Zamknij

Niezwykły dzień niezwykłych ludzi. Powołanie mieleckiego PSOUU było największą inicjatywą rodziców w historii [REPORTAŻ]

02:05, 09.11.2013 Aktualizacja: 03:21, 12.11.2013
Skomentuj

Podczas gali 20-lecia PSOUU i OREW podopieczni zaprezentowali się w przedstawieniu teatralnym.

- Podziwiamy dzisiaj ogromną determinację, która kierowała grupą kilkorga rodziców z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Chcieli oni dla nich lepszego i godniejszego życia – powiedziała Ewa Bauer, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Mielcu podczas gali 20-lecia PSOUU oraz Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Mielcu.

Właśnie fakt obywatelskiej inicjatywy, brania losu we własne ręce był szczególnie doceniany podczas piątkowej gali jubileuszowej 20-lecia działalności mieleckiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. To właśnie w 1993 roku grupa rodziców wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci działającym wtedy na terenie Mielca, pragnęła włączenia osób z wieloraką niepełnosprawnością w życie społeczne. Chcieli oni przede wszystkim akceptacji społeczeństwa dla ich dzieci.

Oddolne początki. Inicjatywa na miarę tych najcenniejszych

Efektem ich działań była rejestracja w marcu 1993 w Zarządzie Głównym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Warszawie jednostki terenowej w Mielcu. Następnie stowarzyszenie otworzyło pierwszą placówkę – Ośrodek Rehabilitacyjno – Wychowawczy, który kompleksowo zajął się opieką, rehabilitacją i terapią dzieci. Obecnie jest to Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy.

- Ta uroczystość jest dla nas niezwykle ważna – podkreślała Ewa Bauer, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Mielcu. Bauer pełni tę funkcję od niedawna. – Tym bardziej czuję się wyróżniona, że mogę tutaj dzisiaj być – dodawała. Bauer przybliżyła uczestnikom gali najważniejsze fakty z dotychczasowej działalności.

Jednak wiele uwagi podczas piątkowej uroczystości poświęcono tym, którzy przyczynili się do rozwoju placówek działających przy PSOUU. Podkreślana była praca pierwszych prezesów, działaczy społecznych. W końcu dziękowano Joannie Skopińskiej (wielu znanej pod nazwiskiem Szadkowska), wieloletniej dyrektor OREW i wiceprzewodniczącej Zarządu. – Była dobrym duchem Stowarzyszenia. w sposób szczególny przyczyniła się do tego, aby dzieci miały stworzone optymalne warunki rozwoju i poczucie pełnego szczęścia. Dzięki jej zaangażowaniu i determinacji Stowarzyszenie pozyskało nowe budynki, które zaspokajały potrzeby istniejących i powstających placówek – mówiła Bauer.

Tutaj cenna jest każda godzina, każda minuta, każda sekunda…

Obecna przewodnicząca postanowiła nagrodzić swoich poprzedników za ich wieloletnią pracę. Podziękowania otrzymał Władysław Betlej, Marian Kosowski, Marian Kokoszka i Jacek Piechota. Ponadto wręczono także statuetki „Niepokonanym” za szczególną działalność na rzecz podopiecznych, podziękowania dla przedstawicieli instytucji, które wspierają placówki i Stowarzyszenia – przedstawiciele otrzymali dyplomy honorowe wraz z „Kulą doskonałości” instytucjom wspierającym mieleckie Koło. Kolejne podziękowania trafiły do dyrektorów i pracowników placówek działających przy PSOUU.

- Dla kogoś, kto nie pracuje w szkole mogłoby się wydawać, że 20 lat to niewielka rocznica, ale my wiemy, jak potężną pracę wkładają nauczyciele w tej szkole – mówił podczas uroczystości Janusz Świętoń, dyrektor I LO w Mielcu. - Tu nie ma przypadkowości w zatrudnieniu, w tym , co dzieje się na co dzień. To jest każda godzina, każda minuta, każda sekunda. Te 20 lat trzeba by pomnożyć – dodawał.

