto z 32 uczestnikami. W związku z dużym zainteresowaniem tą formą rehabilitacji oraz wciąż zwiększającą się liczbą chętnych do przyjęcia, systematycznie powstawały nowe pracownie, a liczba uczestników aktualnie wynosi 90. Obecnie od 2024 roku kierownikiem jest Katarzyna Kosowicz.

Warsztat Terapii Zajęciowej stwarza możliwość zaspokajania podstawowych potrzeb niepełnosprawnych w tym jednej z najważniejszych, a mianowicie potrzeby kontaktów międzyludzkich. Podstawową formą rehabilitacji prowadzoną przez Warsztat jest terapia zajęciowa. Odpowiednio dobrana praca z uwzględnieniem zainteresowań, umiejętności i możliwości uczestnika jest dla niego najlepszą metodą rozwoju. Pozwala ona na doskonalenie umiejętności manualnych, uczy współżycia w zespole oraz akceptowania innych ludzi, wyrabia poczucie wartości, odpowiedzialności, akceptacji, samodzielności. Warsztat jest też niewątpliwie dużą pomocą dla rodzin uczestników.

Uzupełnieniem terapii zajęciowej jest rehabilitacja ruchowa, którą objęci są wszyscy uczestnicy WTZ, oraz indywidualne i grupowe zajęcia prowadzone przez psychologa.

Jubileusz 30-lecia działalności placówki WTZ-u przy ul. Kocjana zgromadził podopiecznych, pracowników, a także przedstawicieli innych mieleckich WTZ-ów oraz licznie zaproszonych gości. Wszyscy chcieli wspólnie uczcić trzy dekady pięknej pracy, zaangażowania i codziennego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Przybyli goście mieli okazję obejrzeć prezentację umiejętności podopiecznych WTZ-u, którzy zaprezentowali swoje zdolności taneczne i wokalne.

Wśród zaproszonych gości obecny był również Prezydent miasta Mielca Radosław Swół oraz Wiceprezydent Tomasz Leyko. Prezydent wręczył na ręce Kierownik Katarzyny Kosowicz pamiątkowy grawerton oraz kosz ze słodkimi upominkami. - Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania. Pracownikom życzę satysfakcji z osiągnięć w pracy zawodowej oraz wytrwałości w podejmowaniu kolejnych wyzwań, a uczestnikom Warsztatów życzę wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności - mówił.

Warsztat Terapii Zajęciowej to miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu znacznym i umiarkowanym mają szansę na rozwój swoich umiejętności, odkrywanie talentów, a także integrację społeczną. Dzięki terapii zajęciowej, uczestnicy zdobywają nowe kompetencje, a także uczą się samodzielności i nawiązywania relacji. Jest to przestrzeń, która pomaga budować poczucie własnej wartości i niezależności, dając możliwość uczestniczenia w życiu społecznym.

- Mielecki Warsztat Terapii Zajęciowej stał się miejscem wsparcia, rozwoju i integracji społecznej dla wielu osób, a obecna liczba niemal 100 podopiecznych robi ogromne wrażenie. Nie byłoby to możliwe bez obdarzonych wielką empatią i pasją opiekunów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą cieszyć się pełniejszym i bardziej aktywnym życiem. Przebywając na warsztatach, mają możliwość rozwijania swoich umiejętności i odkrywania nowych talentów. Państwa działania przyczyniają się do przełamywania barier oraz budowania bardziej otwartego społeczeństwa opartego na inkluzywności. Od trzydziestu lat Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielcu pomaga nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale także ich bliskim. Wsparcie, jakie otrzymują tutaj podopieczni, jest nieocenione i niewątpliwie pozytywnie wpływa na życie całych rodzin - podkreślała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

W ramach rehabilitacji zawodowej uczestnicy mają możliwość pozyskania lub przywrócenia umiejętności, które mogą być pomocne w podjęciu zatrudnienia w warunkach chronionych. Terapia prowadzona w warsztacie oparta jest o Indywidualne Programy Rehabilitacji, które dla każdego uczestnika opracowuje Rada Programowa. Określa się w nich formy rehabilitacji, jej zakres, metody nauki wielu umiejętności. Oprócz nauki czynności zawodowych uczestnicy rozwijają zaradność osobistą, samodzielność społeczną, umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność, tolerancję, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Indywidualne Programy Rehabilitacji uwzględniają aktualny stan psychofizyczny uczestników, ich zainteresowania, umiejętności i zdolności.

(hm/UM Mielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%