Zamknij

Śp. Jerzy Dębicki pośmiertnie nagrodzony jako Świadek Historii

10:34, 07.10.2023

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa odbył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zwieńczeniem Kongresu był koncert „W drodze... Artyści Andersa”, którego istotnym elementem było wręczenie dorocznych Nagród Honorowych ŚWIADEK HISTORII. W gronie nagrodzonych tym prestiżowym tytułem znalazł się śp. Jerzy Dębicki.

- Pośmiertna Nagroda Honorowa dla kapitana Jerzego Dębickiego to wyraz uznania dla niego, dla tego kim był, dla tego jak przeżył swoje życie i jaki dał drogowskaz potomnym - komentuje Marek Zalotyński, wnioskodawca nagrody dla śp. Jerzego Dębickiego.

Wydarzenie ukierunkowane było zarówno na dorosłego jak i młodego odbiorcę, jego celem była przede wszystkim edukacja historyczna. Poprzez bogaty i urozmaicony cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, debat historycznych, konferencji, wystaw multimedialnych, rekonstrukcji historycznych, warsztatów, prezentacji produkcji filmowych i publikacji historycznych i gier tematycznych uczestnik miał okazję wejść w niesamowity świat historii Polski.

IPN wykorzystał nowoczesne formy prezentacji by zainteresować i pobudzić do refleksji oraz chęci poszukiwania wiedzy historycznej szczególnie wśród odbiorców najmłodszych. Zamiarem Instytutu było podzielenie się wiedzą na temat pamięci historycznej i zaangażowanie uczestników do aktywnej postawy w tym obszarze. Kongres cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przez dwa odwiedziło go tysiące osób.

Zwieńczeniem Kongresu był koncert „W drodze... Artyści Andersa”, którego istotnym elementem było wręczenie dorocznych Nagród Honorowych ŚWIADEK HISTORII. W gronie nagrodzonych tym prestiżowym tytułem znalazł się śp. Jerzy Dębicki. - Pośmiertna Nagroda Honorowa dla kapitana Jerzego Dębickiego to wyraz uznania dla niego, dla tego kim był, dla tego jak przeżył swoje życie i jaki dał drogowskaz potomnym - przekazuje Marek Zalotyński.

Nagrodę z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego i Dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie dr. Dariusza Iwaneczki odbierali: synowa Danuta Dębicka oraz wnioskodawca nagrody Marek Zalotyński. Medal wraz z innymi pamiątkami po śp. Kapitanie Dębickim trafi do specjalnej gabloty pamięci, która wkrótce zawiśnie w Księgarni Dębickich.

- Jerzy Dębicki w mieleckim środowisku jest niewątpliwie wybitną postacią. Niekwestionowanym autorytetem. Nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę, jak wybitną i co w istocie zawdzięczamy jako społeczność takim osobom jak on - podkreśla Marek Zalotyński. - Za życia stronił od tego, by nazywać go bohaterem, a był nim w istocie. Najlepiej oddaje jego postawę jedno z 8 Błogosławieństw: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”. Posiadł na zawsze naszą wdzięczność i pamięć w sercach - dodaje.

Pamięć o Jerzym Dębickim w Mielcu uwidacznia tablica pamiątkowa poświęcona Stalowym Polakom na ścianie I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kościuszki oraz rondo u zbiegu ulic Wolności i Powstańców Warszawy - jego imienia. - Pozostał też w naszych sercach. W bliskim czasie wykonana i odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa na ścianie kamienicy - Księgarni Dębickich - dodaje Marek Zalotyński.

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%