Zamknij
REKLAMA

Symboliczne obrazy okresu Młodej Polski wystawione w Galerii ESCEK

12.05, 13.10.2018 K.S
Skomentuj
REKLAMA

W Galerii ESCEK można już zwiedzać wystawę „Malarze Młodej Polski”, czyli zbiór symbolicznych obrazów przywiezionych z Muzeum Narodowego w Krakowie. Okres Młodej Polski bezpośrednio związany jest w działaniami na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości – stąd właśnie taka tematyka najnowszej wystawy w setną rocznicę tego wydarzenia.

Malarstwo przełomu XIX i XX wieku przypomina lustro, w którym odbijają się wszystkie nurty i tendencje pojawiające się i występujące w Polsce i na całym świecie w tym czasie. Okres Młodej Polski datuje się od 1891 r. kiedy ukazał się pierwszy tomik poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a rokiem kończącym tę epokę jest 1918 czyli moment odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Młodzi chcieli powrotu indywidualizmu, subiektywizmu, chcieli podkreślenia tego, co idealistyczne i patriotyczne. Skupili się też na podjęciu wysiłku, który miałby doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie dlatego w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości chcieliśmy państwu zaproponować właśnie taką wystawę – powiedziała Joanna Kruszyńska, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Na wystawie zobaczyć można prace malarskie okresu Młodej Polski i wszystko co się z tym wiąże. – Mamy bardzo bogaty przekrój, ponieważ na wystawie prezentujemy dzieła aż 15 reprezentantów tego nurtu – powiedziała Kruszyńska dodając, że wszystkie prace i eksponaty zostały uzyskane dzięki życzliwości Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kuratorem wystawy jest Urszula Kozakowska-Zaucha. – Przywieźliśmy z Krakowa do Mielca 32 obrazy 15 artystów. W większości artystów – ikon, którzy określili sztukę Młodej Polski. Starałam się wybrać dzieła tak, aby powstał jak najpełniejszy obraz tego okresu. Ogólnym bohaterem wystawy jest prezentowany Jacek Malczewski, a więc największy artysta Młodej Polski, wciąż najbardziej tajemniczy. Na przykładzie portretu i scen symbolicznych można się zmierzyć z Malczewskim, spróbować rozwiązać rebusy, które maluje – powiedziała Urszula Kozakowska-Zaucha.

- Zachęcam do tego, aby w spokoju, ciszy kontemplować każde z kolejnych dzieł – dodała kuratorka wystawy. Dzieła malarzy Młodej Polski będą gościć w Mielcu do 2 grudnia.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Computer Support ForComputer Support For

0 0

This is a person need set more along with energy into the search process.
In case to provide an any difficulty, contact the
remote computer support providers. This is a very my favorite Fall/Winterexercises. http://security.osmocom.org/trac/search?q=http://call-tech-support.com/ 22:08, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%