Zamknij

Muzeum Historyczne Krakowa z wystawą szopek w Mielcu [FOTO]

20:36, 02.12.2022 ks Aktualizacja: 20:42, 02.12.2022

W Galerii ESCEK w mieleckim Domu Kultury można oglądać wystawę szopek krakowskich. Zbiór udostępniło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. To 15 wyjątkowych eksponatów, którym warto przyglądać się z bliska. Wystawa będzie dostępna do 15 stycznia 2023 r.

[FOTORELACJA]9722[/FOTORELACJA]

- Otwieramy wystawę, na którą czekaliśmy dwa lata, ale myślę, że warto było czekać. Możemy dzisiaj zaprezentować 15 wyjątkowych szopek krakowskich, które należą do zbioru Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - powiedziała Justyna Pomykała-Berrached, zastępca dyrektora SCK ds. Domu Kultury podczas piątkowego wernisażu w Galerii ESCEK.

Co ciekawe, wystawione w Mielcu szopki przez lata były nagradzane w konkursie szopek - dokładnie na przestrzeni ostatnich 50 lat! Najstarszym eksponatem, jaki można zobaczyć na wystawie, jest szopka wykonana w 1972 roku - jej autorem jest Stanisław Guńkiewicz.

- Jeśli chodzi o początki historii szopek krakowskich to trzeba sięgnąć do początku XIII wieku i Świetego Franciszka, który zapoczątkował przedstawienia, misteria bożonarodzeniowe, które były  odgrywane przez aktorów po to, by przybliżyć prostemu człowiekowi historię Bożego Narodzenia właśnie - powiedziała Anna Piera, historyczka sztuki z zaprzyjaźnionego z mieleckim SCK Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, która z szopkami miała styczność podczas swojej pracy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Podczas wernisażu ekspertka szczegółowo opowiadała o kolejnych okresach w historii szopek. 

Historia stricte szopkarstwa sięga XIX wieku. Podczas długich, zimowych wieczorów w podkrakowskich miejscowościach zrodziła się tradycja, która stała się fenomenem kulturowym i artystycznym nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

W martwym sezonie budowlanym cieśle i murarze tworzyli wyjątkowe instalacje. Niewielkie, łatwe do przenoszenia konstrukcje z czasem ewoluowały w strzeliste, wielopoziomowe i bogato zdobione budowle. Tradycyjnie były używane do odgrywania jasełek podczas kolędowania po domach.

W drugiej połowie XIX wieku wykształcił się kanon szopek - były smukłymi konstrukcjami z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi.

Charakterystyczne dla szopek krakowskich są elementy nawiązujące do zabytków architektury miasta takich jak kościół Mariacki, wawelska Kaplica Zygmuntowska czy Brama Floriańska. Nie brakuje wątków znanych z legend o Smoku Wawelskim czy Lajkoniku.

Niestety, tradycja szopkarska wymierała w czasach zaborów z powodu zakazów władz. Twórczego ducha szopkarzy udało się wskrzesić, kiedy to w 1937 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu szopek krakowskich. Od 1945 roku w konkursie spośród wielu zgłaszanych propozycji wyłaniane są te najwspanialsze.

Otwarcie wystawy uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej „Hortus Musicus”. Ekspozycja potrwa do 15 stycznia 2023 roku.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%