Zamknij
REKLAMA

Mieleckie historie wojenne na wystawie w Pałacyku [FOTO]

21:03, 12.10.2019 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Mielec pod okupacją niemiecką w latach 1939-1944 jest przedmiotem najnowszej wystawy dostępnej już w Pałacyku Oborskich. Choć historycy przygotowali wiele interesujących z historycznego punktu widzenia eksponatów i historii, najważniejszym elementem wystawy wydaje się film „Mieleckie historie wojenne”, gdzie mielczanie pamiętający II wojnę światową opowiadają o swoich doświadczeniach. Projekcji filmu podczas wernisażu towarzyszyły łzy wzruszenia.

- Wrzesień 1939 roku w świadomości Polaków zaistniał jako czas dramatyczny – zaczął sobotnie otwarcie wystawy w Pałacyku Oborskich dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Skrzypczak. – Wszyscy mieli wówczas świadomość, że napór niemieckiego totalitaryzmu będzie ponad siły i w zasadzie wszyscy zdawali sobie sprawę, że trzeba się będzie bić nie tyle o zwycięstwo militarne, co o honor – powiedział Jerzy Skrzypczak.

– Polacy mieli w pamięci słynną mowę ministra Józefa Becka w Sejmie w maju 1939 o tym, że wartością bezcenną jest honor, a pokój ma swoją wysoką, ale wymierną cenę. 17 września okazało się, że drugi z totalitaryzmów dołączył się do Niemiec i w takiej konfiguracji nie można było mówić o zwycięstwie. To był kres państwa polskiego – dodał Skrzypczak.

Krzysztof Haptaś, współtwórca wystawy „II wojna światowa w Mielcu i okolicy” przyznaje, że zamysłem było pokazanie nocy okupacyjnej poprzez pryzmat wielu osób, określonych grup społecznych – na przykład grupy Żydów zamieszkujących Mielec.

- Chcieliśmy też dać namiastkę wrażenia przebywania w okupacyjnym Mielcu właśnie w latach 1939-1944. Zachęcam do lektury tekstów, które przygotowaliśmy, a szczególnie zwracam uwagę na multimedialne ramki, tablet i telewizor, skąd dowiecie się państwo wiele ciekawych, fantastycznych, a momentami nawet śmiesznych historii dotyczących lat okupacji – powiedział Krzysztof Haptaś z Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Najważniejszym elementem wystawy jest film „Mieleckie historie wojenne”. – Mam nadzieję, że przypadnie on do gustu mielczan – dodaje Haptaś.

Wystawa jest już dostępna w Pałacyku Oborskich. Dostępna będzie do 1 lutego 2020 r.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMAButy damskie - porównaj na Ceneo.pl
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMAKsiążki - porównaj na Ceneo
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone