Zamknij

Dwie wyjątkowe wystawy na zamku w Baranowie Sandomierskim [FOTO]

12:36, 16.06.2020 M.B Aktualizacja: 22:19, 17.06.2020

W muzeum zamku w Baranowie Sandomierskim można obejrzeć dwie wystawy - porcelanę z Ćmielowa oraz „Husaria. Broń wschodnia”.

Wystawa „Husaria. Broń wschodnia” to imponująca kolekcja ponad 700 eksponatów pochodzących z prywatnej kolekcji. Wystawa z kolekcji Krzysztofa Ledwonia, Ryszarda Janiaka i Janusza Piotrowicza jest niewątpliwie jednym z najciekawszych wydarzeń tego roku w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Prezentacja militariów z okresu od XVII do XIX wieku ma wymiar jakiego nie powstydziłyby się muzea narodowe. Zbiory wymienionych wcześniej kolekcjonerów składają się na ekspozycję liczącą kilkaset przedmiotów o niezwykłej randze. Układ wystawy i jej realizacja jest autorskim pomysłem Krzysztofa Ledwonia, miłośnika historii i kolekcjonera z Częstochowy.

Husaria przez wieki była dumą polskiego oręża. Niejednokrotnie przesądzała o wynikach bitew w wojnach z Moskwą, Szwecją czy Turcją. Jej istnienie było fenomenem w europejskiej kulturze wojskowej, żaden inny kraj nie mógł poszczycić się posiadaniem w swoich szeregach takiej formacji. Jednocześnie husaria była pewnym symbolem dawnej I Rzeczypospolitej. Jej otwartości na wpływy kulturowe, zwłaszcza wschodnie. Pomimo zmieniających się w dziejach sposobów walki, pamięć zbiorowa o husarii została w Polakach do dziś. Mit skrzydlatego jeźdźca jest obecny również we współczesnej symbolice militarnej.

Wystawa licząca ponad 700 eksponatów jest niezwykłym i niepowtarzalnym świadectwem dawnej potęgi państwa polskiego i posiada bardzo cenną, niekiedy wręcz unikalną wartość historyczną. Znakomita większość eksponatów jest oryginalna i była przez lata pozyskiwana głownie z Europy Zachodniej. Historia zatoczyła więc koło i przedmioty te po latach „tułaczki” wróciły do domu.

Naprawdę warto je obejrzeć nie tylko ze względu na ich wiek czy pochodzenie, ale też ogromną wartość estetyczną. Są to po prostu piękne przedmioty, choć służyć miały w celach z pięknem niezwiązanych.

Wystawę będzie można obejrzeć w naszym muzeum do września. Później wyrusza w dalszą podróż, odwiedzać kolejne muzea.

Zwiedzający mogą też zobaczyć wyjątkową wystawę porcelany z Ćmielowa. To jedyną i niepowtarzalna wystawa czasowa porcelany - prezentująca wyjątkowe serwisy kawowe, serwisy obiadowe figurki ludzkie i figurki zwierzęce, ukazaną w Przyziemiu Zamku.

Miasto Ćmielów znane jest przede wszystkim z porcelany. Jej produkcję zaczęto już w 1804, kiedy hrabia Jacek Małachowski, na podstawie ówczesnej manufaktury fajansów rozpoczął produkcję przedmiotów porcelanowych.

Warto wspomnieć, że niegdyś właścicielem Zamku był właśnie Jacek Małachowski herbu Nałęcz.

Wszystkie zaprezentowane dzieła tworzone są ręcznie z niezwykłą dbałością o detal oraz z uwzględnieniem tradycyjnych wzorców i sposobów wyrobu.

Porcelanowe zastawy z Ćmielowa goszczą na stołach monarchów, głów państw na całym świecie i są częstym prezentem wybieranym przez elity.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%