Mielec bez PSOUU? Byłaby ogromna luka

- Bardzo dobrze, że w 1993 roku znalazła się grupa osób, które wykazały się mądrością, znajomością potrzeb osób niepełnosprawnych, przenikliwością i podejmujących wspaniałą decyzję, która zaowocowała powołaniem stowarzyszenia, a potem już OREW-u i tych wszystkich sukcesów, jakie dzisiaj ta instytucja świętuje. Hylę czoła – mówił Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego. – To wszystko działa dzięki wspaniałym ludziom, którzy mają coś w sobie. Mają powołanie, otwartość i życzliwość na potrzeby drugiego człowieka. Nie da się tego robić z urzędu – dodawał.

- Czujemy wielką satysfakcję, że mogliśmy dołożyć tutaj swoją cegiełkę – powiedział Bogdan Bieniek, wiceprezydent Mielca. – Z okazji 20-lecia gratuluję jubileuszu i dziękuję za to, że jesteście. Gdyby was nie było, w naszym społeczeństwie byłaby ogromna luka. Wiemy wszyscy, że niestety zapotrzebowanie na pracę tego typu w ośrodkach z roku na rok rośnie. Za to dziękuję. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jesteście wyjątkowi, ciągle warto o tym mówić – mówił Bieniek.

Kolejnych wyzwań nie brakuje. Determinacji nie może zabraknąć

Wiceprezydent dodawał też, że ową wyjątkowość mieleckiego Koła Stowarzyszenia charakteryzuje fakt, że jego powstanie było inicjatywą obywatelską, inicjatywą rodziców. – Nie był to urząd, to obywatele, rodzice powołali ten ośrodek. To wielka wartość dodana – mówił Bogdan Bieniek.

- Stowarzyszenie osiągnęło wiele, ale nie możemy na tym poprzestać – nie ma wątpliwości Ewa Bauer. - Wciąż stają przed nami kolejne wyzwania. Musimy zapewnić naszym dzieciom przyszłość pewną i w miarę samodzielną, co obliguje nas do ciągłej pracy i otwierania kolejnych drzwi dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – dodawała.

Zdaniem pracowników placówek działających przy PSOUU jest dzisiaj potrzeba utworzenia placówki dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, by nie zdarzały się już sytuacje, że dzieci po 25 latach ciągłej terapii i rehabilitacji nagle wraz z rodzicami zostają zamknięte w domu. Dzisiaj opieka placówek nad osobami niepełnosprawnymi obejmuje ich właśnie do osiągnięcia 25 roku życia.

 - Ponadto wciąż brakuje możliwości utworzenia mieszkań chronionych dla lepiej funkcjonujących osób niepełnosprawnych – oceniają pracownicy. Czego więc życzyć? – Osiągania kolejnych sukcesów, bo wyzwań nie brakuje. Determinacji nie może zabraknąć – powiedziała Joanna Skopińska, wieloletnia dyrektor OREW w Mielcu.

Portalhej.mielec.pl wspiera działania Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób zUpośledzeniem Umysłowym Koło w Mielcu oraz Ośrodka Rehabilitacyjno –Edukacyjno – Wychowawczego w Mielcu. Byliśmy patronem medialnym20-lecia działalności.

Czytaj więcej:

„Nastąpiła zmiana podejścia społeczeństwa do tych ludzi” - z historii PSOUU

20-lecie mieleckiego OREW: Wszystko zaczęło się we wrześniu 1993…

„Tych chwil, emocji, ludzkiego ciepła nigdy nie zapomnę…” - dyrektor OREW w latach 1995 - 2012 [WYWIAD]

Pomagają także w Woli Pławskiej. Odkrywamy historię tamtejszej Filii OREW

Dyrektor OREW w liście: Dążymy do tego, aby obecność osoby niepełnosprawnej nie budziła zdziwienia

ks

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%