Tradycyjnie Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę przeszła przez powiat mielecki.
Pielgrzymi z Diecezji Rzeszowskiej 4 sierpnia wyruszyli na Jasną Górę. W Rzeszowie tradycyjnie już pielgrzymkę zainaugurowała msza św. przed Farą pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, pierwszy raz poprowadził ją nowy biskup rzeszowski Jana Wątroba.
- W letnich miesiącach – lipcu i sierpniu – polska ziemia przybiera zupełnie wyjątkowy kształt piękna. Gdyby spojrzeć na nią z lotu ptaka, ukazałyby się niezliczone grupy pątników, zmierzających ze wszystkich kierunków do duchowej stolicy Polski – Częstochowy – pisał w ostatnich dniach lipca biskup rzeszowski Jan Wątroba, zapraszając do udziału w 36 Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy.
W tegorocznej pielgrzymce bierze udział około 1700 osób. Przejdą 300 kilometrów, które mają zamiar pokonać w 10 dni, żeby 12 sierpnia dotrzeć na Jasną Górę. Codziennie w pogodę i niepogodę, w strugach deszczu lub morderczym żarze będą iść 30 kilometrów. A wśród znojów podróży pielgrzymi będą modlić się, dziękczynić i przeżywać duchowe rekolekcje.
Hasłem pielgrzymki jest „Maryjo wierzących broń”. Biskup Jan Wątroba informuje w liście, że 36 Piesza Pielgrzymka do Częstochowy odbywa się w Roku Wiary. - W Roku Wiary jest ona szczególnie czytelnym znakiem i przypomnieniem podstawowej prawdy o ostatecznym celu życia człowieka. Jest nim pełne zjednoczenie z Trójjedynym Bogiem, radosne i uszczęśliwiające spotkanie w domu Ojca Niebieskiego. Pielgrzymka przypomina nam, że tu na ziemi jesteśmy nieustannie w drodze do prawdziwego domu - przekazywał.
Jedyna taka uroczystość
Trasa pielgrzymki wiedzie również przez powiat mielecki. Wierni w okolicach Mielca przebywają dwa dni. Idą od strony Ocieki do Łączek Brzeskich, gdzie tradycyjnie organizowane są noclegi. Pątnicy śpią na terenie posesji mieszkańców Łączek, w namiotach, stodołach, czasem domach. Na pielgrzymów mieszkańcy czekają od wielu dni, szykując dla nich miejsce, posiłki. Łączki kończą drugi dzień wędrówki. Trzeci rozpoczyna się od przybycia do Radomyśla Wielkiego i mszy świętej w miejscowym kościele, w którym trwa odpust. Dalej trasa wiedzie do Małca i okolicznych miejscowości położonych na granicy powiatów mieleckiego i dąbrowskiego.
Ziemia mielecka, dokładniej parafia w Jamach, gości od lat pielgrzymów na uroczystej modlitwie w intencji Ojczyzny. To też okazja do spotkania z pątnikami biskupa rzeszowskiego, samorządowców, polityków. W tym roku po raz pierwszy na pielgrzymkę przyjechał nowy biskup rzeszowski Jan Wątroba.
- Z zaciekawieniem przybywam na to spotkanie. Gdy dowiedziałem się, że w programie jest modlitwa z Ojczyznę w formie tak pięknego nabożeństwa bardzo chciałem w nim uczestniczyć. Nie spotkałem tej formy modlitwy w innych pielgrzymkach – mówił w Jamach biskup rzeszowski Jan Wątroba. – Patrząc na dzieje naszej Ojczyzny mogliśmy dziękować Bogu za wielkie dzieła, które czynił i czyni dla nas. I jednocześnie błagać Go byśmy umieli dobrze zagospodarować naszą wolność. Samo pielgrzymowanie to przecież najczystsza postać miłości Ojczyzny – podkreślał.
- Wielcy Polacy szli przez swoje życie z Bogiem, przez swoje życie, które poświęcili dla Ojczyzny. Na Podkarpaciu i w Polsce jest taki wymóg czasu, takie standardy nas w dalszym ciągu obowiązują – podkreślał Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl.
Uroczystość w Jamach to także okazja do odwiedzin pielgrzymów przez rodziny, zjeżdża się sporo mieszkańców Rzeszowszczyzny. Wydarzenia z Jam na żywo też transmituje diecezjalna stacja radiowa i jedna z regionalnych stacji telewizyjnych.
Na ziemi mieleckiej zaczęło się tarnowskie pielgrzymowanie
Rzeszowską Pielgrzymkę na Jasną Górę zainicjował duszpasterz akademicki ks. Franciszek Rząsa, który 1973 r. po raz pierwszy wyruszył na pątniczy szlak w Pielgrzymce Warszawskiej. W 1977 r. wytyczył wraz z jednym ze studentów trasę rzeszowskiej pielgrzymki. Jednak jeszcze wiele trudności trzeba było pokonać, zanim w sierpniu 1978 r. na trasę wyruszyła I Piesza Pielgrzymka Rzeszowska. To pierwsze rzeszowskie pielgrzymowanie łączyło się jednak nadal z pielgrzymką warszawską, co powodowało zacieranie odrębności, więc pątnicy rzeszowscy z czasem wchodzili na Jasną Górę oddzielnie. Tymczasem liczba pielgrzymów rosła, dochodząc do kilku tysięcy. Najmniejsza liczebnie była oczywiście pierwsza pielgrzymka – 186 osób, największą czternasta z 1991 r. – ok. 5600 osób.
Z biegiem lat z pielgrzymami rzeszowskimi coraz więcej ludzi szło z Tarnowa, dołączali się pielgrzymi z diecezji kieleckiej i potem też częstochowskiej. Z biegiem czasu organizowały się odrębne pielgrzymki. Tak powstała Piesza Pielgrzymka Tarnowska, dziś największa w Polsce. Stworzył ją ksiądz Tadeusz Wiater z Łączek Brzeskich koło Mielca. Najpierw razem z pielgrzymką rzeszowską prowadził wiernych z Diecezji Tarnowskiej, później grupa ta wraz z księdzem Wiatrem poprowadziła pierwszą pielgrzymkę tarnowską.
hm
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz