W wielu miejscach w regionie dochodzi do łamania drzew. Takie sytuacje mają miejsce nie tylko na ternach leśnych, ale - co najgroźniejsze - w bezpośrednim sąsiedztwie dróg publicznych. Zniszczeniu ulegają też młode drzewa w parkach - jak chociażby na osiedlu Smoczka - przy ul. Kahla.
- Spore drzewo złamało się i spadło na drogę Mielec - Szydłowiec - informuje internauta. Przez jakiś czas droga była zablokowana.
Właśnie o uszkodzeniu młodych drzew w parku na osiedlu Smoczka - przy ul. Kahla informuje też czytelnik portalu hej.mielec.pl.
Na tym jednak nie koniec. Strażacy interweniowali także w kilku miejscach w związku z uszkodzeniami poszycia dachowego prywatnych domów. O takich działaniach informują chociażby strażacy ochotnicy z Przecławia.
Do szeregu interwencji doszło na granicy powiatu mieleckiego i ropczycko-sędziszowskiego. W miejscowości Wola Ociecka doszło do pożaru w lesie. Policja ustala przyczyny jego zaprószenia. W miejscowości Blizna doszło do częściowego zerwania poszycia dachowego oraz przewrócenia drzewa na drogę.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, by usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami.
Ponadto eksperci wskazują, że w związku z możliwymi przerwami w dostawie prądu należy przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii.
Aktualne ostrzenie meteorologiczne IMGW wskazuje, że silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i południowego zachodu możemy się spodziewać przez cały dzień - do nocy z soboty na niedzielę. Wiele jednak wskazuje na to, że ostrzeżenie może być aktualizowane i na tym się nie skończy.
[ZT]68046[/ZT]
[ALERT]1645270683921[/ALERT]