PGE FKS Stal Mielec – Ruch Chorzów. Kolejne zwycięstwo! [FOTO, WIDEO]

12:12, 10.03.2024 PC Aktualizacja: 16:23, 11.03.2024

Na wypełnionym niemal po brzegi Stadionie Miejskim w Mielcu PGE FKS Stal Mielec podejmowała Ruch Chorzów w meczu 24. kolejki piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy. Był to mecz szczególny dla pozycji w tabeli obu zespołów, cieszący się dużym zainteresowaniem kibiców. Po ostatnim gwizdku Stal jest już niemal pewna utrzymania się w ekstraklasie!

RELACJA WIDEO Z MECZU:

STAL: 1. Mateusz Kochalski – 55. Maksymilian Pingot, 21. Mateusz Matras, 3. Bert Esselink, 23. Krystian Getinger, 18. Piotr Wlazło, 16. Matthew Guillaumier (90+3' 22. Rafa Santos), 27. Alvis Jaunzems, 10. Maciej Domański (90' 11. Krzysztof Wołkowicz), 8. Koki Hinokio (67' 37. Mateusz Stępień), 17. Ilya Shkurin (90' 25. Łukasz Wolsztyński).

Rezerwowi: 13. Konrad Jałocha – 4. Kamil Pajnowski, 7. Łukasz Gerstenstein, 25. Łukasz Wolsztyński, 31. Ion Gheorghe, 86. Igor Strzałek.

Trener: Kamil Kiereś

RUCH: 36. Dante Stipica – 4. Przemysław Szur, 6. Josema (80' 77. Mateusz Bartolewski), 7. Juliusz Letniowski, 10. Tomasz Foszmańczyk (70' 86. Soma Novothny), 13. Łukasz Moneta (80' 33. Mike Huras), 20. Szymon Szymański, 22. Filip Starzyński, 26. Kacper Michalski (80' 27. Wiktor Długosz), 54. Wiktor Wilak (54' 24. Bartłomiej Barański), 95. Daniel Szczepan.

Rezerwowi: 1. Michał Buchalik – 82. Jakub Bielecki, 18. Ksawery Kwiatkowski, 19. Michał Feliks.

Trener: Janusz Niedźwiedź.

Żółte kartki: Matras (Stal) - Szur (Ruch)

Sędziuje: Paweł Malec (asystenci: Tomasz Listkiewicz, Jakub Jankowski; techniczny: Jacek Małyszek; VAR: Paweł Pskit; AVAR: Michał Obukowicz).

Widzów: 5756
Transmisja: Canal + Sport.

SKRÓT WIDEO:

PRZEBIEG MECZU

ATAK GOSPODARZY   ATAK GOŚCI

Pierwszy kwadrans to absolutna dominacja mieleckiej Stali, którą gospodarze podkreślili prowadzeniem 1:0. Z rzutu wolnego dośrodkował Domański, w polu karnym o piłkę powalczył z obrońcą Matras, ostatecznie do futbolówki dopadł Shkurin i z bardzo bliska wpakował piłkę do siatki. 1:0!

Chorzowski Ruch próbował odwołać dzisiejszy mecz wskazując na małą epidemię w klubie. Tajemniczy wirus miałby dotknąć nawet dziesięciu zawodników, sztab szkoleniowy i pracowników administracji. Ostatecznie w kadrze meczowej znalazło się 20 zawodników, zabrakło kilku piłkarzy z podstawowego składu jaki Ruch prezentował w minionej kolejce. Ale znany w Mielcu Robert Dadok pauzował dzisiaj nie z powodu choroby, a ze względu na żółte kartki.

Niebiescy ze Śląska oddali dwa strzały na bramkę Kochalskiego, ale bez większego zagrożenia. Stal odgrażała się prostopadłymi podaniami i stałymi fragmentami. Po rzucie rożnym bitym przez Getingera wybitą przez defensywę piłkę ponownie w kierunku bramki skierował Domański, gdzie do siatki wysłał ją Guillaumier. Sędziowie wskazali spalonego, ale po analizie VAR uznali gola. W 29 minucie 2:0 dla Stali!

W 50 minucie Getinger pociągnął kontrę, piłka przelała się przez pole karne Ruchu, a akcję strzałem zamknął Hinokio. Stipica uchronił Ruch przed stratą trzeciego gola.

Ruch mógł kilkadziesiąt sekund później zanotować gola po efektownym strzale z dystansu. Wiatr poniósł piłkę i niewiele brakło, by zaskoczyła Kochalskiego. Stal nieco „wyluzowała” przy przewadze 3:0, Niebiescy natomiast zaliczyli rzut rożny, po którym Josem z dużą łatwością pokonał Kochalskiego. To błąd mieleckiej defensywy. 3:1 w 64 minucie.

Golkiper z Chorzowa znów błysnął w 77 minucie, gdy zdołał nogą odbić strzał Shkurina w sytuacji sam na sam.

Gospodarze jednak nie zamierzali na więcej Ślązakom pozwolić, mecz kontrolowali, zainkasowali ważny komplet punktów i umocnili się na ósmym miejscu w tabeli. Są bardzo bliscy utrzymania się w ekstraklasie na kolejny sezon.

- Gratuluję swojej drużynie za heroiczną postawę. Byliśmy zdziesiątkowani. Ci, którzy wyszli na boisko wykazali się hartem ducha, sytuacja była dramatyczna. Aż 15 zawodników zmagało się z dolegliwościami. To samo działo się w sztabie. Mimo wszystko podjęliśmy rękawicę – komentował trener Ruchu Janusz Niedźwiedź.

Szkoleniowiec z Chorzowa podczas pomeczowej konferencji prasowej miał pretensje do sędziów za uznanie trzeciego gola dla Stali. Uznał, że Wlazło faulował zawodnika Ruchu.

- Dzisiejszy mecz był specyficznym spotkaniem ze względu na otoczkę jaka powstała wokół w mediach. Jako trener i drużyna nie mieliśmy żadnego wpływu na tę sytuację. W kilka godzin musieliśmy przygotować zespół na zmianę podłoża tego spotkania i to nam się udało – komentował trener Stali Kamil Kiereś.

- Zadawaliśmy sobie sprawę z tego jaka jest pogoda, że murawa nie jest najlepsza, że wiatr wyraźnie wieje w jedną stronę. Do przerwy szukaliśmy otwarcia krótkim podaniem, po przerwie nie podejmowaliśmy tego ryzyka. Kluczowe były stałe fragmenty – kontynuował mielecki szkoleniowiec.

- W przerwie uczulaliśmy się na to, że liga pokazuje różne oblicza. Mieliśmy namiastkę tego z ŁKS-em, gdy musieliśmy mocno bronić wynik. Ruch stworzył swoje sytuacje, zagroził naszej bramce – dodawał Kiereś.