Zamknij

Jak parkują mielczanie? Od stycznia 355 zgłoszeń

08:00, 06.12.2024

Mieleccy policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu na terenie miasta. Zgłoszenia dotyczą głównie samochodów zaparkowanych w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Od 1 stycznia do 30 listopada br. mielecka jednostka odnotowała 355 zgłoszeń, z czego 45 zostało przez nas potwierdzonych i przekazanych do dalszej realizacji - przekazuje podkom. Bernadetta Krawczyk, oficer prasowa mieleckiej Policji.

Dlatego, zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz przypominamy o konsekwencjach prawnych za takie wykroczenia - dodaje i przypomina stawki obowiązujących mandatów.

Do Komendy Powiatowej Policji w Mielcu wpływa coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów. Niestosowanie się do znaków drogowych, parkowanie w rejonie skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych, zastawianie wjazdów oraz parkowanie pojazdów na chodnikach lub miejscach dla osób niepełnosprawnych - to najczęstsze z nich.

Informacje o nieprawidłowym parkowaniu wpływają za pomocą poczty elektronicznej, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także mieszkańcy osobiście informują o popełnionych wykroczeniach.

- Wobec kierowców nie stosujących się do przepisów, policjanci wyciągają konsekwencje prawne. Niejednokrotnie, podczas zgłoszonej interwencji związanej z nieprawidłowym parkowaniem, policjanci ujawniają kilka podobnych wykroczeń - przekazuje podkom. Bernadetta Krawczyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

- Od 1 stycznia do 30 listopada mielecka jednostka odnotowała 355 zgłoszeń, z czego 45 zostało przez nas potwierdzonych i przekazanych do dalszej realizacji. 67 zgłoszonych zagrożeń zostało wyeliminowanych - wymienia podkom. Krawczyk.

- Zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych - dodaje.

Policja przypomina o przepisach obowiązujących w kwestii parkowania.

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:

  • na chodniku, drodze dla rowerów
  • poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
  • przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
  • w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:

  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania) - 300 złotych.

Warto przypomnieć, że „Niebieska koperta”, czyli miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które ich przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami. Za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosi 800 złotych. Z kolei za posługiwanie się cudzą kartą taryfikator przewiduje mandat w wysokości 1200 złotych.

[ALERT]1733409387881[/ALERT]

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%