Zamknij

Jaki zbiornik hydroforowy do domu wybrać? Czym się kierować?

10:55, 21.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:39, 21.10.2020

Na etapie budowy systemu zaopatrywania w wodę budynku mieszkalnego trzeba podejmować szereg decyzji, które będą miały bezpośredni wpływ na wydajność i bezawaryjność całej instalacji. Jej newralgicznym elementem jest zbiornik hydroforowy. Na rynku są dostępne zarówno zbiorniki ocynkowane, jak i przeponowe, oferowane w różnych wariantach pojemności. Jak się w tym nie pogubić i wybrać odpowiedni zbiornik hydroforowy do swojego domu?

Pojemność zbiornika

Pierwszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę na etapie wyboru zbiornika hydroforowego jest jego pojemność. Określamy ją na podstawie przewidywanego zapotrzebowania na wodę w budynku. Jeśli dom zamieszkuje na przykład pięcioosobowa rodzina, w środku znajdują się dwie łazienki, domownicy lubią kąpać się w wannie, a do tego woda z własnego ujęcia będzie wykorzystywana do podlewania ogrodu, to zbiornik powinien mieć pojemność co najmniej 300 litrów. Zapobiegnie to zjawisku częstego załączania się pompy, co jest dla niej szkodliwe.

Pamiętajmy natomiast, że zbiornik hydroforowy o takiej pojemności zajmuje bardzo dużo miejsca. Dodatkowo jest praktycznie pewne, że trzeba będzie wygospodarować przestrzeń także na odżelaziacz wody lub automatyczną stację uzdatniania 3w1. Należy to przewidzieć na etapie planowania miejsca montażu zbiornika.

Jeśli natomiast przewidywane zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze, będzie ona wykorzystywana wyłącznie do celów bytowych i spożywczych dla trzy- czteroosobowej rodziny, to w zupełności wystarczający powinien się okazać zbiornik hydroforowy o pojemności 150-200 litrów.

Warto wiedzieć

Mówimy tutaj o pojemności nominalnej, której nie da się całkowicie wypełnić wodą z uwagi na obecność powietrza.

Obsługa

Każdy zbiornik hydroforowy wymaga okresowej obsługi, jednak modele ocynkowane są pod tym względem bardziej kłopotliwe. Trzeba w nich regularnie uzupełniać poziom powietrza, w przeciwnym razie nie uzyskamy pożądanego ciśnienia wody w instalacji, a pompa będzie się często załączać.

Lepiej wypadają tutaj zbiorniki przeponowe. W nich także należy okresowo kontrolować poziom ciśnienia, ale rzadziej trzeba będzie je uzupełniać (przeciętnie raz na 3-4 miesiące).

Metoda uzdatniania wody

To bardzo ważne kryterium wyboru zbiornika hydroforowego. Już na etapie budowy instalacji wodnej w budynku powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób będziemy uzdatniać wodę czerpaną z własnego ujęcia. Na 99% zostanie w niej stwierdzone przekroczenie dopuszczalnego poziomu żelaza i manganu, co oczywiście musi potwierdzić badanie fizykochemiczne.

Wiedząc, jaka jest jakość wody, możemy zdecydować o wyborze metody uzdatniania. Na pewno potrzebny będzie odżelaziacz. Pytanie tylko, jaki? Jeśli interesuje nas wyłącznie metoda w pełni automatyczna, czyli zakup odżelaziacza niewymagającego napowietrzania wody, to wybieramy zbiornik hydroforowy z przeponą. Jeśli natomiast woda ma być uzdatniania w procesie napowietrzania i filtracji złożem kwarcowym, to potrzebujemy zbiornika ocynkowanego.

Zbiornik hydroforowy z przeponą czy bez?

Oba rodzaje zbiorników dobrze sprawdzają się do gromadzenia wody czerpanej z własnego ujęcia, choć charakteryzują się zupełnie inną funkcjonalnością. Zbiornik ocynkowany, czyli bez przepony, pozwala nam uzdatniać wodę najtańszą metodą napowietrzania i filtracji kwarcowej. Z drugiej strony wymaga częstszej obsługi oraz jest podatny na korozję.

Jeśli natomiast chodzi o zbiornik hydroforowy z membraną, to jego największymi zaletami są  bezobsługowość, łatwy montaż, brak ryzyka korozji oraz zanieczyszczenia wody (jest magazynowana w przeponie), a także możliwość współpracy z automatyczną stacją uzdatniania bez napowietrzania wody.

Wybór nie jest zatem prosty i najlepiej będzie skonsultować go z ekspertem. Taką możliwość daje sklep-hydros.pl, gdzie poza fachowym doradztwem znajdziesz również szeroki wybór zbiorników hydroforowych z przeponą i ocynkowanych, w różnych wariantach pojemności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%