Zamknij

W rocznicę spalenia mieleckiej synagogi: „Możecie być sprawiedliwymi” [ZDJĘCIA]

20:27, 13.09.2022 Aktualizacja: 11:06, 15.09.2022

Mielczanie zorganizowani w grupie Mayn Shtetele Mielec spotkali się 13 września w miejscu dawnej synagogi, dokładnie w 83. rocznicę jej spalenia przez Niemców. Jak podkreślali, „dzisiaj każdy z nas może być „sprawiedliwym wśród narodów świata” - poprzez pamięć o tych, którzy zginęli w ramach Holokaustu.

[FOTORELACJA]9544[/FOTORELACJA]

- To wydarzenie zapoczątkowało zagładę Żydów mieleckich, które ostatecznie doszło do skutku 9 marca 1942 roku -  powiedziała Izabela Sekulska, założycielka grupy Mayn Shtetele Mielec, organizatorka wielu inicjatyw kultywujących pamięć o mieleckich Żydach.

- Właśnie w tym roku obchodzimy 80. rocznicę tego wydarzenia. Dzisiaj spotykamy się natomiast w miejscu, gdzie stała mielecka synagoga - przed pomnikiem upamiętniającym ofiary 13 września 1939 roku. Jak wszyscy wiemy, to był pierwszy z większych aktów terroru okupanta na ziemiach polskich - podkreśliła.

Sekulskiej, która na co dzień mieszka w Tarnowie, towarzyszył m.in. Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie - postać niezwykle zasłużona dla kultywowania pamięci o pomordowanych Żydach w Polsce.

- Kiedy dokonała się zagłada, ludzie zniknęli. Nie tylko z powierzchni miast, ale także z pamięci. Gdy studiowałem powojenne dokumenty Rady Miasta Tarnowa, czy ówczesną prasę, tam Żydów nie ma w ogóle. Zniknęli - dzielił się swoją refleksją Adam Bartosz.

Wtórowała mu córka, Magdalena Bartosz, która również od lat kultywuje pamięć Polakach - Żydach.

- Co pozwoliło im przetrwać? Było przecież mnóstwo narodów, które straciły swoje państwa i one zniknęły, rozproszyły się. To była wierność Torze i pamięć o historii. Ciągłe pamiętanie o tym, skąd pochodzimy i gdzie - mamy nadzieję - wrócimy. Dzisiaj w Polsce Żydów nie ma - jest nas naprawdę garstka, ale kto to będzie pamiętał? Właśnie wy - zwróciła się do uczestników uroczystości Magdalena Bartosz.

- Możecie być współczesnymi „sprawiedliwymi wśród narodów świata”. Nie musicie ocalić życia, ale możecie ocalić tę pamięć - podkreśliła.

[ZT]71452[/ZT]

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%