Szkolenie to było realizowane w ramach 50-godzinnego obozu szkoleniowego, a odbywało się na obiektach 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy, wchodzącego w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Tematyka szkolenia obejmowała m.in. organizację i zabezpieczenie obozowiska (Miejsca Czasowego Pobytu - MCzP), terenoznawstwo, szkolenie inżynieryjno-saperskie, szkolenie strzeleckie, taktykę, szkolenie medyczne, rozpoznanie wojskowe, łączność czy powszechną obronę przeciwlotniczą (POPL), a także obronę przed bronią masowego rażenia (OPBMR).
Zajęcia prowadzili instruktorzy z 33. BLP w Dębicy. Projekt był realizowany przez cały pięcioletni cykl kształcenia i zawierał: zagadnienia teoretyczne w wymiarze 53 godzin (realizowane w szkole przez oficera WP), zajęcia praktyczne w wymiarze 127 godzin (realizowane przy wsparciu instruktorów z jednostki patronackiej w obiektach szkoły lub obiektach batalionu) oraz obóz szkoleniowy w wymiarze 50 godzin.
Projekt rozpoczął się w klasie pierwszej technikum (25 kadetów), a został zakończony w I semestrze klasy piątej roku szkolnego 2024/25. Projekt ukończyło z sukcesem 16 kadetów, którzy w kwietniu 2025 roku otrzymają certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w projekcie MON.
Certyfikaty umożliwią kadetom odbycie skróconej służby przygotowawczej w wymiarze 12 dni, a nie 28 jak w każdym innym przypadku. Ponadto kadeci mają pierwszeństwo w wyborze jednostki lub dodatkowe punkty w przypadku startu na uczelnie wojskowe. Warto zaznaczyć, że spośród 16 kadetów, troje już od roku służy w 33. BLP w Dębicy.
Opiekę ze strony szkoły podczas 5-dniowego obozu szkoleniowego w Dębicy pełnił wychowawca klasy - Marek Sypek.