Zamknij
REKLAMA

Rodzinna tradycja tworzenia kraszanek. Wystawa online

12:56, 04.04.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy kraszanek wielkanocnych wykonanych przez matkę oraz syna Marię i Marka Kościelnych z Chorzelowa.

Jajko jest symbolem życia i przyrody budzącej się z zimowego snu. Idealnie wpasowuje się więc w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dziś trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez barwnych pisanek. Tradycja malowania jaj jest bardzo stara, a możliwości ich zdobienia jest bardzo dużo. Najbardziej tradycyjne zwane kraszankami, to jajka barwione w wywarze uzyskiwanym z naturalnych składników, np. z buraków, z łupin cebuli, z czerwonej kapusty, z kory dębu, wydrapywane w różne wzory na pomocą różnych narzędzi.

[FOTORELACJA]8545[/FOTORELACJA]

Niektóre wymagają ogromnej precyzji, doświadczenia i odpowiedniej techniki. - Dawniej skrobało się brzytwami, a obecnie używamy nożyków introligatorskich lub skalpelów - informuje pani Maria, w domu której zdobienie pisanek jest coroczną tradycją.

Wystawa nie jest jedyną przygotowaną przez chorzelowski Ośrodek Kultury. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy placówka przygotowała również prezentację ozdób wykonanych na szydełku oraz filmiki instruktażowe z wykonania wianków wielkanocnych oraz barwienia i drapania pisanek.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%