Zamknij
REKLAMA

Obszerna wystawa strojów francuskich z okresu belle epoque już w Pałacyku Oborskich [FOTO]

23:59, 15.02.2020 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Zbiór kilkunastu sukni damskich z przełomu XIX i XX wieku, a także obuwie, rękawiczki, kuferek podróżniczy oraz wiele innych eksponatów zobaczyć można na obszernej wystawie zaprezentowanej w Muzeum Historii Regionalnej w Pałacyku Oborskich. - Aranżacja całej wystawy to dwutygodniowa praca całego zespołu - mówi Krzysztof Haptaś, starszy asystent muzealny z Pałacyku Oborskich. Warto odwiedzić Pałacyk.

Najnowsza wystawa zaprezentowana 15 lutego w progach Pałacyku Oborskich - Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu to złożony i bardzo pracochłonny projekt, który będzie cieszył oczy zwiedzających przez najbliższe miesiące. W historycznym dla Mielca obiekcie znalazło się kilkanaście damskich sukien z okresu belle epoque, czyli lat przełomu XIX i XX wieku we Francji. W większości eksponaty te udostępnione zostały z prywatnej kolekcji Anny Moryto z Poznania.

- Wiemy dobrze, że moda w rozumieniu ubioru, zmienia się nie tylko w ciągu epok, ale zmieniała się już przecież w czasie naszego życia. Pojawiają się nowe trendy i osoby, które je kreują. To przyświecało nam przy organizacji tej wystawy - mówi Krzysztof Haptaś, starszy asystent muzealny, kierownik działów: archeologii, etnografii, historii i sztuki w Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu.

I choć - jak przyznał - obecnie w tej branży dzieje się wiele, to „w żadnym stopniu nie można tego porównać z tym, co działo się właśnie w czasie belle epoque”. Prezentowane suknie i stroje pokazują one bardzo zróżnicowaną kolorystykę, fasony oraz swoje przeznaczenie.

Pracownicy mieleckiego muzeum przygotowali obszerną wystawę, która pozwala przenieść się do Francji lat końca XIX wieku i początków XX wieku. Ubiory są tu wzbogacone przez obuwie oraz przyrządy pomagające w ich zakładaniu oraz damskie akcesoria takie jak między innymi rękawiczki czy kuferek podróżny z kosmetykami niezbędny w podroży prawdziwej damie oraz wiele wiele innych eksponatów. 

Prócz niezwykle pięknych i pieczołowicie zachowanych strojów zwiedzający mogą też obejrzeć zaaranżowane pomieszczenia mieszkalne w eksponaty z tej samej epoki - zobaczyć można miedzy innymi sypialnię. Niezwykle ciekawa jest także damska bielizna tamtego okresu: gorset, staniczki gorsecikowe, czepki, a nawet pończochy. Wystawa jest wzbogacona o multimedia oraz meble z epoki.

Projekcja filmu „Scenki galicyjskie”

Otwarcie wystawy  „Francja Elegancja. Moda w czasie belle epoque” wzbogacone było projekcją krótkiego filmu zatytułowanego „Scenki galicyjskie”, który wraz z muzeum przygotował mielczanin Marek Szczurek. Do tego projektu zaproszono aktorów mieleckiego Teatru Rozmaitości, którzy przywdziewając stosowne stroje przenieśli się do czasów galicyjskich i odegrali scenki zaczerpnięte z historii rodziny Oborskich. Zbiór zabawnych scenek zrealizowany został oczywiście w Pałacyku Oborskich i bezpośrednim otoczeniu.

Jak zadeklarował Krzysztof Haptaś, w najbliższym czasie realizacja tego projektu będzie kontynuowana. Przybrana bowiem formuła filmu w postaci przybliżania pojęć z tamtego okresu za pomocą poszczególnych określeń w kolejności alfabetycznej nie została bowiem wyczerpana. – Do końca alfabetu zostało nam jeszcze trochę liter, więc jeśli jest taka wola państwa, chciałbym zadeklarować, że będziemy kontynuować ten projekt – powiedział podczas otwarcia wystawy jej koordynator. 

Będzie zbiórka na historyczną suknię

Muzealnicy wstępnie zapowiedzieli też akcję zbiorki środków na zakup historycznej sukni, która nawiązuje do historii rodziny Oborskich. Planowo chcą odtworzyć suknię, w którą ubrana jest hrabina Konstancja Oborska na jednym ze zdjęć znajdującym się w zbiorach muzeum. - Mamy możliwość zakupić taki strój – powiedział Krzysztof Haptaś.

- W związku z tym, że zakup takiej sukni to są bardzo duże kwoty, będziemy chcieli ogłosić zbiórkę pieniężną na ten cel. Obecnie przygotowujemy całą kampanię, której towarzyszył będzie spot. Oczywiście będziemy informować o starcie tej zbiórki i bardzo prosimy wziąć nas pod uwagę i wesprzeć tę akcję. Dzięki temu pozyskamy przepiękny eksponat, który będzie prezentowany w sali poświęconej rodzinie Oborskich, a ponadto tego typu eksponaty pozwolą nam robić jeszcze lepsze wystawy dla państwa i państwa dzieci. Stąd nasz apel – dodał pracownik Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu.

Zbiórka ma ruszyć w pierwszej połowie marca. O jakie konkretnie środki chodzi? Jak udało nam się dowiedzieć, zakup takiej sukni to kwota w przedziale od kilku do maksymalnie nawet 10 tysięcy złotych.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMAPodróż i spacer z dzieckiem na Ceneo.pl
REKLAMA

komentarz (3)

JGJG

4 0

suknia "hrabina Konstancja Oborska" jest fantazyjnie trafioną, być może odświętną wariacją typowego ubioru kobiety oborskiej przełomu XIX/XX wiek,
należy przypomnieć, że do wieku XIX określenie "kobie-ta" uważano ze wszech miar obraźliwym, dopiero ruchy rewolucji czerwonej wyniosły pojęcie kob i obora, stało się narzędziem walki ruchu chłopskiego do prawa rabacji i komunistycznych rządów robotniczo-chłopskich 16:16, 16.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nooonooo

3 1

teraz takie suknie noszą co by pi*de tylko było widać. szmaty. 22:39, 16.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JGJG

3 0

zastanawia mnie czy warto stworzyć uniform "hrabia Alfons Stajenny", elegancji i lekki ubiór do jazdy wierzchem,
to może być niezwykłe doświadczenie,
- fajny film "świat się śmieje" prod. rosyjska 12:55, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone