Zamknij

Przegląd lamp sufitowych. Które sprawdzą się w Twoim domu?

10:29, 29.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:31, 29.11.2021

Lampy sufitowe to nieodłączna część każdego mieszkania. Są praktyczne - nie zajmują cennego miejsca na podłodze lub stole, nie przeszkadzają w poruszaniu się po pomieszczeniu i oświetlają dużą przestrzeń jednocześnie. Szukasz lampy do swojego domu? Poznaj ich rodzaje i dowiedz się, które znajdą w nim zastosowanie.

Plafony, czyli lampy sufitowe w minimalistycznym wydaniu

Już od starożytności plafon był ozdobą sufitową, popularną w kościołach i budowlach świeckich. Miał postać płaskorzeźby, fresku lub malowidła - jego rolą nie było jednak oświetlanie pomieszczenia. Jednak to właśnie od tej dekoracji wzięła się nazwa plafonu - lampy, która ściśle przylega do sufitu, całą swoją powierzchnią. Te płaskie lampy sufitowe są najczęściej okrągłe, ale na rynku nie brakuje wariacji na ich temat. Pojedynczy klosz może zostać zastąpiony kilkoma, przybrać ciekawy kształt lub być udekorowany designerskimi detalami.

Do plafonów zaliczamy też listwy, do których przymocowanych jest kilka reflektorów. Często są to ruchome tuby - o nich powiemy więcej w ostatniej części artykułu. Takie plafony jak np. LAGOS 1689 lub 1690 to właściwie lampy wielofunkcyjne. Każdą możesz potraktować jak lampę sufitową lub kinkiet - dają kilka możliwości aranżacyjnych, zwłaszcza że świetnie wyglądają w połączeniu z innymi produktami z serii LAGOS.

Wróćmy do klasycznych plafonów… Choć w obliczu dostępnych wzorów trudno mówić o klasyce. Każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno fan klimatów retro, jak i nowoczesnego designu. Plafon świetnie sprawdzi się w mieszkaniach o małej powierzchni lub niskich sufitach - ciasnych, wymagających zastosowania złudzeń optycznych i rozsądnych rozwiązań. Lampa umiejscowiona blisko sufitu nie będzie go dodatkowo skracać, nie będzie też czynnikiem ryzyka - o żyrandol łatwiej zahaczyć, np. w kuchni lub w pokoju dziecięcym.

Lampy wiszące i fantazyjne żyrandole

Nie zapominaj o tym, jak wiele radości mogą sprawić ozdobne lampy wiszące nad stołem lub ławą, zachwycające formą i stylem. Czy może być coś bardziej dekoracyjnego niż wyszukany żyrandol w stylu florentyńskim lub lampa wisząca przypominająca dzieło sztuki nowoczesnej? Choć mogą wydawać się niepraktyczne, trudno przejść obok nich obojętnie. Potrafią wydobyć piękno każdej aranżacji. Bez obaw - odpowiednio rozmieszczone odegrają rolę funkcjonalnego oświetlenia.

Lampy wiszące najczęściej widujemy nad “punktami spotkań towarzyskich”, zwykle centralnymi w danym pomieszczeniu. Może to być stół w jadalni lub ława stojąca przy kanapie. Są to miejsca, w których nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie - zwracają uwagę, ciesząc oko mieszkańców i gości. Pamiętaj, że powinny być zawieszone na wysokości niestwarzającej niebezpieczeństwa.

Aktualne trendy pozwalają również na umieszczenie lamp wiszących w mniejszej odległości od podłogi. Nisko zawieszone klosze mogą zastąpić lampki nocne lub tworzyć niepowtarzalny klimat w kąciku o funkcji dekoracyjnej: np. nad komodą z figurkami i zdjęciami. Takie zastosowanie lamp wiszących wymaga przemyślenia, jednak pozwala na uzyskanie wspaniałej atmosfery.

Oświetlenie punktowe - reflektorki i spoty

Lampy sufitowe kojarzą się przede wszystkim z głównym oświetleniem w pokoju - tym, które dba o rozproszone światło na całej przestrzeni. W ostatnich latach modne stały się reflektory punktowe, rzucające światło w wybranych kierunkach. Często mają możliwość regulacji kąta padania światła, co pozwala na sprawne dostosowanie oświetlenia do potrzeb. Sprawdzają się w wielu miejscach - jako pojedyncze reflektory i spoty lub komplety kilku punktów jednocześnie. 


Wielopunktowa kompozycja pozwala na skuteczne oświetlenie całego pomieszczenia, ale sprawdza się również tam, gdzie chcemy skupić światło na poszczególnych fragmentach przestrzeni, np. na gablocie, lustrze lub fotelu do czytania. To doskonała forma lampy sufitowej - może precyzyjniej zadbać o światło w domu niż żyrandol czy jednopunktowa lampa wisząca. Nadaje się do zastosowania jako oświetlenie główne lub uzupełniające.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%