Zamknij
REKLAMA

Stół polski w XX wieku. Niecodzienna wystawa Jadernówki

13:50, 15.09.2021 | P.C
Skomentuj
REKLAMA

W najbliższy weekend zaplanowane zostały Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzeum Historii Fotografii Jadernówka zaprasza do siebie na plenerową ekspozycję.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

„Smaki Dziedzictwa” to hasło EDD 2021. - Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach) - przekazuje Instytut Narodowy Dziedzictwa. 

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka na EDD 2021 przygotowuje specjalną wystawę plenerową "Stół polski w XX wieku". 

- Stół to nieodłączny motyw polskiej kultury, tradycji i obyczajowości. Podobnie jak wszystkie elementy kultury także i stół na przestrzeni dziesięcioleci zmieniał się w zależności od czasów, warunków i statusu społecznego. Ten nasz stół nigdy nie był hermetyczny ale - podobnie jak nasze społeczeństwo - wielokulturowy, wielowyznaniowy i wielonarodowy. Nasza wystawa nie jest naukową analizą zawartości polskiego stołu a jedynie ciekawą ilustracją tego, czym chata bogata - informuje Jadernówka.

Wystawę będzie można obejrzeć 18 i 19 września od 12:00 do 18:00. 


 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%