Zamknij

Testy robota chirurgicznego na mieleckiej urologii. „Realna szansa”

11:24, 07.05.2025 Aktualizacja: 11:39, 07.05.2025
Fot. Szpital Specjalistyczny w Mielcu. Fot. Szpital Specjalistyczny w Mielcu.

- Systemy robotyczne to obecnie część najnowszej techniki operacyjnej. W naszym szpitalu, chcąc być na bieżąco z najlepszą możliwą ofertą dla pacjentów, zamierzamy wprowadzić ten model pracy. Zdecydowaliśmy się więc na testy - mówi Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu w kontekście testowego użycia robota chirurgicznego na mieleckiej urologii.

Jednak czy taki robot chirurgiczny rzeczywiście, realnie może się pojawić w szpitalu? Dyrektor nie kryje, że szansa jest bardzo duża, ponieważ udało się skutecznie aplikować o środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia w ramach KPO w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych.

- Na liście rankingowej uplasowaliśmy się na miejscu 18. i to jest pozycja naprawdę wysoka, a wnioskowaliśmy m.in. właśnie o dofinansowanie systemu robotycznego. Liczymy więc na to, że uda się go wdrożyć w naszym szpitalu. Trwają już nawet intensywne prace przygotowawcze do przetargu, żeby można było szybko i profesjonalnie przeprowadzić całą procedurę, która jest jednak skomplikowana. Środki finansowe są duże i potem trzeba będzie je sprawnie rozliczyć - informuje Paweł Pazdan.

- Jest realna szansa, że robot pojawi się w szpitalu do wykorzystania na trzech oddziałach - dodaje też Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowa mieleckiego szpitala.

Co nowoczesny robot chirurgiczny oznaczałby dla pacjentów i lekarzy w mieleckim szpitalu?

Ordynator Oddziału Urologii, lek. Jarosław Zgajewski, wyjaśnia: - Myślimy przede wszystkim o operowaniu pacjentów z różnymi chorobami nowotworowymi, między innymi z zakresu urologii. Ale nie tylko, bo także z chirurgii i na przykład ginekologii. Robot służyłby tym trzem oddziałom, natomiast akurat my mieliśmy okazję wykonać dwie operacje z jego użyciem, a przed nami kolejne cztery - mówi.

- Chcemy, oczywiście obecnie z udziałem i pod okiem bardzo doświadczonych specjalistów operujących tym systemem, zorientować się, jak to urządzenie się u nas sprawdza, jaki ma zakres możliwości, o ile, jeśli tak, bezpieczniejsza jest operacja wykonywana takim robotem. Chcemy również ustalić, jak długo będzie trwało kształcenie zespołu do takiego poziomu, który pozwoliłby na wykorzystanie wszystkich możliwości takiego robota - mówi ordynator.

Po pierwszych testach już wie, że urządzenie jest rzeczywiście super nowoczesne i zapewne zastąpi w medycynie laparoskopię. - Jest to narzędzie dużo bardziej precyzyjne, bo choćby zakres jego ruchów jest dużo większy niż ludzkich nadgarstków - podkreśla lekarz, zdradzając również wiele innych zalet systemu robotycznego.

ZOBACZ WIDEO:

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%