Zamknij

Poduszka finansowa na koncie oszczędnościowym. Sprawdź, dlaczego warto ją mieć

11:56, 08.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:57, 08.01.2021

Nawet 7 na 10 Polaków oszczędza z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości w razie nieprzewidzianych wydatków. To rozsądne podejście, które pozwala na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia w przypadku nagłego pogorszenia sytuacji materialnej. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto pomyśleć o zbudowaniu solidnej poduszki finansowej.

Dość dobrze zarabiasz. Nie musisz sobie niczego odmawiać, ale tak naprawdę żyjesz „od pierwszego do pierwszego”. Nagle pracodawca zmienia wymiar czasu pracy – z pełnego etatu do ¾ etatu, co wiąże się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Do tego dochodzi poważne zachorowanie członka rodziny, które wiąże się z kosztownym leczeniem. Nie masz żadnych oszczędności, dlatego trudno jest wygospodarować dodatkowe pieniądze z bieżącego budżetu. Byłoby dużo łatwiej, gdybyś miał do dyspozycji środki w ramach poduszki finansowej.

Taki scenariusz – choć niezwykle pesymistyczny – jest realny. Dlatego nie można pozwolić sobie na brak jakichkolwiek oszczędności.

Poduszka finansowa – co to jest?

Mianem poduszki finansowej określa się dodatkowe środki, które stanowią zabezpieczenie w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Z takich pieniędzy można więc korzystać zawsze, gdy tylko zajdzie potrzeba, np. w przypadku utraty pracy czy poważnego zachorowania.

Poduszka finansowa powinna składać się z trzech elementów – każdy z nich musi odpowiadać za inne zdarzenia losowe.

  • Fundusz awaryjny – to pieniądze przeznaczane w przypadku nagłych, np. naprawę samochodu, zakup nowego sprzętu domowego,
  • Fundusz nieregularnych wydatków – to środki przeznaczane na większe wydatki, np. zakup ubezpieczenia OC samochodu, uregulowanie podatku,
  • Fundusz bezpieczeństwa – to pieniądze, dzięki którym można uchronić się przed zachwianiem płynności finansowej, np. w razie utraty pracy.

Aby gromadzić pieniądze w ramach poduszki finansowej, warto założyć konto oszczędnościowe. Jest ono z reguły bezpłatne i daje stały dostęp do środków, dzięki czemu można w dowolnym momencie sięgnąć po pieniądze. Warto przy tym pamiętać, aby każdy element poduszki był odkładany na innym koncie oszczędnościowym – pozwoli to na zachowanie przejrzystości stanu finansów.

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

Poduszka finansowa powinna być jak największa, ale nie da się wskazać jednej konkretnej kwoty. Można natomiast przyjąć ogólne zasady, którymi warto się kierować przy jej budowaniu.

  • Fundusz awaryjny – to budżet najmniejszy; bezpieczne minimum to kwota ok. 1000 złotych,
  • Fundusz wydatków nieregularnych – wysokość budżetu powinna odpowiadać sumie przewidzianych kosztów, np. 6 000 zł,
  • Fundusz bezpieczeństwa – bezpieczne minimum to trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Warto jednak dążyć do tego, aby poduszka finansowa odzwierciedlała nawet sześciokrotność miesięcznych dochodów.

Dlaczego warto zabezpieczyć się finansowo?

Warto mieć poduszkę finansową – i to z kilku powodów. Chodzi przede wszystkim o możliwość utrzymania dotychczasowego standardu życia w razie poważniejszych problemów finansowych. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnie zaciąganych kredytów i spłacić aktualne zobowiązania w wyznaczonych terminach.

Budując poduszkę bezpieczeństwa, możesz spać spokojnie. Ominie cię stres związany z nerwowym poszukiwaniem środków, które pomogą uporać się z ogromnym nieprzewidzianym wydatkiem czy zapewnią byt na odpowiednim poziomie w razie utraty pracy / nagłego zachorowania itp.

Pamiętaj! Zacznij budować poduszkę finansową jak najszybciej. Otwórz konto oszczędnościowe, aby nie tylko gromadzić środki, ale również powiększać swój zysk!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%